امیر ارجمند:

آقای باهنر در جایگاهی نیست که درباره شروط رفع حصر اظهار نظر کند

آقای باهنر در جایگاهی نیست که بخواهد چنین کاری را انجام دهد و اساساً ایشان از چه طریقی آن را انجام داده است؟ آقای باهنر حرفی را می‌زند که قابل وارسی نیست. سؤال این است که ایشان چه جایگاهی دارند که از آقای موسوی بخواهند که ایشان در صورت آزادی کار سیاسی را کنار بگذارند.

همزمان با روزهایی که عدد حصر از دوهزار گذشت، محمدرضا باهنر در اظهارنظری گفت که اگر دادگاهی بخواهد آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی را رسما و طبق قوانین کشور محاکمه کند، حکمشان سنگین خواهد بود و بهترین وضعیت ادامه همان حصر است.

او که پیش از این هم بارها درباره حصر اظهارنظرهای بی ربط و خارج از جایگاه و قواره خود کرده بود ادعا کرد به محصوران پیغام داده که اعلام کند در صورتی که آزاد شود تا سال‌ها فعالیت سیاسی انجام نخواهد داد، اما گویا وی نپذیرفت.»

به گزارش کلمه، این سخنان در حالی واکنش‌های وسیعی را به همراه داشت که در گرامیداشت دوهزارمین روز حصر، مردم در شبکه‌های اجتماعی به دولتمردان و مردان نظام یادآور کردند که همچنان منتظر عمل به وعده‌های انتخاباتی هستند و تاکید کردند که این عمل غیرقانونی و غیراخلاقی یعنی محصور کردن آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خانم رهنورد محکوم است.

از این گذشته، مهمترین سوالی که پس از گفته‌های محمدرضا باهنر در سطح جامعه مطرح شد این بود که او در چه جایگاهی است که اینچنین درباره حصر سخن  بگوید؟

دنبال مطرح کردن خودشان هستند

دکتر امیرارجمند در گفت و گو با بی بی سی  در اینباره گفته است: «باعث تأسف است افرادی مانند آقای باهنر این شیوه اطلاع‌رسانی و اظهارنظر را دنبال می‌کنند. به نظر می‌رسد این روش بیشتر برای مطرح کردن خودشان باشد تا حل یک مساله. ایشان اخباری را می‌دهند که با احتمالات است. می‌گویند ما چنین گفتیم و ایشان چنان جواب داد.»

استاد سابق کرسی حقوق دانشگاه  شهید بهشتی ادامه داد: «آقای باهنر در جایگاهی نیست که بخواهد چنین کاری را انجام دهد و اساساً ایشان از چه طریقی آن را انجام داده است؟ آقای باهنر حرفی را می‌زند که قابل وارسی نیست. سؤال این است که ایشان چه جایگاهی دارند که از آقای موسوی بخواهند که ایشان در صورت آزادی کار سیاسی را کنار بگذارند.»

اردشیر امیرارجمند در این گفت‌و‌گو تاکید کرد: «آنچه مسلم است این است کسی که مسوول حصر است شخص آقای خامنه‌ای است و اگر کسی بخواهد در رابطه با رفع حصر مذاکره‌ای انجام دهد، آقای خامنه‌ای و مقامات ارشد حکومت هستند و نه افرادی مانند آقای باهنر.»

مشاور ارشد  میرحسین موسوی  با اشاره‌ای انتقادآمیز به گفته‌های محمدرضا باهنر گفت: «عمل آقای باهنر انداختن تقصیر یک عمل غیرقانونی ، غیر شرعی و غیر اخلاقی به گردن سه نفری است که بیش از دو هزار روز است که در زندان خانگی به سر می‌برند. این عمل غیراخلاقی است.»

او بار دیگر به جایگاه این فعال سیاسی که در حال حاضر مقام رسمی در نظام ندارند، اشاره کرد و گفت: «به نظر من ایشان در جایگاهی نیستند که بخواهند نظر آقای خامنه‌ای را منعکس کنند. نظر آقای خامنه‌ای قبلاً در چند سخنرانی گفته شده و مساله اساسی این است که چرا باید آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد بیایند و بگویند که فعالیت سیاسی نخواهند کرد.»

میکروب سیاسی خودرایی، لجاجت و نقض حقوق شهروندی است

ارجمند تاکید کرد: «باید توجه داشت یک عمل غیرقانونی انجام شده و آن میکروبی که آقای خامنه‌ای در سخنان خود از آن یاد می‌کنند، اتفاقاً استبداد، خودرایی، لجاجت و نقض حقوق شهروندی است.»

اشاره مشاور میرحسین موسوی به سخنرانی آیت‌الله خامنه‌است که پیش از این گفته بود: «”فتنه سال ۸۸، کشور را در برابر میکروب های سیاسی و اجتماعی واکسینه کرد.» سخنان رهبری همان زمان از سوی برخی رسانه‌های مدعی اصولگرایی چنین برداشت شد که معترضان به انتخابات ۸۸ میکروب‌های سیاسی هستند و از همین‌رو آغاز به تسویه‌حساب‌های سیاسی کردند.

کجای دنیا می گویند خودتان  از حقوق اجتماعی خودتان صرفنظر کنید

با این حال امیرارجمند بار دیگر این مورد را تاکید کرد و با مرور حوادث و اعتراضات سال ۸۸ گفت: «اعتراض مسالمت‌آمیز را خشونت‌بار کردند، مردم را مورد ضرب و شتم قرار دادند، به آنان آسیب‌رساندند و اموال‌شان را تخریب کردند و حالا آمده‌اند از افرادی که به صورت غیرقانونی در زندان هستند، درخواست می‌کنند که بیایید خودتان از حقوق اجتماعی خودتان صرف‌نظر کنید. واقعاً این، در کجای دنیا اتفاقاً افتاده است.»

امیرارجمند در ادامه افزود: «آقایان نمی‌توانند مساله حصر را حل کنند، برای همین فرار به جلو کرده و فرافکنی می‌کنند. آقای باهنر خودش در مصاحبه خود گفته است که من در حال پیدا کردن خودم هستم. باید گفت پیدا کردن خود مستلزم حل کردن پارادوکس‌هاست. ایشان پر از پارادوکس است و شهامت بیان حقیقت را ندارد.»

ارجمند تاکید کرد: «مساله این است که یک عمل غیرقانونی مخالف امنیت ملی انجام شده است. امنیت ملی فقط مساله نظامی نیست، امنیت ملی قبل از هر چیز در وحدت ملی تجلی پیدا می‌کند و این است که در حال حاضر آن نقض شده است.

در حال حاضر نمی‌خواهند پاسخ صحیحی به این کار غیرقانونی که انجام شده بدهند برای همین فرافکنی می‌کنند. سؤال مهم این است که اساساً چرا آقای موسوی باید بیاید از یک حقوق قانونی خود صرف‌نظر کند.»

تا امروز به وعده ها برای رفع حصر عمل نشده

امیرارجمند درباره وعده‌های دولت روحانی درباره رفع حصر که تاکنون عملی نشده است گفت: «یکی از مهمترین قواعد اخلاقی، وفای به عهد است. آقای روحانی در رابطه با رفع حصر قول‌هایی داده بودند که تا الان گزارش روشنی از ایشان مشاهده نکردیم. به هر حال ایشان رییس‌جمهور، رئیس شرای عالی امنیت ملی و حافظ قانون اساسی هستند. به‌خصوص آنکه ادعا شده است که شورای امنیت ملی این اقدام غیرقانونی را در آن زمان انجام داده است. ایشان حداقل باید بیایند مشخص کنند مسوولیت این حصر با کیست؟ کسانی مانند آقای عارف و کسانی که تحت عنوان لیست امید به مجلس رفتند به مردم قول داده بودند که مساله رفع حصر را دنبال خواهند کرد که تا امروز هیچ اقدامی انجام نشده است.»

او در ادامه تاکید کرد: «اگر قرار است همیشه مردم رو داشته باشیم و فقط در زمان انتخابات سراغ مردم نرویم، باید به وعده‌های خود عمل کنیم. اگر می‌گوییم و وعده می‌دهیم که یکی از کارهایی که قرار است انجام دهیم بازگشت اخلاق به جامعه، سیاست است باید پاسخ دهیم پس از این مدت چه کاری برای بازگشت اخلاق به سیاست و جامعه انجام داده‌ایم.»

کسانی که خواستار اجرای قانون اساسی هستند اپوزیسیون نمی‌شوند

دکتر امیرارجمند در  ادامه گفت و گوی خود در واکنش به  ادعای  باهنر که گفته بود محصوران اپوزیسیون نظام هستند گفت: باید گفت ایشان اپوزیسیون اعمال غیرقانونی شما هستند. وی تاکید کرد: «نظام کیست؟ نظام آقای خامنه‌ای است یا مردم و قانون اساسی؟ اگر پاسخ این است که مردم و قانون اساسی پس قطعاً آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد هیچ اپوزیسیونی نیستند. آنان اتفاقاً خواستار اجرای بدون منازع قانونی اساسی هستند. کسانی که اجرای قانون اساسی به این شکل را خواستار باشد می‌توانند ضدنظام و مردم باشند؟»

امیر ارجمند در پایان گفت: «آنچه مسلم است این است که ما نمی‌توانیم مردم را گول بزنیم، مردم قضاوت عادلانه خواهند کرد

برچسب‌ها: ، ، ،