عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس:

قوی‌تر شدن نظارت مجلس بر انتخابات شوراها

شورای نگهبان ابزارهای لازم برای نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را نیز در اختیار دارد و اگر انتقال این نظارت از مجلس به شورای نگهبان مورد قبول واقع شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

امیر خجسته، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور مجلس نوشت: انتقاد آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان سال ۹۲ به نبود نظارت دقیق بر چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا با نطق و جوابیه آقای کولیوند رئیس هیأت مرکزی نظارت مجلس شورای اسلامی بر آن انتخابات مواجه شد.

البته معتقدم نظارت به انواع انتخابات اعم ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان رهبری و شوراهای شهر و روستا باید در یکجا متمرکز شود. شورای نگهبان ابزارهای لازم برای نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را نیز در اختیار دارد و اگر انتقال این نظارت از مجلس به شورای نگهبان مورد قبول واقع شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. بر همین اساس ابتدای مجلس دهم صحبت از آن بود که نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در حوزه وظایف شورای نگهبان تعریف شود اما این پیشنهاد با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد به همین دلیل مجلس شورای اسلامی سال ۹۶ نیز ناظر پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا خواهد بود.

با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی از ادوار گذشته تجارب بسیار خوبی در نظارت بر انتخابات شوراها کسب کرد، پیش بینی می کنم سال ۹۶ نیز به نحو مطلوب بتواند این نقش نظارتی را ایفا کند و میزان نقاط ضعفش خیلی کم خواهد شد و نقاط قوت آن افزایش خواهد یافت.

دوره گذشته اکثریت قریب به اتفاق اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها اصولگرا بودند و این دوره اکثریت عضو فراکسیون امید هستند، معتقدم در حوزه نظارت بر انتخابات دیگر بحث جناح و گروه مطرح نیست. حقوق همه افراد باید رعایت شود اگر براساس سلیقه سیاسی نظّار، نامزدی ردصلاحیت یا تأیید صلاحیت شود این اجحاف در حق مردم است.

کسی که در هیأت نظارت بر انتخابات قرار می گیرد باید همچون پدر به مجموعه نامزدها نگاه کند و رأی و نظر درباره بررسی صلاحیت ها را به استناد استعلام اخذ شده از ۴ مرجع قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، ثبت احوال و نیروی انتظامی ارائه دهد تا حقوق همه رعایت شود.

با شناختی که از اعضای هیأت نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شهر و روستا دارم همه دنبال اجرای حق و عدالت هستند و مسائل جناحی و گروهی را بر تصمیم خود دخیل نمی کنند بنابراین به نظرم نحوه نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراها نسبت به دوره قبل تفاوتی نخواهد کرد.

منبع: خبرآنلاین

 

برچسب‌ها: ، ، ،