آيا حاکمیت واقعا به دنبال رفع مساله حصر است؟

اصلاح طلبان از رهبر انقلاب خواستار حل این مسأله شده‌اند و توضیحاتی درباره فضای حاکم بر اصلاح طلبان و اصولگرایان و نگاهشان به موضوع حصر داده‌اند و ایشان نیز گفته‌اند که در جلسه دیگری پیرامون این موضوع بیشتر صحبت خواهند کرد. معلوم نیست این دیدارها و مذاکراتی که پشت پرده‌ انجام می‌شود واقعا نتیجه‌بخش خواهد بود و آیا حاکمیت قصد تجدیدنظر در حصر ظالمانه میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد دارد یا همه این‌ها جز بازی انتخاباتی نیست.

حق‌الناس- زمزمه‌هایی از لابه‌لای اخبار می‌رسد که برخی از جمله اصلاح‌طلبان در حال مذاکره با رهبری برای حل مسئله حصر و چیدن مقدمات رفع آن هستند. از آن سوی اما هیچ خبر یا پیام رسمی صادر نشده است و معلوم نیست این دیدارها و مذاکراتی که پشت پرده‌ انجام می‌شود واقعا نتیجه‌بخش خواهد بود و آیا حاکمیت قصد تجدیدنظر در حصر ظالمانه میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد دارد یا همه این‌ها جز بازی انتخاباتی نیست.

سایت روز نو در این زمینه گزارشی تهیه دیده است:

بهمن ماه ۸۹ بود که پیامدهای فضای غیرشفاف، مبهم و برخی مسائل حل نشده پیرامون حوداث پس از انتخابات سال ۸۸، منجر به حصر میر حسین موسوی، نخست وزیر دولت موقت و حجت الاسلام مهدی کروبی، رئیس مجلس ششم شورای اسلامی شد. معضلی که حسن روحانی، در کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، بارها پیرامون آن صحبت کرد و طی این سال‌ها نیز سعی کرد، مسئولیت دولت را در قبال حل این معضل برای مردم تشریح کند.

شاید طی سال‌هایی که رئیس دولت نهم و دهم یعنی محمود احمدی نژاد بر کشور حاکم بود، فضا تا آنجا که باید و شاید برای گفت و گوی جناح‌های مختلف فراهم نبود و یک گروه خاصی در جامعه تیریبون داشتند. تا آنجا که جناح حاکم از نداشتن تیریبون رقیبش، استفاده کرد و اصلاح طلبان یا برخی افراد مرتبط با حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ را در معرض تهمت و توهین قرار داد، بدون آنکه به این افراد، فرصتی برای دفاع از خود بدهد. این در حالی که بود که بارها تأکید شد این مسائل باید در فضایی آرام حل و فصل شود اما در سال‌های پر حاشیه ۸۸ تا ۹۲، هرگز این فرصت در دولت احمدی نژاد فراهم شد.

مردی که پس از اعلام نتایج انتخابا، مخالفانش را خس و خاشاک نامید و برخی بر این باورند که به همین دلیل او استارت آشوب را در کشور زد. البته او هرگز این موضوع را قبول نمی‌کند. چه آنکه در نشست خبری اخیرش هم گفت که مردم را خس و خاشاک ننامیده است و هیچ وقت راضی به حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی نبوده است. با این حال اما در موضع جدیدتری روز گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی فونیکس، توپ حل موضوع را در زمین دولت انداخته و گفته است که مسئولان دولت می‌خواهند موسوی و کروبی در حصر بمانند تا از آن بهره برداری سیاسی کنند.

به هر روی اما پس از روی کار آمدن حسن روحانی، فضا تا حد زیادی برای گفت و گو باز شد و به جناح‌های مختلف در کشور تیریبون داده شد. هر چند که در این میان نیز برخی جناح‌ها همچنان از تیریبون هایی چون صدا و سیما بیش از سایرین برخوردارند اما با این وجود، دولت اعتدال فضایی فراهم کرده تا درباره مسائل ۸۸ و حصر کاندیداهای معترض انتخابات دهم ریاست جمهوری، بیش از گذشته فراهم شود. مسائلی که مسئولان نظام و قوه قضائیه طی سال‌های اخیر بارها درباره آن صحبت کرده‌اند اما نتیجه گیری واحدی نداشته است. چه آنکه سخنگوی قوه قضائیه در مقطعی اعلام کرد که حصر مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است و حسن روحانی نیز به عنوان یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی، به صراحت اعلام کرد که شورای عالی امنیت ملی، چنین مصوبه‌ای نداشته است.

با این وجود اما نشانه‌ها حاکی از آن است که کم کم فضا به سمت گفت و گو برای حل این معضل که اصلاح طلبان از آن به عنوان استخوان لای زحم تعبیر می‌کنند، می‌رود. چه آنکه چندی پیش نیز محسن رهامی، عضو حزب اعتماد ملی و حجت الاسلام رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی در دیدارشان با رهبر انقلاب درباره موضوع حصر، گفت و گو کرده‌اند. این دیدار که شنیده شده به همت اسحاق جهانگیری و صحبت با رهبر انقلاب درباره موقعیت اصلاح طلبان در جامعه و نگاه مردم به آنها شکل گرفته است، در حالی انجام شد که در این میان برخی اصرار به القای جدایی اصلاح طلبان و رانده شدن آنها از حاکمیت و مسئولان ارشد نظام، به مردم، دارند. چه آنکه چندی پیش شایعاتی شنیده شد مبنی بر اینکه چندین نفر از اصلاح طلبان خواستار دیدار با رهبر انقلاب شده‌اند اما ایشان به این درخواست‌ها جواب مثبتی نداده است.

شنیده‌ها درباره مشروح مذاکرات پیرامون این موضوع حاکی از آن دارد که اصلاح طلبان از رهبر انقلاب خواستار حل این مسأله شده‌اند و توضیحاتی درباره فضای حاکم بر اصلاح طلبان و اصولگرایان و نگاهشان به موضوع حصر داده‌اند و ایشان نیز گفته‌اند که در جلسه دیگری پیرامون این موضوع بیشتر صحبت خواهند کرد و به این موضوع خواهند پرداخت. بر اساس اخبار غیر رسمی گویا نگاه حاکمیت برای حل مسأله به سمت حل شدن آن پیش می‌رود اما اینکه چه طور و یا چه زمانی حل شود، موضوعی است که دیگر درباره آن هنوز بحثی نشده است.

حسین کروبی، فرزند حجت الاسلام مهدی کروبی در این باره به امید ایرانیان می‌گوید:«ما از قبل در جریان این دیدار نبودیم اما پس از شکل گیری این دیدار و شنیدن بحث‌هایی درباره تشکیل جلسه‌ای دیگر برای حل موضوع حصر، امیدوار شدیم. هر چند که الان نزدیک به انتخابات و ممکن است، بحث‌ها برای گرم کردن تنور انتخابات باشد اما با این حال با توجه دلبستگی های پدرم و مهندس میرحسین موسوی به انقلاب و کشور، امیدوارم که این معضل حل شود.» او در این گفت و گو تأکید کرد:«دیگر بحث اصلاح طلبان نیست و الان برخی اصولگرایان که تعداد آنها کم هم نیست، مخالف با حصر هستند و ادامه این روند را به ضرر کشور می‌دانند. بنابراین همین که چنین نتیجه‌ای حاصل شده که عقلای اصلاح طلب و اصولگرا به اتفاق نظری جمعی درباره رفع حصر رسیده‌اند،نکته مثبتی است. حتی این موضوع را خدمت رهبر انقلاب هم انتقال داده که اصولگرایان با موضوع حصر مخالفند. حتی آقای علی لاریجانی هم ۵ سال پیش در این باره طی صجبت هایی اعلام مخالفت کرد. بنابراین از این پس فقط باید گامی عملی برداشته شود.»

به نظر می‌رسد فضا به سمتی می‌رود که شاید بتوان امیدوار بود، این معضل حل شود.

برچسب‌ها: ، ، ، ،