به‌مناسبت ارتحال آیت‌الله، مردی برای تمام فصول؛

هاشمی‌رفسنجانی؛ مرد شماره یک میدان «انتخابات»

انقلاب که شد با تشکیل اولین مجلس شورای اسلامی او هم پا به عرصه گذاشت تا در کنار تمام یاری هایش به امام (ره) قبل و بعد از انقلاب، این بار خود را در معرض رای مردم بگذارد؛ مردمی که در طول عمرش بارها و بارها از آن ها به مردم فهیم، قدرشناس، خونگرم و صمیمی یاد کرد.

انقلاب که شد با تشکیل اولین مجلس شورای اسلامی او هم پا به عرصه گذاشت تا در کنار تمام یاری هایش به امام (ره) قبل و بعد از انقلاب، این بار خود را در معرض رای مردم بگذارد؛ مردمی که در طول عمرش بارها و بارها از آن ها به مردم فهیم، قدرشناس، خونگرم و صمیمی یاد کرد. آیت الله هاشمی رفسنجانی با انتخاب همان مردم، نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی شد تا این تجربه را در مجالس دوم و سوم هم تجربه کند.

او سپس وارد گود سیاست ورزی در حوزه اجرایی شد تا با ۹۴ درصد آرا، پنجمین رئیس جمهور بعد از انقلاب باشد. سردار سازندگی ریاست جمهوری ششم را هم با پیروزی پشت سر گذاشت تا باز هم نوبت برسد به انتخابات مجلس شورای اسلامی. اما این بار نتیجه برای مردِ همیشه در صحنه چندان خوشایند نبود و او با قرار گرفتن در رتبه سی ام در تهران عطای نشستن بر صندلی های بهارستان را برای همیشه به لقایش بخشید و انصراف داد.

اما این پایان کار برای او نبود. او سال ۸۴ در حالی که از افتادن کشور به دست افراطیون ترس داشت خود را مقابل محمود احمدی نژاد گذاشت و با کشیدن انتخابات به دور دوم باز هم طعم شکست را چشید. او بعد از دوران ۸ ساله دولت احمدی نژآد با همان دغدغه همیشگی اش یعنی مردم و معیشت شان باز هم پا به میدان رقابت ریاست جمهوری در سال ۹۲ گذاشت و این بار قبل از هر نوع فعالیت انتخاباتی با سدّ رد صلاحیت روبرو شد و این بار هم با ایفای نقش پدر معنوی برای اصلاح طلبان و اعتدالیون، به همراه مردم حسن روحانی را یازدهمین رئیس جمهور کشور کرد.

اما آیت الله هاشمی در تمام سال ها سیاست ورزی اش در آسمان سیاست ایران، نماینده مردم تهران در هر پنج دوره مجلس خبرگان رهبری و در چهار دوره اول این مجلس سه دوره نایب رئیس این مجلس بود و بعد از درگذشت آیت‌الله مشکینی ریاست مجلس چهارم خبرگان رهبری را به عهده گرفت. گرچه بعد از آن در همان مجلس در انتخابات میان‌دوره‌ای با کناره‌گیری خودخواسته از صندلی رقابت، ریاست را به آیت‌الله مهدوی کنی واگذار کرد.

آخرین کنشگری سیاسی آیت الله هاشمی‌رفسنجانی، انتخاب او با بالاترین رأی تهرانی‌ها به عنوان نفر نخست انتخابات مجلس خبرگان پنجم بود. آخرین کنش سیاسی آیت الله بعد از بیش از ۶۰ سال سیاست ورزی.

در جدول زیر نگاهی انداخته ایم به سوابق حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات های گذشته.

انتخابات مجلس شورای اسلامی

hashemi-t1

انتخابات ریاست جمهوری

hashemi-t2
انتخابات مجلس خبرگان رهبری

hashemi-t3منبع: خبرآنلاین

برچسب‌ها: ،