ماکرون و لوپن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه راه یافتند

این اولین بار در جمهوری پنجم فرانسه است که نامزد دو حزب اصلی یعنی جمهوریخواهان و سوسیالیست ها به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه راه پیدا نمی کنند.

نتایج شمارش آرای فرانسه نشان می دهد که ماکرون ۲۳.۷ درصد و لوپن ۲۱.۷ درصد آرا را به خود اختصاص داده اند و به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که در روز ۱۷ اردیبهشت برگزار می‌شود، راه یافته‌اند.

به گزارش پارس نیوز، ، نتایج شمارش آرای فرانسه نشان می دهد که امانوئل ماکرون ۲۳٫۷ درصد و مارین لوپن ۲۱٫۷ درصد آرا را به خود اختصاص داده اند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز ۷ ماه می (۱۷ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

همچنین فیون جمهوری خواه توانسته ۱۹٫۵ درصد آرا را بدست آورده و ملانشون چپ افراطی نیز همین میزان آرا را کسب کرده است.

آمون سوسیالیست نیز تنها توانسته ۶٫۵ درصد آرا را کسب کند.

این اولین بار در جمهوری پنجم فرانسه است که نامزد دو حزب اصلی یعنی جمهوریخواهان و سوسیالیست ها به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه راه پیدا نمی کنند. حالا مردم فرانسه باید یا نامزد طرفدار اتحادیه اروپا یا نامزد مخالف اتحادیه اروپا را انتخاب کنند.

بونوا آمون با پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری از مردم فرانسه درخواست کرده در دور دوم انتخابات به ماکرون رای دهند. وی شکست خود را شکست عاطفی برای احزاب چپ گرا و «مجازات تاریخی» این حزب توصیف کرد.

سخنگوی فیون نیز اعلام کرد این نامزد جمهوری خواهان پس از مطلع شدن از نتایج انتخابات بسیار ناامید شده است.

ژان مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرانسه نیز از مردم این کشور خواست که در دور دوم به امانوئل ماکرون رای دهند.

نخست وزیر فرانسه هم ضمن حمایت از ماکرون در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از رای دهندگان خواسته به او رای بدهند.

یورو نیوز خبر داد که هواداران مارین لوپن نامزد راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بعد از اعلام راهیابی وی به دور دوم انتخابات در خیابان‌ها به خوشحالی پرداختند.

ماکرون نیز طی سخنانی اعلام کرد که فرانسوی‌ها در این انتخابات خواسته‌ خود در نوسازی را اعلام کرده و از الان به بعد در راستای وحدت تلاش خواهیم کرد.

برچسب‌ها: ، ، ،