گزارش یک دیدار تلخ و امر و نهی‌های زندانبان اختر

گزارش درد زهرا رهنورد را به دکتر ندهید!

در حالی که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد طی بیش از دو هزار روز حصر مبتلا به بیماری‌های گوناگون شده‌اند، زندانبان از دختران خواسته است نگرانی‌های خود را از بیماری پدر و مادر با دکتر معتمد خانواده بازگو نکنند. فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد همچنان در طول هفته از هرگونه تماس با والدین در حصر خود محروم هستند و بارها درباره حال آنان و این بی‌خبری هفتگی ابراز نگرانی کرده‌اند.

در حالی که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد طی بیش از دو هزار روز حصر مبتلا به بیماری‌های گوناگون شده‌اند، زندانبان از دختران خواسته است نگرانی‌های خود را از بیماری پدر و مادر با دکتر معتمد خانواده بازگو نکنند.

چندی پیش زهرا رهنورد بر اثر زمین خوردن در زندان خانگی از ناحیه دست دچار مشکل شد. درد و ناراحتی تا چند روز ادامه پیدا می‌کند تا سرانجام با تشخیص شکستگی از ناحیه مچ، دست گچ گرفته می‌شود.

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد همچنان در طول هفته از هرگونه تماس با والدین در حصر خود محروم هستند و بارها درباره حال آنان و این بی‌خبری هفتگی ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش کلمه، زهرا موسوی دختر میرحسین موسوی شب گذشته پس از دیدار با پدر و مادر محصور خود نوشت:

نصفه شب، چند ساعت بعد از یک ملاقات با مادر و پدر محصور

نصفه شب خواب هم که برای آرامشه چه نا آرام و بیقرار از چشم میگریزه. همه چی بیتابه در دنیایی که آینه حال دل آدمه … زیر آسمونی که معلوم نیست چقدر سالیان گذشته و قصه هاو غصه ها دیده الان خانه ای هست که تنهاست و در آن خانه دو تنهای ایستاده با قامتی سرفراز و زخم خورده.

ملاقاتهای ما با عزیزانمان کتاب سنگین پرغصه ایست چنان که احوالمان. نه تنها ای کاش آدم وطنش را هرجا که میرفت با خود میبرد بلکه ایکاش دید ها و شتیده هایش را هم میبرد. به ما میگویند از احوال مادر و پدر بگویید؟ ما سراسر تصویریم آنگونه که هیچ کس حالمان را و دیده هایمان را نمیبیند و نمی شنود.

این اولین بار نیست که فرزندان موسوی و رهنورد نسبت به سلامت والدین خود ابراز نگرانی می کنند. اواخر سال گذشته نیز دختران این محصوران زندان اختر در اطلاعیه ای خطاب به مردم با تشریح وضعیت پدر و مادر خود نوشته بودند: در خصوص پیگیری حال زهرا رهنورد و اهمال عامدانه‌ی کادر زندان‌بانی نسبت به درمان ایشان و ظن ما فرزندان زهرا رهنورد و میرحسین موسوی به فضای ناسالم حصر مخوف و بی‌نظارت اختر، در کنار شکنجه‌ی سفید ۶ ساله حصر، در ملاقات اخیر سرتیم زندان‌بان‌ها به خود اجازه داد به زهرا رهنورد معترض شود که به چه دلیل شرح حال جسمی خود را به دختران خود داده‌اید و از این به بعد باید از من! درخواست داشته باشید و دخترانتان کاری برای شما نمی‌توانند انجام دهند که با اعتراض جدی زهرا رهنورد روبه‌رو شد. تاکید رییس زندانبانان در مورد “درخواست” درحالی صورت می‌گیرد که محصورین تاکنون خواسته‌ای از هیچ یک از آمرین و مجریان حصر غیرقانونی نداشته‌اند و نخواهند داشت و آنها به لطف الهی در این شرایط ستمگرانه مصداق ایه الذین قالو ربنا لله ثم استقاموا هستند. به دنبال این گفت‌وگو دکتر رهنورد اشاره کرد که نه در این سی و هفت سال و نه زمان شاه کسی نتوانسته برای من تعیین تکلیف کند که حرفی بزنم یا نزنم.

در همین حال نرگس موسوی دختر کوچک میرحسین موسوی در شرح واقعه دیدار “شب سیاه غصه” نوشت:

برخورد بد زندان بان با خانواده های زندانی و خود زندانی به شیوه های مختلفی پیاده میشود و رفتار بی شرمانه زندان بان فروغی(نام مستعار) محترمانه است و با انتخاب دقیق واژگان و حرکات ابرو، چشم .. دست و لبخندی همواره که گاه بی معنی است.

به هر صورت آن مرد صبوری که روبه روی زندان بان ایستاده، ٨ سال نخست وزیر ایران بوده است و آن دیگری، رهنورد، بانوی استقامت و ایمان، سال ها در مقاطع فرهنگی هنری سیاسی این کشور.. خدمت کرده است.

در اخرین دقایق اخرین ملاقات وقتی نوه های کوچک از پدربزرگ و مادربزرگشان خداحافطی می کنند، زندان بان فروغی نکته مهمی را در حضور پدر و دخترانش باید تاکید و یاداوری کند که در ساعت ملاقات، صبیه ها نباید به اتاق بازرسی برگردند و گوشی تلفن همراهشان را بردارند و به پزشک معتمد کشور از درد شدید دست مادرشان خبر بدهند و اگر باز چنین شود، در اتاق بازرسی، بعد از بازرسی باید قفل و بسته بماند. هرچند جناب فروغی مایل نیستند اما از سمت شخصی ناشناس یا شناس مورد مواخذه قرار گرفته است که چرا دختران نگران تنهایی و درد مادرشان از عدم رسیدگی به موقع به رهنورد شاکی و مضطرب شده و گزارش درد را مخابره کرده اند… و البته در حضور پدر و مادر و فرزندان .. این شرح دقایق پایانی ملاقات امشب در دفتر کناری حصرخانه اختر بود… به راستی در بن بست اختر چه میگذرد و چه گذشته است.

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ،