اشرف غنی پیش‌نویش اصلاح شده قانون انتخابات را امضا کرد

سخنگوی اشرف‌غنی اظهار داشت: امضای قانون تعدیل شده ثبت و احوال نفوس پایانی برای برخی مشکلات است و با درج کلمه اسلام و افغان روند توزیع تذکره‎های الکترونیکی نیز تا دو هفته دیگر آغاز خواهد شد.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که اشرف‌غنی پیش‌نویس قانون اصلاح شده انتخابات و ثبت احوال نفوس را امضا کرده است و روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی پس از درج کلمه “اسلام” و «افغان» آغاز خواهد شد.

به گزارش تسنیم، «اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور افغانستان پس از مدت‌ها تأخیر، پیش‌نویش اصلاح شده قانون انتخابات و قانون تعدیل شده ثبت احوال نفوس را امضا کرد.

«محمد هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان، در نشست خبری گفت: برای تعدیل قانون انتخابات یک کمیته با صلاحیت کار می‎کرد و پیش‌نویس تعدیل شده این قانون توسط اشرف‌غنی امضا شد که به زودی منتشر می‌شود.

وی افزود: تلاش‌ها برای آغاز توزیع تذکره‌های الکترونیکی تا دو هفته دیگر ادامه دارد.

چخانسوری ادامه داد: “کابینه افغانستان طرح قانون انتخابات را به اجماع تصویب کرد و برای این طرح فرمان تقنینی آماده و توشیح شده است. می‎خواهم بگویم در این قانون تغییر یا تعدیل به وجود آمده است در پارلمان یک کرسی افزایش برای قوم اهل هنود ‎آمده است یعنی از ۲۴۹ به ۲۵۰ تغییر کرد و در شورای ولایتی و شهرستان‌ها ۲۵ درصد به زنان نقش داده شده ‎است.”

سخنگوی اشرف‌غنی اظهار داشت: امضای قانون تعدیل شده ثبت و احوال نفوس پایانی برای برخی مشکلات است و با درج کلمه اسلام و افغان روند توزیع تذکره‎های الکترونیکی نیز تا دو هفته دیگر آغاز خواهد شد.

این در حالی است که «محمد نعیم ایوب زاده» رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) به رادیو آزادی گفت: “مهم است که محتوای این قانون به گونه‌ای باشد که روند و سیستم را تقویت کند و موضوع تذکره‎های الکترونیک نیز مهم و حیاتی است و امیدوارم که طوری که بحث شده به همان قسم عمل نیز صورت گیرد.”

این در حالی است که برخی رسانه‌های افغان به نقل از تعدادی از نمایندگان پارلمان و نهادهای حامی انتخابات اعلام کرده بودند که طرح کنونی قانون انتخابات افغانستان نسخه‌ای از حکومت ظاهرشاه و نجیب الله است و گروه‌هایی در ریاست جمهوری با ارائه طرح‌های پیچیده و غیرعملی برای عدم برگزاری انتخابات پارلمانی تلاش می‌کنند.

براساس گزارشهای رسانه افغان، افرادی در ریاست‌جمهوری چنین طرح‌های حساسیت‌برانگیزی برای بن‌بست در این روند پیشنهاد کرده‌اند.

برچسب‌ها: ، ، ،