پنجمین راه‌پیمایی اعتراضی در مالزی؛

معترضان برسیح مالزی خواستار برگزاری انتخابات پاک هستند

معترضان مالزیایی نیز در حالی روز اول هفته جاری در خیابان های کوالالامپور تجمع کردند که بار دیگر خواسته خود را مبنی بر انتخابات پاک و دولت عاری از فساد مالی مورد تاکید قرار دارند.

به گزارش ایرنا، دولت مالزی که اقدامات گسترده ای از جمله دستگیری رهبر گروه اعتراضی ‘برسیح’ را به منظور کنترل اعتراضات زردپوشان در دستور کار قرار داد، پس از برگزاری این اعتراضات آن را نشانه ‘سلامت دموکراسی’ مالزی می داند.

دیدگاه های مختلفی پس از این اعتراضات در شبکه های مجازی مطرح شد. برخی نوشتند ممکن بود زردجامگان برسیح اقدام موثری انجام ندهند، اما هنگامی که ده ها هزار نفر از مردم با وجود مخالفت دولت در خیابان ها حضور یافتند، این موضوع قابل تامل است و نشان دهنده وجود یک خواسته جدی است.

برخی نیز نوشتند نخست وزیر مالزی نباید مخالفان خود را به گروه های سیاسی محدود کند که برای کسب جایگاه سیاسی در مقابل دولتش ایستادگی می کنند، بلکه بخشی از این مخالفان، مردمی هستند که از شرایط رضایت ندارند.

براساس نظرات برخی کاربران رسانه های اجتماعی، ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی که همواره ادعا می کند با روش دموکراتیک بر سر کارآمده است، اکنون نیز اجازه دهد مردم براساس حقوق دموکراتیک خود از جمله برگزاری تجمعات مسالمت آمیز که در قانون اساسی تضمن شده اند، عمل کنند.

در برخی از نظرات تاکید شده است جنبش میانه روها که نخست وزیر مالزی خود را مبتکر آن می دانند به دلیل سیاست هایی که در مقابل مخالفان انجام می دهند جعلی است و با واقعیت موجود تطابق ندارد.

برخی نیز معتقدند این جنبش اعتراضی که امسال در مقایسه با سال گذشته مردم کمتری در آن حضور داشتند، کارآمدی چندانی ندارد و دولت به انجام سیاست های خود مشغول است.

اما بر خلاف این دیدگاه، برخی حضور تعدادی از سیاستمداران مالزی که پیش تر در دولت مشغول به فعالیت بوده اند در تجمع برسیح را نشانه اختلافات داخلی حزب و ائتلاف حاکم می دانند و همراه شدن این قبیل افراد سرشناس با جنبش اعتراضی برسیح را موفقیتی برای این گروه می دانند.
بخشی از اخبار پس از اعتراضات مالزی نیز به دستگیری های این حرکت اعتراضی اختصاص یافت که مهمترین آن مربوط به دستگیری ‘ماریا عبدالله’ رهبر این گروه اعتراضی است که روز جمعه توسط پلیس بازداشت شد.

حامیان وی در این جنبش اعتراضی از روز دوشنبه با دعوت از مردم خواستند شبها با حضور در میدان مردکا کوالالامپور و روشن کردن شمع تا زمان آزادی ‘ماریا عبدالله’ مطالبه خود را پیگیری کنند.

رهبر این جنبش با استناد به قانون جرایم امنیتی (سوسما) بازداشت شده و اکنون این سئوال برای بسیاری مطرح شده که آیا این قانون برای برخورد با ‘ماریا چین عبدالله’ مناسب بوده است.

قانون جرائم امنیتی موسوم به ‘سوسما’ از قوانینی است که سال ۲۰۱۲ مورد تصویب قرار گرفت و باعث انتقاد برخی مخالفان به دلیل نبود تعریف روشنی از برخی مفاهیم آن از قبیل ‘خرابکاری’ و ‘تهدید امنیت ملی’ شد.

مخالفان، این قانون را که جایگزین قانون امنیت داخلی (ایسا) شده و تنها بعد از وقوع یک عمل جنبه اجرایی می گیرد، ایجاد کننده فرصتی برای مقامات دولتی می دانند که با استناد به آن امکان سوء استفاده علیه مخالفان فراهم شده است.

کسانی که بر اساس این قانون مخل نظم عمومی و مسائل مرتبط با امنیت کشور شوند، حتی ممکن است با مجازات مرگ روبرو شوند.

مخالفت با دستگیری ‘ماریا چین عبدالله’ بر اساس قانون ‘سوسما’ به گونه ای است که پس لرزه های اعتراضات روز شنبه مالزی تا امروز (سه شنبه) نیز ادامه داشت.

صبح امروز سه شنبه بیش از ۴۰ نفر از اعضای پارلمان مالزی با حرکت از پارلمان تا مرکز پلیس (بوکیت امان) شعارهای ‘ماریا را آزاد کنید’ و ‘ به سوسما پایان دهید’ سر دادند و خواستار آزادی رهبر زردجامگان مالزی شدند.

زردجامگان مالزی که روز شنبه هفته جاری بار دیگر در حرکتی با شرکت بیش از ۴۰ هزار نفر مخالفت خود را با سیاست های ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر این کشور نشان دادند و علاوه بر خواسته های پیشین خود از جمله انجام اصلاحات انتخاباتی، بر برکناری و محاکمه نخست وزیر مالزی تاکید کردند.

برچسب‌ها: ، ، ،