برای چهارمین بار؛

نخستین صدر اعظم زن آلمان حضور خود را در دور جدید انتخابات این کشور اعلام کرد

آنگلا مرکل، صدراعظم و رهبر حزب دمکرات مسیحی آلمان اعلام کرد که در انتخابات آتی پارلمانی این کشوربه عنوان نامزد اول حزب خود شرکت خواهد کرد. احتمال انتخاب مرکل برای چهارمین بار متوالی به عنوان صدراعظم آلمان بسیار زیاد است.

دویچه وله گزارش داد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در روز یک‌شنبه (۲۰ نوامبر/۳۰ آبان) در نشست هیئت رئیسه حزب دمکرات مسیحی در برلین اعلام کرد که به عنوان نامزد اول این حزب در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ شرکت خواهد کرد.

در پی نشست هیئت رئیسه حزب دمکرات مسیحی آنگلا مرکل در یک نشست خبری شرکت کرد و گفت که درباره این تصمیم مدت‌ها فکر کرده و می‌داند که پس از ۱۱ سال صدراعظمی این “تصمیمی آسان” نبوده است. وی تاکید که نامزدی‌اش برای  “یک دوره کامل چهار ساله” خواهد بود. مرکل تصریح کرد که این تصمیم  تاکتیکی انتخاباتی نیست.

گرچه در آلمان انتخاب صدراعظم به‌طور مستقیم صورت نمی‌گیرد، اما حزب پیروز در انتخابات پارلمانی به‌طور معمول نخستین نامزد خود را مسئول تشکیل دولت می‌کند. اکثریت پارلمان آلمان باید صدراعظم آتی را تایید کند.

خانم مرکل که ۶۲ سال دارد آمادگی خود را برای تصدی رهبری مجدد حزب دمکرات مسیحی نیز اعلام کرده است. مرکل پیشتر گفته بود که به نظر او تصدی هر دو مقام (رهبری حزب و مقام صدراعظمی) توسط یک فرد هنوز گزینه مطلوب است.

اغلب کارشناسان سیاسی پیشتر اعلام کرده بودند که آنگلا مرکل “تنها گزینه واقعی و ممکن” برای حزب دمکرات مسیحی آلمان است. به توجه وضعیت سیاسی کنونی در آلمان وجهان اعلام آمادگی مرکل برای تصدی مقام صدراعظمی این کشور موضوعی شگفت‌آور نیست.

کنگره حزب دمکرات مسیحی آلمان در ۶ دسامبر در شهر اِسن برگزار خواهد شد و درباره انتخاب رهبر آتی خود تصمیم خواهد گرفت. مرکل از آوریل ۲۰۰۰ تا کنون رهبری حزب را برعهده داشته و از نوامبر ۲۰۰۵ تا کنون نیز صدراعظم آلمان بوده است.

در صورت پیروزی حزب دمکرات مسیحی در انتخابات ۲۰۱۷ خانم مرکل می‌تواند برای چهارمین بار متوالی صدراعظم آلمان شود و رکورددار تصدی مقام صدراعظمی آلمان گردد.

کنراد آدناوئر، نخستین صدراعظم آلمان پس از جنگ جهانی دوم ۱۴ سال مسئولیت این مقام را برعهده داشت و هلموت کهل به عنوان رکورددار تصدی این سمت، ۱۶ سال در مقام صدراعظم آلمان مشغول به کار بود.

برچسب‌ها: ، ،