آمادگی زودهنگام برای کوچ از بهشت به پاستور؛

حل معمای انتخاباتی آقای شهردار

محمدباقر قالیباف در حاشیه افتتاح تقاطع‌های غیرهمسطح كاروانسرای سنگی یك و دو در پاسخ به سوالی مبنی بر تصمیم وی برای كاندیداتوری در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما وظیفه داریم كار كنیم و جای این كار و نوع خدمتگزاری مهم نیست.

«وظیفه داریم كار كنیم و جایش مهم نیست»؛ این پاسخ محمدباقر قالیباف به تحلیل‌هایی است كه چندی است درباره رفتار و گفتارهای او می‌شود كه نتیجه آن هم آماده شدن زودهنگام آقای شهردار برای حضور در پاستور است!

«محمدباقر قالیباف»، سیاستمدار ایرانی كه سال‌هاست ردای شهردار را بر تن دارد، در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ به علت ضعف اتحاد جبهه اصولگرایان و دلایل دیگر شكست خورد و برای انتخابات ۹۶ همانند ۹۲ سیاست خود را هجمه به هاشمی قرار داد. تكرار این راهكار شكست‌خورده از سوی آقای شهردار محل تامل است.

قالیباف تازه دو سه ماهی است بازی را شروع كرده و درست در ماه‌های نزدیك به انتخابات ریاست‌جمهوری به هر بهانه‌ای به دولت كنایه می‌زند. او هفته گذشته به بهانه ماجرای گورخوابی در یادداشتی پر از طعنه به دولت انتقادات تندی واردکرد و پنجشنبه گذشته هم نحوه مدیریت كشور را واداده خواند و گفت:«باید همانند دوران دفاع مقدس به جوانان خلاق اعتماد كنیم تا به مدیریت‌های خسته و بسته و به وادادگی پایان دهند.»

از سویی دیگر، آخرین شماره ماهنامه همشهری ماه كه به‌تازگی منتشر شده، مزین به تصویری است كه توئیتر خبرگزاری اصولگرای تسنیم از مفهوم آن رمزگشایی كرده است. تیتر مجله همشهری ماه كه متعلق به مجموعه شهرداری تهران است، «شاه و گدا» نام دارد و به نوشته تسنیم، دستی كه از تصویر بنز آبی روی جلد بیرون آمده و در حال كمك به كودك خیابانی است، متعلق به هاشمی‌رفسنجانی است. در توئیت تسنیم آمده است: «بنز آبی #هاشمی، انگشتری كه در انگشت كوچك اوست و آستین عبای قهوه‌ای بر جلد # همشهری ماه/چراغ قرمزی كه عدد ۹۶ را نشان می‌دهد! #شاه_و_گدا».

قالیباف در یادداشت هفته گذشته خود نوشته بود: «مسئولان باید این آسیب‌ها و معضلات را از نزدیك ببینند و با آنها زندگی و برای آنها چاره‌اندیشی كنند، نه آنكه بعد از انتشار وسیع در فضای مجازی از نامه یك هنرمند از آن فجایع مانند گورخوابی مطلع شوند.» رقیب ناكام روحانی در انتخابات سال ٩٢، با اشاره به اینكه این معضلات محصول نوع نگاه سرمایه‌داری و اشرافی در اداره جامعه است،

گفته است:«این مدل مدیریت كشور آسیب‌ها و معضلات پنهانی نیز به همراه خود دارد كه ضربات كاری‌تری بر پیكره این نظام وارد می‌كند. گزارش درباره بی‌خانمان‌هایی كه در گورستان اطراف شهریار می‌خوابند، آن‌قدر تلخ و گزنده بود كه فكر و ذهن هر هموطنی را به خودش مشغول می‌كند. مردم ما حق دارند كه مسئولان خود را در این زمینه بازخواست كنند و مسئولان باید شرمگین وجود چنین حقایقی در جامعه باشند.» قالیباف در ادامه یادداشت خود مدیریت كشور را محصول نگاه اشرافی دانسته است. درحالی كه فودكورت‌ها، هایپرها و مجتمع‌های تجاری- خدماتی تفریحی چندمنظوره (به‌اصطلاح مال) متعلق به فرهنگ مصرفی- سرمایه‌داری آمریكا، در دوران ١٢ساله ریاست قالیباف در شهر تهران سر برآورده‌اند و از سویی دیگر، در این سال‌ها به تعداد كودكان خیابانی و كارتن‌خواب‌ها در شهر تهران افزوده شده است،

قالیباف در همان یادداشت خود آورده بود: «قطعا این معضلات محصول نوع نگاه سرمایه‌داری و اشرافی در اداره كشور و جامعه است؛ گورخوابی بخش عریان و عیان این معضلات است و این مدل مدیریت كشور، آسیب‌ها و معضلات پنهانی نیز به همراه خود دارد كه ضربات كاری‌تری بر پیكره این نظام وارد می‌كند. سوءاستفاده از درد مردم در دعواهای سیاسی، ظلم است، اما سخن‌نگفتن و ریشه‌یابی‌نكردن این معضلات هم صرفا با بهانه برچسب سیاسی‌زدن، ظلم دیگری است. با همه توان تلاش كنیم تا مردمداری را جایگزین سرمایه‌داری كنیم.»

هجمه به هاشمی پروژه شكست خورده

برخی از تحلیل گران شكست دوره گذشته قالیباف را ضعف در رسانه‌های تبلیغاتی وی می‌دانند اما این‌بار حامیان قالیباف گام محكمی را در رسانه برداشته است. صبح روز شنبه هجدهم دی ماه محمدباقر قالیباف در حاشیه افتتاح تقاطع‌های غیرهمسطح كاروانسرای سنگی یك و دو در پاسخ به سوالی مبنی بر تصمیم وی برای كاندیداتوری در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما وظیفه داریم كار كنیم و جای این كار و نوع خدمتگزاری مهم نیست.

وی درباره باقی ماندن ۵۵ پروژه نیمه تمام عمرانی شهرداری تهران گفت: ما به مردم قول دادیم و سر قولمان نیز هستیم و نمی‌توان بهانه آورد كه اجرای پروژه انجام نشد و كما اینكه توقع این است كه دولت كمك كند؛ اما برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است، یا ما قول نمی‌دهیم یا قول می‌دهیم حتما آن را انجام می‌دهیم. شهردار تهران با اشاره به مشكل عدم حمایت دولت و همچنین مشكل تحریم‌ها، گفت: با این حال سعی داریم با سرعت زیاد این مشكل را حل كنیم و در كوتاه‌ترین زمان، شاهد افتتاح باشیم.

قالیباف این روزها با بحران مهمی رو به رو است. او در شرایطی درگیر پرونده واگذاری املاك شد كه زمزمه‌های از قطعی شدن حضور در انتخابات آینده به گوش می‌رسید. اگرچه نمی‌توان این موضوع را با آن زمزمه‌ها مرتبط دانست، اما این یك آزمون مهمی در پیش روی فردی است كه حداقل دوبار خود را شایسته اداره امور كشور دانسته و از مردم خواسته است تا به او رای بدهند. با نگاهی گذرا به كارنامه عملكرد قالیباف در شهرداری به اذعان برخی ضعف‌ها و تخلفات زیادی مشاهده می‌شود كه بیانگر ضعف مدیریتی است. با این حساب آیا حامیان فردی كه گام اول كاندیداتوری خود را با هجمه به شخص بزرگ سیاست كه برای انقلاب و رفاه كشور بسیار زحمت كشیده، شروع كرده است می‌توانند گزینه مطلوبی برای برای ریاست‌جمهوری باشد؟ به ویژه اینكه دیروز می‌توانست از اقدام نشریه منتسب به خود عذرخواهی كند كه این كار را نكرد و سوال دیگری در اذهان پدید آورد. این سوالاتی است كه در صورت كاندیداتوری قالیباف در سال ۹۶، مردم بدان پاسخ خواهند داد.

روزنامه آرمان امروز

برچسب‌ها: ، ،