مروری بر وقایع مربوط به حصر مهدی کروبی در سال ۱۳۹۴

مهدی کروبی، شیخ محصور جنبش سبز مردم ایران، نه نگاه به کلید بنفش برای باز شدن حصر داشت و نه چشم به نتیجه‌ از توافقی که جشن شادی مردم را در پی داشت. مهدی کروبی دل در گرو آینده داد و فریاد کرد که در تحمل سختی‌ها لذتی است که جز اهلش نخواهد فهمید. او سال ۹۴ خود را با مرگ برادر در غربت آغاز کرد، برادری که حتی اجازه نیافت وداع و تماس آخری با وی داشته باشد.

نگاهی گذرا به آنچه در سال ۹۴ در حصر گذشت، مروری است بر تاریخی که آیندگان را به قضاوت می‌طلبد در خواسته‌های سبز رویش و تگرگ بدخواهی و ویرانی. و لکه‌ی ننگی است بر قبای حاکمیتی که داعیه‌دار حکمرانی جهان بر مدار اسلام و رافت است…

سال ۹۴ همزمان با پنجاهمین ماه حصر غیرقانونی در حالی برای محصوران آغاز شد که با وجود انتظار افکار عمومی برای عمل دولتمردان به وعده رفع حصر، هیچ تغییری در وضعیت رهنورد، موسوی و کروبی ایجاد نشد و حتی دیدارهای نوروزی آنها با خانواده همچنان در فضایی امنیتی و محدود و تحت کنترل صورت گرفت.

اول فروردین:

مهدی کروبی بعد از چهار ماه با فرزند ارشد خود، حسین دیدار کرد. دیدار نوروزی این همراه محصور جنبش سبز مردم ایران به مدت سه ساعت با اعضای خانواده و بدون حضور ماموران امنیتی صورت گرفت.

شیخ محصور در این دیدار خدمت همه‌ی مردم و دوستان عرض تبریک سال جدید داشته و سال پر برکتی را برای همه‌ی مردم آرزو کرد.

شانزدهم فروردین:

حسین کروبی در گفت‌وگویی درباره‌ی وضعیت روحی و جسمی پدرش توضیح داد که وی در دوران حصر حتی زمانی که شرایط سکونتش بسیار بد بود حدودا روزی دو ساعت در داخل آپارتمان پیاده روی می‌کرد ولی بعد از عمل‌های پی در پی و درد شدید زانو، دیگر قادر به پیاده روی نیست ولی از لحاظ روحی بسیار خوب و قوی هستند.

حسین کروبی در توصیف شرایط فعلی و پیش بینی از شرایط آینده ی پدرش، با این توضیح که پدرش تا به حال هیچ خواسته‌ای از هیچکس در مورد حصر نداشته است، می‌گوید: انتظار است همانطور که آقای روحانی نسبت به ظلمی که به نماینده‌ی آزادیخواه مجلس، علی مطهری در برابر اوباش غیرخودسر صورت گرفت کنش نشان داده و دستور پیگیری دادند، از حقوق اولیه‌ی محصورین که گرفتار هستند دفاع کند، نه اینکه شرایط حصر هیج فرقی با دولت گذشته نکند.

به گفته‌ی فرزند ارشد کروبی، شیخ محصور مانند اکثریت جامعه از مسیری که دولت در مذاکرات هسته‌ای پیش گرفته و با تدبیر خط بطلان کشیده بر سیاست‌های غلط دولت گذشته در تقابل با دنیا و تاراج ثروت کشور (که به گفته‌ی آقای نوبخت ۷۰۰ میلیون دلار را در ۶ سال قورت دادند)، بسیار خوشحالند و برای دولت مردان و هیات مذاکره کننده آرزوی موفقیت دارد.

سوم اردیبهشت:

محمدتقی کروبی که خارج از کشور به سر می‌برد خبر داد که در آخرین جمعه فروردین‌ماه اجازه یافته است که پس از مدت‌ها صدای پدر را از حصر بلا مدت بشنود و با او سخن بگوید.

او می‌گوید که پدر از لذت استقامت و صبر در شدائد گفته و تاکید کرده که از دست دادن عزیزان سخت‌ است و طاقت‌فرسا، لیکن راضی ام به رضای او. عالم محضر خداست و مکان آزمایش، در برابر آزمایش‌های الهی باید صبر و استقامت پیشه کرد.

مهدی کروبی در این تماس تلفنی از فرزندش خواسته است که مراتب سپاس و تشکرش را از محبت‌های بی‌شمار مردم اعلام کند، و تاکید کرده است که برای سعادت و شادکامی‌تان دعا می‌کند.

سیزدهم اردیبهشت:

فاطمه کروبی٬ همسر مهدی کروبی در نامه ای به علوی وزیر اطلاعات دولت روحانی نسبت به بی مسئولیتی وزارت اطلاعات در باب وظایف عادی و جاری آن نهاد در باب حصر٬ اعتراض کرد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در بخشی از نامه خود درباره شرایط حصر در دولت گذشته و کنونی نوشته است: ”بر خلاف تصور عموم، تغییر دولت نه تنها تغییری در روند اجرایی حصر ایجاد نکرد بلکه در عمل شاهد بی مسئولیتی بیشتری از سوی مجریان این حصر بوده و هستیم.”

هفتم خرداد:

مهدی کروبی در مرکز نور توسط دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی مورد عمل جراحی قرار گرفت.

دبیرکل حزب اعتماد ملی از مدتی قبل دچار عارضه آب مروارید شده بود که ششم خرداد یک چشم او با عمل جراحی مداوا شد و چشم دیگر او نیز یک ماه دیگر باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

شانزدهم مرداد:

چشم مهدی کروبی، برای دومین بار در بیمارستان نور تهران توسط وزیر بهداشت جراحی شد.

ششم مهر:

تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی می‌گوید وضعیت پدرش هیچ تغییری نکرده و هیچ گام عملی از سوی دولت در خصوص مساله حصر برداشته نشده است.

او در ادامه می‌افزاید: اختیارات رئیس جمهور و هیات دولت در بسیاری از موارد از جمله شورای عالی امنیت ملی خیلی فراتر از چیزی است که ما شاهد بوده ایم. جامعه انتظار دارد اقدام عملی ببیند و من فکر می‌کنم اگر دولت اقدامی هم پشت صحنه انجام داده و نتیجه نگرفته شایسته این است که به مردم گزارش دهد و مردم را در جریان تعاملاتش قرار دهد.

ششم آذر:

حسین کروبی می‌گوید: حاج آقا چند ماه بعد از روی کار آمدن دولت آقای روحانی به منزل خودشان منتقل شدند و وضعیت جسمی شان بهتر از ۳ سالی است که در خانه امن وزارت اطلاعات بود.

به گفته‌ی وی شرایط مهدی کروبی در آن سال‌ها خیلی بد بود و آسیب‌های جدی از نظر جسمی به وی وارد شده بود.

فرزند حجت‌الاسلام و المسلمین کروبی با بیان اینکه امیدوار است رییس‌جمهور روحانی به شعارهای انتخاباتی‌اش درباره رفع حصر عمل کند گفت: فعلا خبر خاصی به ما نرسیده که نشان دهد رئیس جمهور اقدامی برای رفع حصر انجام داده است، ولی از آنجایی که اعتقاد داریم آقای روحانی روی شعارهای انتخاباتی خود وفادار هستند و خودشان هم تاکید کرده‌اند که به شعارهای انتخاباتی اش عمل می‌کند امیدواریم که به موضوع حصر هم ورود کنند.

هفدهم آذر:

مهدی کروبی که به دلیل نقص در آسانسور محل حصر و زمین‌خوردگی، دچار شکستگی مفصل زانوی پای چپ و دوبل ساق پای چپ شده بود، تحت عمل جراحی قرار گرفت. این ششمین عمل جراحی آقای کروبی است که در حصر خانگی انجام می‌شود.

به گفته‌ی حسین کروبی عمل جراحی روی پای آقای کروبی با موفقیت انجام شد و حسین فریدون، برادر و دستیار حسن روحانی، با حضور در بیمارستان، سلام رییس‌جمهوری را به پدر ابلاغ و برای ایشان آرزوی سلامت و بهبودی کرد.

هجدهم آذر:

فاطمه کروبی درباره‌ی حادثه رخ داده برای شیخ محصور می‌گوید: چند روز پیش به‌دلیل نقض فنی دستگاه بالابری که به‌طور موقت در منزل نصب شده بود، آقای کروبی به‌نحو خطرناکی بر زمین افتادند. شرایط نگهداری سه ساله ایشان در خانه امن اطلاعات آسیب های زیادی به جسم ایشان وارد کرد.

همسر مهدی کروبی می‌گوید از زمانی که به منزل خود منتقل شده است دسترسی به هوای آزاد و نور آفتاب امکان پذیر شد و منعی برای رفتن به حیاط منزل نبوده و نیست، اما بدلیل شرایط جسمی و درد زانو – عمل جراحی سنگینی سال گذشته روی زانو و کمرشان داشتند – عملا کمتر می توانستند از حیاط منزل استفاده کنند.

بیست و هفتم آذر:

مهدی کروبی، همراه محصور جنبش سبز مردم ایران پس از ترخیص از بیمارستان، به محل حصر خانگی خود بازگردانده شد.

پس از ترخیص خانم کروبی تاکید کرد: شرایط جسمی آقای کروبی بحمدلله بهتر شده٬ اما بدلیل آن حادثه ناگهانی و سپس عمل جراحی٬ امکان تحرک از ایشان سلب شده و نیاز مبرمی به مراقبت های پزشکی و پرستاری دارند.

اول دی:

فاطمه کروبی هفته گذشته در نامه‌ای٬ که رسانه ای نشد؛ خطاب به وزیر بهداشت و درمان، ضمن تشکر از پیگیری و یاری وی در روند درمانی همسرش، نوشته است: با عنایت به جراحی انجام شده و شرایط فیزیکی پس از عمل، نیازی مبرم به مراقبت های پزشکی و پرستاری است که از بدحادثه چنین امری بواسطه حصر تحمیلی، کنترل‌های غیر معمول و تحمیل شرایط ما لا یطاق در منزل شخصی مان در جماران از خانواده سلب گردیده است.

خانم کروبی در این نامه همچنین مسئولیت سلامت و جان آقای کروبی را “برعهده رقم زنندگان و مجریان این حصر غیر قانونی” دانسته و خواستار همکاری لازم در روند درمانی وی شده بود.

پنجم اسفند:

محمدتقی کروبی خبر داد که پدرش اعلام کرده است علیرغم اشکالاتی که از ۸۸ تاکنون داشته و دارد در روز جمعه برای مصلحت مهمتری (حفظ جمهوریت) رای خواهد داد.

وی از ماموران امنیتی خواسته زمینه حضور صندوق سیاری در مکان حصر جهت رای دادن در روز جمعه را فراهم سازند.

هشتم اسفند:

فاطمه کروبی در بیانیه ای با انتشار جزئیات دقیقی از محرومیت مهدی کروبی در رای دادن در دو انتخابات خبرگان رهبری و مجلس از مقامات کشور پرسیده است در ششمین سال حصر می‌خواهیم بدانیم دامنه محرومیت حقوق شهروندی عزیز در حصرمان تا کجاست؟

خانم کروبی در این بیانیه تصریح کرده که این حصر از ابتدا غیرقانونی و سلیقه‌ای اعمال شده و تاکنون احدی حاضر به پاسخگویی در قبال آن نبوده است.

در همین باره، وزیر کشور درباره عملکرد ستاد انتخابات و دریافت رأی از محصوران جنبش سبز گفته بود که بر اساس گزارش‌ها اخذ رای از یکی از محصوران به دلیل اتمام فرصت رأی‌گیری انجام نشده است. این اظهار نظر در حالی مطرح می‌شود که مهدی کروبی چند روز قبل گفته بود که برای حفظ جمهوریت نظام در انتخابات شرکت خواهد کرد. خانواده وی نیز با صدور بیانیه‌ای از مردم خواستند تا پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

بیست و نهم اسفند:

قصه‌ی حصر، افسانه‌ی آزادی ای است که هنوز به سطر آخر خود نرسیده و حکایت همچنان باقی است…

منبع: سایت کلمه

برچسب‌ها: ، ،