صورتجلسه شورای عالی راهبردی ستاد میرحسین موسوی مورخ ۲۷ خرداد ۱۳۸۸

جلسه بی نظیری است. رفقای دیروز و رقبای امروز! همگی جمع شده ایم. ما اکثر آقایان را سال هاست می شناسیم.(وقتی نگاه ایشان به جمع احمدی نژاد رسید کوتاه بود چون این سخن درباره آنها مصداق نداشت.) شنیده شده که برخی کاندیداها نسبت به انتخابات ایرادهایی دارند. من امروز اُذُن (گوش شنوا) هستم و می خواهم گوش بدهم.

جلسه با حضور اکثریت اعضاء و آقای مهندس موسوی تشکیل شد. سپس گزارش دیدار دیروز برخی از اعضاء با رهبری به شرح ذیل ارایه گردید:

در تماس تلفنی در صبح روز سه شنبه 88/3/26 آقای وحید حقانیان از دفتر رهبری با رئیس ستاد انتخاباتی آقای موسوی گفته شد آقایان بهزادیان، فاتح، عابدجعفری، محمدرضا بهشتی و زنگنه برای حضور در جلسه بعد از ظهر در حضور رهبری دعوت می شوند. آقای حقانیان تأکید داشت به افراد بگویید هر جا هستند حتما در جلسه حضور یابند و اگر در شهرستان هستند بلیط تهیه کنند و بیایند. به منظور هماهنگی، به دعوت ریاست ستاد در ساعت 11 جلسه ای با افراد نامبرده توسط ریاست ستاد تشکیل شد. ابتدا دیدار کوتاهی با آقای موسوی انجام شد. سپس مطرح شد که ترکیب افراد دعوت شده به دفتر رهبری تعجب برانگیز است، چون اگر قرار است درباره مشکلات مربوط به انتخابات صحبت شود، جا داشت از افراد دیگری مثل آقایان محتشمی پور و علیرضا بهشتی و برخی از دست اندرکاران کمیته صیانت از آراء دعوت شود. بر این اساس، تلقی جمع این بود که ترکیب این جمع نشان می دهد که نخواسته اند گروهی به نمایندگی از آقای موسوی در جلسه مذکور حضور یابند. پیش بینی می شد که رهبری طی این صحبت که علی القاعده صحبتی خصوصی است، گلایه هایی را مطرح خواهند کرد. قرار شد مجال داده شود ابتدا ایشان گلایه های خود را بکنند و بعد هر یک از افراد در حد 2 دقیقه، اشکال های بنیادین انتخابات در سه مرحله پیش از رأی گیری، روز رأی گیری (نحوه برگزاری)، و پس از رأی گیری (اعلام نتایج و برخوردها و بازداشت هایی که صورت گرفته) مطرح کنند.
ساعت 5/5 بعد از ظهر همان روز افراد در دفتر رهبری حاضر شدند که در بدو ورود با سه مسئله غیرمترقبه مواجه شدند:
حضور افرادی از جمع های دیگر که بسیاری از آنها هم تصور شرکت در جلسه خصوصی داشتند.
ملحق شدن آقای آخوندی (مسئول ستاد اصولگرایان حامی آقای مهندس موسوی) که به طور جداگانه دعوت شده بود.
برگزاری جلسه در یک سالن بزرگ که تعداد زیادی صندلی دور تا دور آن چیده شده بود و دوربین های متعددی هم برای ضبط قرار داده شده بود.
یکی از افراد گروه با دیدن این منظره که همه از مشاهد آن یکه خورده و متحیر بودند و نمایشی بودن جلسه را القاء می کرد تصمیم به عدم حضور گرفت، اما پس از تبادل نظر قرار شد با آقای مهندس موسوی تماس تلفنی گرفته و درباره تصمیم خود با ایشان مشورت کند. وی خارج شد و بعد از چند دقیقه آمد و گفت مهندس به ایشان گفته چون جمع شما بطور شخصی دعوت شده اید و نمایندگی کسی را ندارید، هر کدام تصمیم تان به خودتان مربوط می شود و من چیزی را بر شما تحمیل نمی کنم و نمی توانم اظهار نظری بکنم. قرار شد فرد مذکور هم همراه دیگران در جلسه شرکت کند.
به تدریج جمع های دیگر هم وارد سالن شدند. از جمله آقایان الویری، نجفی، منتجب نیا و سرکار خانم کروبی بلحاظ انتساب به آقای کروبی، آقایان دانش جعفری و … از طرف آقای رضایی، آقایان کلهر، هاشمی ثمره و … از طرف آقای احمدی نژاد، آقای کامران دانشجو از طرف وزارت کشور و آقایان صادق لاریجانی و کدخدایی از طرف شورای نگهبان. رهبری وارد شدند و نگاهی به یکایک افراد کردند و صحبت را شروع کردند و گفتند:
جلسه بی نظیری است. رفقای دیروز و رقبای امروز! همگی جمع شده ایم. ما اکثر آقایان را سال هاست می شناسیم.(وقتی نگاه ایشان به جمع احمدی نژاد رسید کوتاه بود چون این سخن درباره آنها مصداق نداشت.) شنیده شده که برخی کاندیداها نسبت به انتخابات ایرادهایی دارند. من امروز اُذُن (گوش شنوا) هستم و می خواهم گوش بدهم. اينطور تنظيم كردم كه هر مجموعه‌اي در دقايقي كوتاه حرف دلش را بزند. هيچ تقيه و ملاحظه‌اي هم نكند. ما در چهار راهي پر ترافيك گرفتار شده‌ايم. در ترافيك هم همه اعصاب‌ها بهم مي‌خورد. اما بايد از آن عبور كنيم. به يك تربيتي شروع كنيم. مي خواهيد به ترتيب سن باشد..جلسه را خودم اداره می کنم و هر جمعی5 دقیقه فرصت برای ارایه مطالب خود دارد. ترتیب هم این است که یک نفر از هر جمعی از ستاد کاندیداها صحبت خواهد کرد. بنابراین با جمع آقای کروبی شروع مي كنيم كه شيخ‌الكانديداها بوده‌اند ، بعد آقای موسوی، بعد آقای رضایی و بعد آقای احمدی نژاد.
آقای الویری از جانب آقای کروبی شروع به صحبت کرد. ایشان مجموعا (با یک تذکر وقتی) حدود 8 دقیقه صحبت کرد. (ابتدا برای آن که فضای سنگین و تلخ جلسه تلطیف شود، اشاره به خاطره ای از قبل انقلاب کرد.) من چند سال است كه با شما ملاقات نداشته ام. اما ابتدا بايد عرض كنم من همان مرتضي الويري هستم كه قبل از انقلاب شما خطبه عقد مرا خوانديد، با همان اعتقادات به اسلام و با همان عشق به مملكت. اما امروز نگران انشقاق جامعه ايراني هستم. من در صوت رساني راهپيمايي‌هاي ميليوني زمستان 57 با تعدادي از فارغ‌التحصيلان دانشگاه صنعتی شريف حضور داشته و از بالاي تير چراغ برق جمعيت را نگاه مي كردم و در راهپيمایي سالگردهاي‌ 22 بهمن در اين سه دهه حضور داشته‌ام، اما بايد اعتراف كنم راهپيمایی ديروز از همه وسيع‌تر و بزرگ‌تر بود. اين هشداري است كه بايد جدي گرفته شود. معلوم مي شود مردم دغدغه‌اي دارند كه عليرغم همه ناملايمات اين چنين به صحنه مي‌آيند.
اشكالات ما به انتخابات طي نامه‌اي به امضاي آقاي كروبي ديروز به شوراي نگهبان تقديم شده است. اين اشكالات در چهار سرفصل خلاصه مي‌شود:
سر فصل اول عدم صلاحيت فردي احمدي‌نژاد در تطبيق با مفاد اصل 115 قانون اساسي است. در اين كه ايشان رجل سياسي هستند يا نه ما وارد نمي شويم زيرا سليقه‌ها فرق مي كند. اما در همين اصل آمده كه رئيس جمهور بايد امانت‌دار و با تقوا باشد. امانت‌داري اقاي احمدي‌نژاد زير سئوال است، چون بر اساس گزارش ديوان محاسبات، 2000 مورد تخلف مالي در سال 86 داشته و يك ميليارد دلار نيز در سال 85 مفقود است. در مورد تقوا هم بايد گفت كه شرط لازم براي تقوا، صداقت و راستگویي است. اگر فرصت بود مصاديق زيادي از خلاف‌گويي‌هاي آقاي احمدي‌نژاد را در اينجا بيان مي كردم.
فصل دوم، تخلفات پيش از برگزاري انتخابات است. يكي از آنها توزيع هزاران ميليارد تومان پول به صورت نقدي و كالا بين مردم از منابع عمومي است. از توزيع سيب‌زميني مجاني گرفته تا واگذاري‌ 6 ميليون سهام عدالت و پرداخت علي‌الحساب اضافه حقوق، در حالي كه اسناد آن هنوز آماده نشده است. طبق گزارش‌هاي موجود 80 درصد اعتبار ساليانه سازمان تامين اجتماعي و كميته امداد تخصيص داده شده و در ميانه سال بايستي براي تامين اعتبار اصلاحيه به مجلس بفرستد. دومين تخلف پيش از برگزاري انتخابات استفاده تبليغاتي از روزنامه‌هایي است كه از يارانه‌ دولتي استفاده مي‌كنند مانند كيهان، ايران و جام جم و … . سومين تخلف پيش از برگزاري انتخابات، تبليغات يك سويه رسانه ملي به نفع آقاي احمدي‌نژاد در جهت تخريب بقيه است كه از چند ماه پيش آغاز شد. صدا و سيما به اين هم اکتفا نكرد و در آخرين ساعات آزادي تبليغات، بيست دقيقه بطور اختصاصي در اختيار آقاي احمدي نژاد قرار داد و براي خالي نبودن عريضه 76 ثانيه هم به آقاي كروبي مرحمت كردند كه به عنوان اعتراض از آن استفاده نكرديم.
فصل سوم مربوط به تخلفات روز انتخابات است. تخلفات روز انتخابات به طور خلاصه این هاست:
سيستم پيامك تلفن همراه را كه وسيله ارتباطي ما با نمايندگان نامزد در پای صندوق‌هاي راي بود قطع كردند.
براي بسياري از كساني كه به عنوان ناظر معرفي كرديم كارت صادر نكردند.
بسياري از ناظرين ما اجازه نيافتند كه موقع پلمب كردن صندوق حاضر باشد.
در بسياري از صندوق‌ها گفتند تعرفه تمام شده در حالي كه چند ميليون تعرفه اضافه چاپ كرده بودند.
در حالي كه در بسياري از حوزه های اخذ رأی جمعيت براي رأي دادن صف كشيده بودند، در حوزه را بستند، در حالي كه در سال هاي قبل بعضاً تا ساعت يك نيمه شب نيز رأي‌ مردم اخذ شد.

فصل چهارم تخلفات مربوط به نحوه اعلان نتايج انتخاباتي است. طبق روال قانوني بايستي ابتدا نتايج هر صندوق در فرم‌هاي موسوم به 22 درج و امضا شود. سپس در فرمانداري اين فرم‌هاي 22 در فرمي موسوم به 28 تجميع و به وزارت كشور ارسال مي‌گردد. وزارت كشور بدون توجه به اين مراحل به صورت مستقيم شروع به اعلان نتايج نمود كه بسيار مشكوك است. به نظر مي آيد نتايج اعلان شده اصلا ربطي به فرم‌هاي 22 و 28 و تجميع صندوق‌ها ندارد، بلكه طبق طرح از پيش تنظيم شده قرار بوده است كه آقاي احمدي‌نژاد قدري بيشتر از 24 ميليون كه رأي آقاي خاتمي بوده، رأي بياورد. قرار بوده است آقاي كروبي كه قدري زبان‌درازي كرده و بحث اصلاح قانون اساسي و حقوق شهروندي را مطرح كرده بيش از 300 هزار راي نياورد. ما بنا به این دلايل چهارگانه، انتخابات را كاملاً مخدوش مي دانيم.
سپس نوبت به جمع آقای موسوی رسید که چون قبلا هماهنگی نشده بود، همانجا تصمیم گرفته شد آقای محمدرضا بهشتی صحبت کند. آقای بهشتی گفت:
راستش من نمی خواستم در این جمع صحبتی بکنم و قراری از قبل در این باره نداشتیم، ولی شما گفتید حرف دلتان را بزنید و من هم حرف دلم را می زنم. شما به تأسی از پیامبر اکرم گفتید که اُذُن هستید و امیدواریم که برای همه، اُذُن خیر باشید. اما درباره انتخابات نمی دانیم چه بگوییم، چون معتقدم با این شکلی که انتخابات برگزار شد، جمهوریت نظام ما مورد سؤال قرار گرفت و اگر قرار بر این بود که همه ماجراها به تعبیر پیامبر اکرم در نهایت برای تتمیم مکارم اخلاق باشد، اسلامیت ما هم زیر سؤال رفت. ما نسبت به همه مراحل انتخابات از قبل از انتخابات، خود برگزاری و بعد شمارش آراء و اعلام آنها ایرادهای اساسی داریم. از تخلف در مناظره ها، تبلیغات، اعضای شورای نگهبان و رسانه ها در حمایت صریح نسبت به یکی از نامزدها گرفته تا حوادث و ماجراهای روز انتخابات و بعد از آن در این چند روزه. شما در صحبت های خودتان گفته اید که پرونده شکایت های خود را به شورای نگهبان بدهند که داده شد. ولی ما از خود شورای نگهبان شکایت های زیادی داریم. این شکایت ها را پیش چه کسی ببریم؟ نمی شود که خود آنها درستی و نادرستی آنها را بررسی کنند. اما در مورد آقای مهندس موسوی که شما نظر ایشان را می دانید. پیشنهاد ایشان این بود که یک بررسی دقیق صورت بگیرد و اگر واقعا، همانطور که ما معتقدیم، اشکال ها وارد هستند، این انتخابات مخدوش اعلام و ابطال گردد و تجدید شود.»
در اینجا، با این که هنوز فرصت 5 دقیقه به اتمام نرسیده بود، رهبری تذکر وقتی دادند که آقای بهشتی در پاسخ گفت دیگر عرضی ندارم.
سپس آقای دانش جعفری به نمایندگی از جمع آقای رضایی صحبت کرد:
ضمن تأیيد اشكالاتي كه نمايندگان آقاي كروبي و موسوي بيان كردند، اضافه مي‌كنيم استفاده از منابع دولتي توسط نامزد حاكم بسيار فراگير و گسترده بوده است. به عنوان مثال 5 ميليارد دلار از صندوق ذخيره ارزي در تابستان سال گذشته براي جبران خسارات خشكسالي تصويب شد. دولت از توزيع اين اعتبار به روستایی ها و خسارت ديدگان امتناع كرد، با آنكه لايحه را با قيد دوفوريت به مجلس داده بودند. نهايتاً اين اعتبار در آستانه برگزاري انتخابات توزيع شد. رفت و آمد آقاي رئيس جمهور با هواپيماي دولتي براي تبليغات انتخاباتي امكان ويژه آقاي احمدي نژاد بود كه در اختيار سايرين نبود. تعدادي از وزرا كه حق نداشتند با اين عنوان تبليغات انتخاباتي كنند در حد وسيعي به استان هاي مختلف رفتند و براي آقاي احمدي نژاد تبليغ كردند. در اصفهان يكي از اعضاي شوراي نگهبان به نفع آقاي احمدي نژاد سخنراني كرد. مداخله نيروهاي مسلح و بسيج به نفع يكي از نامزدها بر خلاف نظرات امام يكي ديگر از خلافكاري هاي انتخابات اخير است .
رهبری به شوخي گفتند منظورتان حمايت آن ها از نامزدي است كه سابقه نظامي داشته ؟
آقای دانش جعفری پاسخ داد: خير . حمايت گسترده از نامزد حاكم . سخنان حضرتعالي در كردستان در ایام قبل از انتخابات و همچنین تأکید بر ادامه کار دولت در دوره بعد هم به زعم بسياري، حمايت از آقاي احمدي نژاد تفسير شد. اشكالات فراواني بر اين انتخابات مترتب مي‌دانيم و براي برون رفت از وضعيت فعلي هم پيشنهادي داريم كه اگر بفرمایيد تقديم مي‌كنيم.
صحبت های آقای دانش جعفری هم مستدل و هم در نکته اخیر شجاعانه بود و با تکیه بر مطالبی که از جلسه صبح آن روز با شورای نگهبان در ذهن داشت، ارایه شد که در مجموع 8 تا 10 دقیقه طول کشید.
بعد آقاي هاشمي ثمره (به نمايندگي از ستاد آقاي احمدي نژاد) پس از خواندن دعاي فرج گفت: اين پيروزي را به حضرتعالي تبريك مي‌گوئيم. اين واقعه لبيك بود به پيام حضرتعالي و موضع‌گيري دوستان و دشمنان نشان مي‌دهد كه واقع روز 22 خرداد چقدر مهم است. 22 خرداد موجب احياي دوباره جمهوريت و اسلاميت نظام شد. جمهوريت از اين نظر كه 84% مردم در اين انتخابات شركت كردند كه در نوع خود بي‌نظير است. اسلاميت از نظر توجه به پيام حضرتعالي. حرف‌هايي كه نمايندگان نامزدها زدند بيشتر بهانه‌جويي است. آيا اعلان پيروزي در پايان انتخابات روز جمعه توسط آقاي موسوي كار درستي بود؟
در این موقع رهبری گفتند:
مطالب و اشكالاتي كه بقيه گفتند بيان همان مطالبي است كه آقاي الويري دسته‌بندي شده گفتند. شوراي نگهبان مي‌گويد برخي از اين اشكالات متوجه آنها نيست. راجع به سخنراني كردستان، من در كردستان حرفهاي هميشگي خود را زدم. آقاي كروبي گفت من رفتم ايلام گفتم اين هايي كه خامنه‌اي مي‌گويد (ويژگي هاي آقاي رئيس جمهور) اين من هستم. پس هر كسي مي‌تواند مطالب من را به خودش تطبيق دهد.
آقاي دانشجو به نمايندگي از ستاد انتخابات وزارت كشور گفت:
من درمورد مطالبي كه نمايندگان نامزدها گفتند و اتهاماتي كه زدند ابراز نظر نمي‌كنم و آن را به خدا واگذار مي‌كنم. اجازه مي‌خواهم گزارش از روند انتخابات از چهار پنج ماه پيش تا كنون را به استحضار برسانم. (آقاي دانشجو متن چند صفحه‌اي را كه قبلاً نوشته بود قرائت كرد.این متن در جراید منتشر شد.) آقاي دانشجو همچنین گفت كه تا كنون هيچ شكايتي به ستاد انتخابات وزارت كشور تا اين تاريخ نرسيده است. (لازم به ذكر است كه در روز برگزاري انتخابات ده‌ها شكايت از ستادهای انتخاباتي آقایان كروبي، موسوی و رضایی به ستاد انتخابات وزارت كشور ارسال شده بود.)

سپس آقاي كدخدايي به نمايندگي از شوراي نگهبان گفت:
شوراي نگهبان علاوه بر وظايفي نظارتي كه از قبل انجام ميداده دو اقدام جديد را نيز در دستور كار خود قرار داد. يكي اين كه بر روي تعرفه‌ها علاوه بر مهر ستاد انتخابات، مهر نظارت را هم در آن پيش‌بيني كرديم. دوم اينكه درخواست كرديم نمايندگان نامزدها در محلي كه در شوراي نگهبان پيش‌بيني كرديم حاضر باشند و در جريان گزارش‌هاي دريافتي در روز انتخابات قرار بگيرند. بسياري از اشكالاتي كه آقايان براي انتخابات مطرح كردند كلي است كه شوراي نگهبان نمي‌تواند رسيدگي كند. اما ما بررسي شكايت‌ها را شروع كرديم.

در اینجا آقای الویری گفت: حاج آقا اگر اجازه بفرمایيد قبل از اينكه جنابعالي مطالب خود را بيان كنيد اجازه دهيد هر يك از نامزدها در حد سي ثانيه يا يك دقيقه پيشنهاد خود را براي برون‌رفت از وضعيت فعلي بيان نمايند.
رهبری در پاسخ گفتندآن را بگذاريد براي وقت اضافي. آنگاه سخنانی گفتند که بطور مشروح در رسانه ها منتشر شد، اما برخي نكات مهم آن به اين شرح است:
انتخابات هميشه مظهر وحدت ملت و عزت ملي بوده.
بايد سعي كنيم انتخابات موجب انشقاق نشود.
براي من شب‌هاي انتخابات بسيار جالب بود كه طرفداران نامزدها در خيابان ها جمع مي‌شدند بدون اينكه بين آنها درگيري باشد.
بايد اطمينان كامل براي همه حاصل شود.
من شخصاً در همه انتخابات‌هاي گذشته به مسئولين اعتماد كردم در حاليكه مي‌دانيد از سلايق مختلف بودند. اما اين اعتماد موجب نمي‌شود كه شبهه تعقيب نشود.
هر طرفي بايد ملاحظاتي بكند. همه بايد حلم داشته باشيم.
حساب تشنج‌ها بايد از نامزدها جدا شود. اگر كس ديگري هم رأي مي‌آورد همين بساط بود.
همه تكليف داريم از هويت اين ملت دفاع كنيم.

بعد گفتند كه از اين به بعد جلسه غير رسمي و خصوصي است. دوربين ها و ضبط را جمع كنيد. در اين بخش از برنامه كه قرار بود طبق پيشنهاد آقای الویری، فرصت يك دقيقه‌اي به نامزدها داده شود، آقاي خامنه‌اي ضمن اشاراتي به مسائل قبل از انقلاب و اينكه ايشان با مرحوم آيت الله طالقاني خطبه عقد آقای الویری را خوانده‌اند و اين كه ميزان مهريه (يك كلام الله مجيد) در آن زمان خيلي ارزشمند بود، سعی کردند فضا صمیمی و دوستانه شود و بعد از آقای الویری خواستند كه در حد يك دقيقه پيشنهاد خود را بيان كند.

آقای الویری در پاسخ گفت:
به هر حال از ناحيه جمع كثيري از مردم اين انتخابات مخدوش است و بايد ابطال شود. قبول است كه شوراي نگهبان مرجع رسيدگي به شكايات است. اما مي‌دانيد كه اولاً شوراي نگهبان خود را مسئول و متولي برخي از شكايات نمي‌داند. ثانياً شوراي نگهبان به دليل جانبداري اعضايش از يك نامزد نمي‌تواند در جايگاه داور قرار گيرد. بدون ترديد مشكلي كه امروز با آن مواجه هستيم بدتر از بحران 14 اسفند 59 است. در آن موقع اگرچه مطابق قانوناً مي‌بايستي پرونده 14 اسفند به قوه قضائيه ارجاع داده مي‌شد، اما امام اين كار را نكرد، چون مرحوم بهشتي خودش يك‌طرف قضيه بود. لذا مرحوم امام يك كميته سه نفره را براي حل و فصل موضوع تعيين كرد.( رهبری گفتند می دانید که بحران با آن کمیته حل نشد.) پيشنهاد بنده اينست كه جنابعالي، يا يك حكميت حقيقت ياب كه مورد قبول طرفين باشد تعيين كنيد و يا موضوع را به مجمع تشخيص مصلحت ارجاع دهيد. اين كار كاملاً قانوني است چون رهبر مي‌تواند طبق اصل 110 قانون اساسي يك موضوع را كه معضل نظام باشد به مجمع تشخيص ارجاع دهد. (پیشنهاد ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت با خنده تلخی از سوی رهبری روبرو شد.)

بعد از آن آقاي زنگنه گفت:
قطعا رقم 40 ميليوني شركت كنندگان در انتخابات رقمي افتخار آميز است. ما هم معتقديم كه اين آرا، رأي به نظام، رأي به اسلام و رأي به جمهوري اسلامي است و مردم ما به این شکل علاقمندي و وفاداريشان را به نظام نمايش دادند. مرتب توسط دولت گفته مي شود كه اتفاق بزرگي افتاده است. بحث در مورد افتخار و عظمت كاري كه مردم كرده اند نيست. بحث امروز اين است كه اين افتخار بزرگ را عده اي خراب كرده اند و اين فضاي اتحاد و همبستگي ملي را بطور جدي خدشه دار كرده اند و اينجاست كه انتظار همه از حضرتعالي اينست كه به عنوان بزرگ و پدر همه ما دخالت كنيد و اعتماد را به جامعه برگردانيد. امروز همان طور كه در اين جلسه هم ملاحظه فرموديد بخش بزرگي از مردم نسبت به نتايج اعلام شده معترضند و حضرتعالي هم تصديق فرموديد كه رسيدگي جدي و بي طرفانه به اين اعتراض ها ضروري است، اما شوراي نگهبان نمي تواند مرجع رسيدگي به اين اعتراض ها باشد، چرا كه شوراي نگهبان بي طرف نيست. هفت عضو اين شورا قبل از روز رأي گيري عملا حمايت خود را از يكي از كانديداها (آقاي احمدي نژاد) اعلام كردند، از جمله : آقايان جنتي ، مؤمن و الهام.
وضعيت برگزاري انتخابات اين دفعه مشابه مسابقه فوتبال بين دو تيم بود كه قبل از شروع مسابقه، داور مسابقه كه بايد بي طرف باشد، آشكارا و علنا اعلان كرد كه من طرفدار يكي از اين تيم ها هستم و وقتي هم كه بازي در استاديوم شروع شد، در ميانه بازي يك مرتبه برق ورزشگاه قطع شد و بعد از ده – بيست دقيقه هم كه برق آمد، داور اعلان کرد كه تيمي كه من طرفدارش بودم سه هيچ برد. هر چه ما مي گویيم آقا اولا شما از اول گفتي كه طرفدار اين تيم هستي و بعدش هم شما در اين تاريكي استاديوم و بدون چراغ چطور فهميدي كه اين تيم 3 تا گل زد و چرا هيچ كس هم جز شما اين گل ها را نديد؟ در جواب فقط به ما مي گويند به ما اعتماد كنيد و مطمئن باشيد كه ما كار خلاف نمي كنيم و كار ما درست است. اينجا بحث عدالت عرفي است و شوراي نگهبان از بي طرفي و عدالت عرفي خارج شده است و لذا نمي تواند در اين مرحله به عنوان نهادي بي طرف به اعتراض ها و شكايت ها رسيدگي كند. لذا استدعاي ما از حضرتعالي اين است كه گروهي بي طرف و مورد قبول و اعتماد همه طرف ها تعيين بفرماييد كه به اين شكايت ها رسيدگي كنند و موجب باز گرداندن اعتماد به جامعه شوند.
از اشكالات ديگر در اين دوره انتخابات يكي هم اين بود كه فردي كه در اين دوره وزير كشور بودند، در دوره قبل رئيس ستاد انتخابات آقاي احمدي نژاد بوده اند. ضمنا اين چه حرفهائي است كه بعضي ها مي گويند؟ آيا ما خس و خاشاكيم؟ آيا ما همجنس بازيم؟ اين ها چه حرف هایي است كه گفته مي شود؟ ادبياتي هم كه صدا و سيما در اين روزها براي مردم معترض به كار ميگيرد انسان را به ياد ادبيات راديو تلويزيون بعد از 17 شهريور 57 مي اندازد.
در اينجا آقاي خامنه‌اي صحبت های آقای زنگنه را قطع كردند و گفتند شما احساساتي هستيد. قبلاً هم همين‌طور بوديد و وقتي احساساتي مي‌شديد اشك توي چشمتان جمع مي‌شد. مگر وقتي آقای خاتمي با 20 ميليون رأي پيروز شد مردم عصباني نبودند؟ مسئولي آمد و گفت انتخابات را ابطال كنيد. من به او تشر زدم كه هنوز از من گله‌مند است. امكان تقلب نيم درصد هم وجود ندارد. مگر مي‌شود ده ميليون رأي را جابجا كرد؟ اگر در اين مملكت به آقاي مؤمن و آقاي جنتي اعتماد نكنيد، به هيچ كس نمي‌توانيد اعتماد كنيد. بنابراين به عهده آنهاست که شكايات را بررسي كنند. شما بدانيد صد درصد من ابطال را رد مي‌كنم. ابطال يعني زدن توي دهن مردم. مسأله مرجع هم، اينجا مرجع قانوني وجود دارد. چه معني دارد يك كميته يا مرجع ديگري تعيين كنيم؟ حتي اگر لازم شد صندوق‌هايي را بازشماري كنند. اما من مطمئن هستم كه نتايج عوض نخواهد شد.
سپس آقای آخوندی شروع به سخن کرد که رهبری همراه با تعجب پرسیدند: «شما؟» ایشان با تعجب از این که او را به جا نیاوردند پاسخ داد «من آخوندی هستم» و ادامه داد:
در انتخابات سال 76 من در آن موقع در جریان کامل انتخابات بودم و حوالی شب فهمیدم که تفاوت فاحشی میان آراء نامزدهاست. لذا مینوتی تهیه کردم و صبح اول وقت رفتم منزل آقای ناطق نوری. به ایشان گفتم نتیجه انتخابات معلوم است. آقای ناطق نوری گفت هنوز که شمارش آراء تمام نشده، ولی من گفتم با این حال نتیجه معلوم است و شما خوب است طی نوشته ای، پیروزی نامزد مقابل را تبریک بگویید. ایشان هم این کار را کرد و خیلی هم خوب شد. اين كار ساعت ده صبح شنبه انجام شد و جامعه آرام گرفت. اين كار در آن موقع امكان پذير بود، چون وجدان جامعه پذيرفته بود كه آقاي خاتمي رأي آورده است. اما امروز وجدان جامعه چنين چيزي را نمي‌پذيرد.
راستش این بار هم مصمم بودیم چنین کاری بکنیم، اما نمی شود، چون تخلف ها زیاد است. البته من خودم در برگزاری انتخابات ها بوده ام و فکر نمی کنم بشود آراء را طی روال معمول تا این اندازه تغییر داد. (این نظر شخصی ایشان و خلاف اطلاعات و جمع بندی های کمیته صیانت از آراء بود) اما همان طور که از باب مقدمه واجب، چیزی واجب می شود و اگر فاسد باشد، نتیجه را هم فاسد می کند، در مقدمات این انتخابات تخلف های زیادی بوده است که آن را مخدوش می کند.
دراينجا نماينده آقاي محسن رضايي مي‌خواست صحبت كند كه آقاي خامنه‌اي یک دفعه از صندلی بلند شدند و گفتند که خسته شده اند و باید بروند. در حال رفتن، آقای خامنه ای با خانم کروبی احوال پرسی کردند. خانم کروبی گفت:
بسیاری از فرزندان و خانواده های شهدایی که انقلاب مدیون همه آنهاست به این وضع معترض هستند. آقای کروبی فقط تعداد اعضای ستادهایش در شهرستان ها و تهران نزدیک به 300 هزار نفر است. حالا چطور می شود که دفعه قبل که بیش از 5 میلیون رأی آورده، حالا 300 هزار رأی بیاورد؟ سخن ایشان هم با چهره تند و تغیر رهبری مواجه شد.

برچسب‌ها: ، ، ،