در سال ۱۳۹۴ بر محصوران کوچه اختر چه گذشت؟

نگاهی گذرا به آنچه در سال ۹۴ در زندان اختر گذشت، مروری است بر تاریخی که آیندگان را به قضاوت می‌طلبد در خواسته‌های سبز رویش و تگرگ بدخواهی و ویرانی. و لکه‌ی ننگی است بر قبای حاکمیتی که داعیه‌دار حکمرانی جهان بر مدار اسلام و رافت است…

سال ۹۴ همزمان با پنجاهمین ماه حصر غیرقانونی در حالی برای محصوران خانه اختر آغاز شد که با وجود انتظار افکار عمومی برای عمل دولتمردان به وعده رفع حصر، هیچ تغییری در وضعیت رهنورد، موسوی و کروبی ایجاد نشد و حتی دیدارهای نوروزی آنها با خانواده همچنان در فضایی امنیتی و محدود و تحت کنترل صورت گرفت.

اول فروردین:

اولین ملاقات فرزندان موسوی و رهنورد با پدر و مادرشان، در محل حصر انجام شد، دیداری که محصوران در آن ضمن تشکر از محبت‌های دوستان و یاران و مردم، پیگیر احوال و مسائل زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان بودند.

میرحسین و رهنورد درباره چگونگی گذران وقت خود در زندان اختر گفته‌اند که طبق روال پیشین، بخشی از وقت خود را به نقاشی اختصاص داده‌اند.

هفتم خرداد:

زهرا رهنورد شبانه به بیمارستان منتقل شد و برای چندمین بار تحت عمل جراحی چشم قرار گرفت.

زندانبانان این انتقال و عمل را به خانواده و فرزندان موسوی و رهنورد اطلاع ندادند و دختران میرحسین در تماس تلفنی بعد از عمل جراحی، با پدر خود گفت و گو کردند و در جریان انجام موفقیت آمیز عمل قرار گرفتند.

نهم خرداد:

پدر و مادر شهید سیدعلی موسوی پر گفت‌و گو با کلمه، می‌گویند در ملاقات ده روز قبل خود با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، روحیه آنها را عالی دیده‌اند و شاهد بوده‌اند که حصر نتوانسته ذره‌ای بر این روحیه تاثیر بگذارد.

پدر شهید موسوی تاکید می‌کند که محبوبیت مردمی موسوی به این خاطر است که قول و فعل او برای رضای خدا بوده و نیز ناشی از اخلاص در عمل و گفتارش است.

شانزدهم مهر:

به دنبال نشر شایعه ای درباره سلامت میرحسین موسوی و یا انتقال وی به بیمارستان فرزندان موسوی و رهنورد در اطلاعیه‌ای با تاکید بر اینکه در آخرین ملاقات پدرشان در وضعیت روحی و جسمی مناسبی بوده است تصریح کردند که در فاصله ملاقات‌های هفتگی ما با پدر و مادر، هیچ گونه تماسی با ایشان نداریم.

همین روز کلمه خبر داد که میرحسین موسوی سلامت و در زندان خانگی به سر می‌برد و شایعات مربوط به سلامت و انتقال به بیمارستان کذب است.

شانزدهم دی:

در ملاقات خانواده با محصوران که در خانه امن رو به روی خانه پدری در حصر اختر صورت گرفت، فرزندان آقای موسوی متوجه بیماری گوارشی پدر خود در سه روز اخیر شدند. به طوری که آقای موسوی ظرف چند روز، چندین کیلو وزن کم کرده و پزشکان ناچار به مراقبت‌هایی نظیر وصل کردن سرم بوده‌اند.

در این روزها هم مانند گذشته در طول هفته با والدین خود تماس نداشته و کسالت میرحسین از آنها پنهان نگه داشته شده بود.

دختران آقای موسوی همچنین خبر دادند که به رغم هماهنگی‌ها و ملاقات‌های منظم هفتگی در ملاقات اخیر از ورود آنها به گیت‌های محافظت که در اختیار سپاه است به شکل برنامه‌ریزی شده ممانعت شده و از نزدیک شدن دختران به زندان اختر جلوگیری می‌کردند. نحوه برخورد و عملکرد بدیع و برخی مسائل رخ داده در هنگام ورود دختران به محوطه زندان اختر نشان می‌داد آنان به صورت عامدانه در پی ایجاد حاشیه هستند.

همچنین در پایان ملاقات، یکی از اعضای خانواده را علی رغم اعتراض و نارضایتی بقیه اعضای خانواده برای صحبت خصوصی فراخواندند که خارج از عرف و روند همیشگی ملاقات ها بود.

بیستم دی:

پس از انتشار خبر بیماری گوارشی میرحسین موسوی که منجر به کاهش وزن شدید وی شده بود افشین علاء در نامه‌ای به وزیر بهداشت ضمن ابراز نگرانی از طرف جامعه هنری کشور از وی خواسته بود پیگیر وضعیت سلامت نخست وزیر دوران دفاع مقدس باشد.

در پی انتشار این نامه، یکی از مشاوران وزیر بهداشت ضمن تماس تلفنی با این شاعر متعهد کشور، اطمینان داد که قاضی‌زاده هاشمی شخصا پیگیر وضعیت موسوی است و در جریان بیماری اخیر هم شخص وزیر اقدام لازم را انجام داده و از سلامت ایشان مطمئن شده است.

چهاردهم بهمن:

ساعد باقری، شاعر سبز کشورمان در روایتی از دیدار خود به همراه چند تن دیگر از شاعران با خانم نواب صفوی، مادر زهرا رهنورد، می‌نویسد که همزمان با این دیدار، زهرا رهنورد با مادر خود تماس گرفته و وقتی متوجه حضور میهمانان شده، از مادرش خواسته است که به دوستان و دوستدارانش پیغام بدهد: یاد آر ز شمع مرده یاد آر!

به گفته دختران میرحسین و رهنورد که در همان زمان در خانه اختر با پدر و مادر ملاقات داشته‌اند، مادرشان پس از پایان این تماس تلفنی به دخترانش که از لحن و سخن مادر غمگین شده بودند، گفته است: بله، یاد آر ز شمع مرده یاد آر! اما روحمان زنده است، زنده‌تر از همیشه.
شانزدهم بهمن:

نامه‌هایی به مقصد کوچه اختر: تا دگر یار نگوید یادآر

واکنش‌هایی به پیام بانو رهنورد

بیست و پنجم بهمن:
میهمانی رنگ‌ها/ نمایش مجازی آثار بانوی محصور، زهرا رهنورد. تلاقی هنر و عشق و آزادی در یک نقطه

هفتم اسفند:

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در آخرین دقایق مهلت اخذ رای برای انتخابات هفتم اسفند، در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شرکت کرده‌اند.

صبح امروز یک رسانه نزدیک به نهادهای امنیتی و جریان مدعی اصول در خبری جعلی مدعی شده بود که صندوق سیار رای به حصر خانگی منتقل شده اما میرحسین و رهنورد رای نداده‌اند. پس از آن برخی دیگر از رسانه‌ها مدعی حضور صندوق سیار رای در حصر خانگی و رای محصورین شدند.

پس از پیگیری افکار عمومی و رسانه‌ها در دقایق پایانی مهلت قانونی رای‌گیری صندوق سیار رای برای دقایقی قفل حصر خانگی را شکست و نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس و زهرا رهنورد موفق به رای دادن شدند.

ظهر روز انتخابات کلمه خبر داده بود که میرحسین و رهنورد از چند روز قبل به مسوولان اعلام کرده بودند که قصد دارند در انتخابات شرکت کنند. خبری که در مدتی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی پیچید و در تشویق مردم و فعالان به شرکت در انتخابات موثر بود.
پانزدهم اسفند:

مراسم عروسی دختر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بدون حضور پدر و مادر محصور برگزار شد.

نوزدهم اسفند:

دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در اطلاعیه‌ای با شرح بخشی از وضعیت جسمی نابسامان و بی‌سابقه مادر خود در زندان خانگی، از تغییر روند امنیتی و حتی تغییر جهت دوربین‌ها به سمت اتاق خواب محصوران نوشته و اعلام کرده‌اند که طی دو ماه گذشته شرایط نامساعد جسمی زهرا رهنورد با بی‌توجهی محرز زندان‌بانان و مسئولان روبه‌رو شده که اوضاع را نگران‌کننده‌تر کرده است.

بر اساس این اطلاعیه مدتی پیش آزمایش‌های پزشکی از میرحسین و رهنورد گرفته شده که نه دلیل این آزمایش‌ها روشن است و نه کسی پاسخگوی آن است که نتیجه‌ی این آزمایش‌ها چیست. پنهان‌کاری‌هایی که طی ۵ سال گذشته بارها تکرار شده است.

دختران نخست وزیر محصور دوران دفاع مقدس در اطلاعیه‌ی خود خطاب به مردم ایران تاکید کرده‌اند که ضمن متوجه دانستن عواقب و خطرات زندان خانگی به بانیان و مجریان و ساکتین نسبت به ظلم، در خصوص مسائل مطرح شده انتظار پاسخی روشن و جدی از مسئولین ذی‌ربط را دارند.

بیست و سوم اسفند:

پس از دو ماه وقفه در معاینه و کنترل وضعیت پزشکی محصوران خانه اختر که با برخی رفتارهای مشکوک زندان‌بانان و ابراز نگرانی فرزندان موسوی و رهنورد درباره وضعیت سلامتی ایشان همراه شد، وزیر بهداشت در تماس تلفنی خود با آنها خبر داد که به ملاقات محصوران زندان اختر رفته و پس از معاینه، دستورات لازم پزشکی را ابلاغ کرده‌ است. او اطمینان داد که رسیدگی به سلامتی محصوران پس از این به طور منظم انجام خواهد گرفت.

دختر میرحسین و رهنورد در گفت‌وگو با کلمه ضمن تشکر از پیگیری‌های چند روز اخیر درباره‌ی وضعیت سلامتی پدر و مادر خود درخواست کرد که همراهان سبز اخبار مربوط به میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را صرفا از منابع موثق که توسط خانواده منتشر می‌شود، پیگیری کنند تا نگرانی‌های امنیتی از انتشار اخبار هدفمند از حصر کمرنگ‌تر شود.

دختر آقای موسوی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی اطلاع یافتن و نیز اطلاع‌رسانی خانواده از اخبار مربوط به محصوران، با تاکید بر اینکه حصر نخست وزیر دفاع مقدس و همسرش یک حصر مطلق است، خاطرنشان کرد: ما در طول هفته هیچ‌گونه ارتباطی با داخل زندان خانگی نداریم. در نتیجه تنها کسانی که به غیر از ما در طول هفته به اخبار حصر دسترسی دارند و می‌توانند خبر بیاورند، ماموران امنیتی هستند. به همین دلیل است که با توجه به خبرسازی‌های جهت‌دار گذشته، ما بارها بر لزوم مرکزیت داشتن منبع اخبارمان تاکید کرده‌ و تصریح کرده‌ایم که اخبار را صرفا در کلمه و بر اساس مستندات و دیده هایمان منتشر می‌کنیم تا مبادا در این وضعیت، اخبار نادرست با شائبه‌ی مقاصد دیگر به مخاطبان منتقل شود.

دختر زهرا رهنورد و میرحسین موسوی در عین حال وضعیت روحی پدر و مادر خود را بسیار عالی توصیف کرد و در ادامه گفت: خدا را شکر می‌کنیم که به‌رغم تضییقات و ظلمی که وجود دارد و شرایط سخت حاکم بر این حصر، که مهم‌ترین آن قطع ارتباط کامل و عدم دسترسی عزیزان ما به کادر پزشکی است، و همچنین با وجود اهمال نگران‌کننده پزشک وزارت اطلاعات، عزیزان ما در حال حاضر در وضعیتی هستند که با مراقبت‌های معمول پزشکی به امید خدا مشکل حل می‌شود.

بیست و ششم اسفند:

عزت‌الله انتظامی، آقای بازیگر سینمای ایران در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس‌جمهور از او پرسید: آیا وقت آن نرسیده است تا به دیگر وعده انتخاباتی‌تان، یعنی برداشته شدن حصر از سه بزرگوار – سرکار خانم زهرا رهنورد و آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی – عمل کنید؟

بیست و نهم اسفند:

هنوز کلید آشتی و آزادی در قفل حصر نچرخیده است و حکایت همچنان باقی است…

منبع: سایت کلمه

برچسب‌ها: ، ، ، ،