وزیر کشور:

دموکراسی مشارکت مردم در تمامی امور است

وزیر کشور گفت: دموکراسی در حضور مردم پای صندوق رأی خلاصه نمی شود بلکه به معنی حضور و مشارکت مردم در تمامی امور است.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در جمع شهرداران، روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاران استان هرمزگان، افزود: صحبت‌های تمامی دوستان واقعی، منطقی، دلسوزانه و کارشناسانه است و یکی از توفیقات بنده این است که در این جلسات با خیل عظیم ظرفیت مدیرانی که در سطوح مختلف به ویژه در سطح روستایی و شهری و مخصوصا مدیران غیر دولتی که برخاسته از مردم و برای مردم هستند، مواجه می‌شوم.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به لطف خداوند و حرمت شهدا و راهنمایی‌های رهبری برخوردار از ظرفیت بسیار بزرگ نیروی انسانی است و ۳۴ هزار دهیار در سراسر کشور وجود دارد که از حداقل سواد قابل قبول و از تجربه بالایی برخوردار هستند و فوق دیپلم و لیسانس کف مدارک آن هاست و حتی در می‌انشان دکتری هم وجود دارد. به همین نسبت در شوراهای اسلامی روستاها و شهرها نیز افرادی شایسته وجود دارند و باید شکرگزار نعمت انتخابات باشیم که به واسطه آن، این ظرفیت عظیم در کشور ایجاد شده است.

وزیر کشور اضافه کرد: تجربه این ۳۸ سال در عرصه مدیریتی نوید یک برخورد کارشناسانه، علمی و منطقی در حوزه مدیریت‌های مختلف از سطوح خرد تا کلان را می‌دهد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه باید کارها به مدیران و مردم واگذار شود و این عزم و هدف دولت است، ادامه داد: اما برای عملی شدن آن بایست نظامات مختلف حاکم بر مقدرات کشور را در نظر گرفت. مجموعه اداره کشور در قالب منظومه‌ای متشکل از نظام‌های مختلف است، مانند نظام برنامه ریزی که از اجزای مختلفی تشکیل شده و دستورات و مصوبات و نیروی انسانی مختص خود را دارد و همچنین نظام بودجه ریزی و اداری هم به همین شکل هرکدام پیچیدگی‌های خود را دارند.

 

قائم مقام شورای عالی هماهنگی مدیریت بحران تصریح کرد: تاکنون ۱۰۰ مورد اختیار را به استان‌ها واگذار کرده‌ایم که بازهم عدد بزرگی نیست اما قابل قبول است و در برنامه ششم توسعه پیش بینی خوبی در واگذاری‌ها کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی که سیاست و راهبرد اصلی دولت است، اراده دولت این است که برخی اختیارات به استان‌ها داده شود، اظهار کرد: حتی برای استان‌ها وزیر معین انتخاب شده که نوید همان واگذاری اصلی است و اتفاقی است که باید بیفتد چراکه اداره کشور با حجم و انباشتگی تشکیلات کار سختی است و همه کشورهای توسعه یافته دنیا این موضوع را عمل کرده‌اند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه اولویت دادن به مناطق مرزی و محروم از اولویت‌های این دولت بوده است، تصریح کرد: اولین سفرهای رئیس جمهور به مناطق مرزی و کمتر توسعه یافته بوده زیرا این مناطق نیاز به کار بیشتر دارد و در تخصیص اعتبارات بودجه لحاظ شده است.

وی خاطرنشان کرد: بحث روستا از چند منظر قابل بررسی است. یکی حق روستا و روستاییان است چرا که در روستاها هم انسان‌ها زندگی می‌کنند و حق آن‌ها برخورداری از امکانات برای زندگی و حیات است و از لحاظ اعتقاد شرعی، قانون اساسی، قوانین موضوعی، واقعیت‌های اجتماعی هم این موضوع مهم است.

وزیر کشور تاکید کرد: اگر امروز یازده میلیون حاشیه نشیتی در شهرها داریم دلیل آن عدم توجه لازم به بخش‌های روستایی است و آسیب‌های اجتماعی ناشی از نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی است همانطور که در کلان شهرها هم اختلافات و تبعیض‌هایی وجود دارد که قابل قبول نیست، به طور مثال شمال تهران با جنوب تهران قابل مقایسه نیست و همانگونه که سیستان بلوپستان با شیراز، تهران و اصفهان قابل مقایسه نیست.

رحمانی فضلی با بیان اینکه روستاها به عنوان یکی از کانون‌های اصلی اجتماعی بیشترین لطمه را خوردند، افزود: روستایی باید به دنبال زندگی خوب باشد و لازم است مهاجرت کند و شرایط خوبی داشته باشد اما وظیفه حاکمیت این است که شرایط را در روستاها به گونه‌ای تعبیه کند که روستاییان در محل زندگی خود به این امکانات دست یابند و اگر مهاجرتی شود هدایت شده و ساماندهی شده باشد.

 

این مقام مسئول عنوان کرد: باید سرعت خدمت رسانی را بالا ببریم اما توسعه پایدار مبتنی بر اراده و براساس همت مردم شکل می‌گیرد و اساس فعالیت مدیران شهری و روستایی باید این باشد و تزریق منابع در قالب خدمات در بهترین حالت به مهاجرت می‌انجامد چراکه درآمد جمعیت کافی نیست پس باید مدیران شهری و روستایی تمامی تلاش خود را برای ظرفیت سازی انجام دهند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه راه طولانی داریم و سرنوشت مردم در دست مدیران شهری و روستایی است، تصریح کرد: با تغییرات عظیمی در عرصه‌های مختلفی مواجه هستیم و نمی‌توانیم با تکیه بر دولت و تصمیمات آن به همه این تغییرات اجتماعی پاسخ دهیم و رهبری هشت سال قبل در سخنرانی که در دانشگاه سمنان در خصوص این تغییرات اجتماعی کردند اشاره کردند که همه علوم به تغییرات اجتماعی باور دارند و فقط مردم می‌توانند پاسخگوی آن باشند مدیران باید جسارت، ابتکار و نوآوری را تسهیل و تزریق کنند.

 

وزیر کشور گفت: لایحه استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به مجلس رفته و فرآیند کمیسیون را طی کرده و در دو جلسه دیگر در هیئت دولت بررسی می‌شود که نوید خوبی است که اختیارات مناسبی به دهیاری‌ها داده شده است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه لایحه انتخابات جامع هم ارائه شده است تا اداره روستاها و شهرها بهبود بخشد، اظهار کرد: اراده دولت با توجه به‌ همان تفکر واگذاری اختیارات است و در قالب تجهیزای، منابع و امکانات به دهیاری‌ها و شهرها بودیم اما در سال ۹۴ و ۹۵ با افت شدید قیمت نفت نتوانستیم آن را عملی کنیم اما امسال رئیس جمهور قول داده در ماه‌های پایانی سال این فاصله جبران شود و باید همه تلاش کنیم که این اتفاق بیفتد.

 

برچسب‌ها: ، ، ،