آیا راه قانونی منتخب مردم را به مجلس برمی‌گرداند؟

مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان، اگرچه تا به امروز پا به مجلس شورای اسلامی نگذاشته است، اما باعث شد اصلاحات قانونی مهمی در مجلس به تصویب برسد. اما ماجرای رد صلاحیت مینو خالقی فراتر از تفسیر قانون رفت. عملاً آنچه پس از رد صلاحیت او پس از تأیید انتخابات صورت گرفت، تبدیل به چالشی بین دو جناح اصلاح‌طلب و مدعی اصولگرایی شد.
علی مطهری به‌تازگی گفته دراینجا تفسیر قانون عادی انجام گرفته است و توضیحی ارائه شده که این به معنای قانون‌گذاری جدید نیست.

حق‌الناس: مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان، اگرچه تا به امروز پا به مجلس شورای اسلامی نگذاشته است، اما باعث شد اصلاحات قانونی مهمی در مجلس به تصویب برسد.

به گزارش حق‌الناس، هفته گذشته نمايندگان مجلس بند اول طرح استفساريه تبصره ۳ ماده ۵۲ و ماده ۷۳ قانون انتخابات تصویب کردند که با تصویب آن شورای نگهبان نمی‌تواند پس از انتخابات درباره صلاحیت منتخب اظهار نظر کند.

در ۲۷ مرداد ماه مجلس بند یک استفساریه را مصوب کرد و اعلام کرد: «پس از اعلام نظر قطعی، شورای نگهبان در مهلت ۲۰ روزه مذکور در تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از انتخاب او با رای سالم مردم، این شورا نمی‌تواند اظهار نظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانجه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک طبق ماده ۳۰ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس در زمان بررسی اعتبارنامه ‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.» این نظر مجلس مورد موافقت ۱۲۲ نماینده قرار گرفت.»

این طرح استفساریه توسط علی مطهری و امضای ۴۱ نماینده به مجلس تقدیم شد. درست زمانی که اختلاف‌نظرها میان شورای نگهبان و وزارت کشور بالا گرفت.

علی مطهری شاید تنها نماینده‌ای بود که از روز اول به عمل‌کرد غیرقانونی شورای نگهبان اعتراض کرد و حتی تیغ انتقاد خود را به سوی وزارت کشور و وزیر  برای عقب‌نشینی از حق نماینده منتخب مردم نشانه رفت و حتی اعلام کرد اگر وزیر از حق مینو خالقی بگذرد استیضاح می‌شود.

علی مطهری حتی پیش از این عنوان کرده بود که باید از رویه‌های استبدادی جلوگیری کرد. او آنچه بر سر مینو خالقی آمده بود را نمونه ظلم و روند را، استبداد عنوان کرده بود. از همین‌رو از همان آغاز که خبر رد صلاحیت خالقی منتشر شد اعلام کرد این پایان کار منتخب مردم اصفهان نیست.

او در نطق روز یک‌شنبه خود نیز گفت که شورای نگهبان به استناد ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس، سلامت انتخابات یک حوزه را تایید کرده اما آرای یکی از منتخبان را باطل کرده و ما با این استفساریه قصد داشتیم این راه را ببندیم.

به‌گزارش حق‌الناس، مطهری با اشاره به طرح موضوع مینو خالقی در هیات عالی حل اختلاف قوا نیز خاطر نشان کرد: این موضوع در هیات مطرح شد اما هیچ وقت حکمی از آنجا ابلاغ نشد.

نایب‌رئیس مجلس با تاکید بر اینکه این استفساریه قانون گذاری جدید نیست یادآور شد: اینکه می گویند در این استفساریه تفسیر قانون اساسی صورت گرفته است درست نیست؛ بلکه در اینجا تفسیر قانون عادی انجام گرفته است و توضیحی ارائه شده که این به معنای قانون گذاری جدید نیست.

اما ماجرای رد صلاحیت مینو خالقی فراتر از تفسیر قانون رفت. عملاً آنچه پس از رد صلاحیت او پس از تأیید انتخابات صورت گرفت، تبدیل به چالشی بین دو جناح اصلاح‌طلب و مدعی اصولگرایی شد.

زمانی که اصلاح‌طلبان موارد قانونی را برای نشان دادن عمل‌کرد غیرقانونی شورای نگهبان برمی‌شمردند، رسانه‌های تندرو و مدعی اصولگرایی به جای پاسخ قانونی عکس‌های خصوصی منتخب اصفهان را منتشر کردند.

عملی که حتی از سوی اصولگرایان مورد مزمت قرار گرفت و واکنش‌ها به سویی رفت که منتشر کننده عکس‌ها بازداشت شد.

علم‌الهدی امام جمعه مشهد که این روزها پرچم افراطی‌گری و دلواپسی را یک تنه برافراشته نگه داشته است بلافاصله پس از انتشار خبر دستگیری ابراز نگرانی کرد و مدعی شد که باید به جای دستگیری به وی پاداش داده و از او قدردانی می‌کردند.

اما این اقدام قوه قضاییه چندان زمانی طول نکشید و حامد طالبی مسوول کانالی که عکس‌های منتسب به مینو خالقی را منتشر کرده بود، با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

او که از همان ابتدای بازداشت از حمایت‌های ویژه رسانه‌های سپاه برخوردار بود و سایت‌های دلواپس برای او سنگ تمام گذاشته بودند، با گذاشتن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی معلوم شد مورد الطاف قوه قضاییه نیز قرار دارد.

هم‌زمان با آزادی حامد طالبی ، مینو خالقی به دادسرا احضار شد تا درباره عکس‌های منتسب به او پاسخ دهد. استانداردهای دو گانه قوه قضاییه یک بار دیگر رخ‌نمایی کرد .

اما نمایندگان مجلس چاره کار را در اقدام دیگر دیدند. همزمان با اینکه هیات حل اختلاف موضوع را بررسی می‌کرد طرح استفساریه تقدیم مجلس شد تا اگر رویه غیرقانونی اینچنینی نیز تاکنون بوده از این پس اصلاح شود.

بند اول طرح به تصویب رسید. هرچنده اصولگرایان تندرو همچنان بر طبل خود می‌کوبند و اصرار دارند که مینو خالقی به مجلس برگشتنی نیست و اعتقاد دارند این بازی اصلاح‌طلبان است.

از سوی دیگران نمایندگانی که بسیاری از آنان سفیران امید مردم در مجلس هستند معتقدند روزنه امید خالقی همچنان وجود دارد.

روزنه‌ای که اگر تبدیل به گشایش کار شود مرحله جدیدی از تعامل بین مجلس، قوه مجریه به عنوان برگزارکننده انتخابات و شورای نگهبان به عنوان ناظر شکل خواهد گرفت.

برچسب‌ها: ، ، ، ،