صورتجلسه شورای راهبردی ستاد میرحسین موسوی مورخ ۱۵ مهر ۱۳۸۸

… گفتم بارزترین آن، اظهار حمایت از آقای احمدی نژاد در طی انتخابات از سوی شش نفر از اعضای شورای نگهبان است که مخالف قانون انتخابات است. ایشان گفت این چه حرفی است؟ بالاخره هر کس نظری دارد و اعضای شورای نگهبان هم می توانند درباره کاندیدای مورد نظرشان صحبت کنند. گفتم به عنوان شخصیت حقوقی نمی توانند و باید رأیشان مخفی بماند…

جلسه با حضور اکثریت اعضاء تشکیل شد. پس از تبادل اهم اخبار و گزارش اجمالی از فعالیت کمیته پیگیری امور آسیب دیدگان انتخابات، گزارش یکی از اعضاء درباره دیدارش با آقای صادق لاریجانی، ریاست قوه قضائیه، ارائه شد:

امروز برای دیداری که قرار بود فقط 20 دقیقه طول بکشد به دفتر رئیس قوه قضائیه واقع در مجموعه پاستور رفتم. قصدم از دیدار با ایشان، پیگیری مسئله فک پلمپ از ساختمان روزنامه کلمه سبز واقع در ضلع شرقی میدان هفتم تیر بود. پس از سلام و تعارفات معمول، به ایشان عرض کرد نمی دانم باید برای تصدی این سمت به شما تبریک بگویم یا خیر، چون داشتن مسئولیتی به این سنگینی، دشواری های زیادی به دنبال دارد. به هر حال امیدوارم در بازگرداندن استقلال قوه قضائیه به آن موفق شوید.

دو خاطره از شهید بهشتی نقل کردم. یکی این که پس از تصویب شکل گیری شورایعالی قضائی در مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی، در دیداری که رئیس کل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای انجام کاری اداری با ایشان داشت، با خوشحالی به او گفته بودند که امروز آرزوی دیرینه قضات کشور برای استقلال قوه قضائیه تحقق یافت چون اداره قوه قضائیه از این پس بر طبق قانون اساسی، با شورایعالی متشکل از پنج نفر خواهد بود که دو نفر از آنها (رئیس دیوانعالی کشور و دادستان کل کشور) به انتخاب رهبر و سه نفر به انتخاب قضات دادگستری خواهد بود و تصمیم گیری ها بر اساس رأی اکثریت صورت خواهد گرفت.

خاطره دیگر مربوط به اظهار نظری بود که درباره قدرت رئیس دیوانعالی کشور کرده بودند که در صورت لزوم، می تواند حتی رهبر را هم محاکمه کند. آقای لاریجانی در برابر این صحبت، هیچ واکنشی از خود بروز نداد. پس از آن برای ایشان ماجرای یورش نیروهای امنیتی به ساختمان روزنامه کلمه سبز و دروغ پردازی های رسانه ای درباره این که آنجا یک ستاد مخفی برای رهبری تجمعات اعتراضی بوده را توضیح دادم.

گفتم که در دیدار با آقای سعید مرتضوی دادستان تهران، معلوم شد هیچ کس مسئولیت پلمب ساختمان را نمی پذیرد. نام قاضی بازپرس پرونده را به ایشان دادم و خواستار پیگیری مسئله از طرف ایشان شدم. ایشان هم مشخصات را یادداشت کردند. پس از آن صحبت تقلب در انتخابات را پیش کشیدند. من گفتم در یک دیدار کوتاه نمی توانم همه دلایل مان برای وقوع تقلب را بازگو کنم و خوشحال می شوم فزصت مبسوط تری را تعیین کنند. اما ایشان اصرار داشت آن بحث انجام شود. به شدت اعتراض داشت و می گفت ما چندین انتخابات برگزار کرده ایم (چون تا پیش از این عضو شوارای نگهبان بودند) و چنین چیزی امکان ندارد اتفاق بیفتد. عرض کردم ولی ما اسناد و مدارک لازم برای ارائه داریم. گفتند چرا به شورای نگهبان ارائه نکردید. گفتم هم کمیته صیانت از آراء و هم خود آقای موسوی در نامه های حداگانه به شورا و رهبری، مسئله را گزارش داده اند. گزارش کمیته صیانت از آراء مفصل بوده و سرفصل های موارد تقلب و تخلف را در 25 بند به اطلاع شورا رسانده است. منتها مشکل این است که خود شورای نگهبان، یکی از متخلفان از قانون انتخابات بوده است. پرسیدند چه تخلفی؟ گفتم بارزترین آن، اظهار حمایت از آقای احمدی نژاد در طی انتخابات از سوی شش نفر از اعضای شورای نگهبان است که مخالف قانون انتخابات است. ایشان گفت این چه حرفی است؟ بالاخره هر کس نظری دارد و اعضای شورای نگهبان هم می توانند درباره کاندیدای مورد نظرشان صحبت کنند. گفتم به عنوان شخصیت حقوقی نمی توانند و باید رأیشان مخفی بماند وگرنه تبلیغ برای کاندیدای خاصی تلقی می شود و این خلاف قانون انتخابات است.

ایشان بازهم بر موهوم بودن بحث تقلب ها و تخلف های انتخاباتی اصرار کرد. از ایشان پرسیدم از این که بگذریم، چرا با وجود این که آقای دری نجف آیادی به عنوان دادستان کل کشور، رفتار آقای احمدی نژاد در مناظره های انتخاباتی در تلویزیون را عملی مجرمانه اعلام کرد، شورای نگهبان به این موضوع توجه و رسیدگی نکرد؟ می توانستید با استناد به قانون، از ایشان سلب صلاحیت نامزدی در انتخابات کنید. ایشان گفت حالا آقای دری یک چیزی گفته است! به ایشان گفتم این سخن دادستان کل کشور است و یک نظر قضائی نه یک اظهار نظر شخصی. ولی ایشان بازهم به نادرست بودن بحث تقلب و تخلف در انتخابات بازگشت.

در اینجا به ایشان گفتم اگر واقعا به دنبال روشن شدن مسئله و حل بحران هستید، بیایید و یک راه قضائی برای رسیدگی به ادعای ما باز کنید. ما تابع حکم دادگاه خواهیم بود. اما اجازه بدهید اقلا اسناد و مدارکمان را ارائه کنیم. ایشان با این پبشنهاد مخالفت کردند. پس از آن، از ایشان خواستم در قوه قضائیه کمیته ویژه ای برای رسیدگی به مسئله مصدومان و کشته شدگان حوادث پس از انتخابات تشکیل دهند. کمیته پیگیری آسیب دیدگان پس از انتخابات، همه مدارکش را به آن کمیته خواهد داد و پیگیری مسئله را هم به آن کمیته واگذار خواهد کرد چون این از وظایف قوه قضائیه است. خوب است از متخصصان پزشکی قانونی، روانشناسان و کارشناسان آگاهی و دیگران هم استفاده شود و اسناد از ثبت احوال، سازمان بهشت زهرا و پزشکی قانونی نیز جمع آوری شود. ایشان پاسخی ندادند و جلسه تمام شد.

برچسب‌ها: ، ،