نتایج تفصیلی انتخابات ریاست جمهوری به تفکیک استان و شهرستان مشخص شد

رئیس جمهور در سیب و سراوان در سیستان و بلوچستان بیشترین درصد آرا را به خود اختصاص داده است.(نود و پنج درصد)در مهرستان، خاش، نیکشهر، سراوان و میرجاوه از همین استان و بستک در هرمزگان هم رای روحانی بالای نود درصد بوده است.

وزارت کشور نتایج تفصیلی آرای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در سراسر کشور را به تفکیک ۳۱ استان و تمامی شهرستان ها منتشر کرد. اندکی تامل و مقایسه این نتایج و آرای هر یک از چهار نامزد انتخابات، نتایج جالبی را به مردم و کارشناسان نشان می دهد.

وزارت کشور نتایج تفصیلی آرای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در سراسر کشور را به تفکیک ۳۱ استان و تمامی شهرستان ها منتشر کرد. اندکی تامل و مقایسه این نتایج و آرای هر یک از چهار نامزد انتخابات، نتایج جالبی را به مردم و کارشناسان نشان می دهد.نتایج تفصیلی آرا که از سوی کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور انتشار یافته است، نشان می دهد از مجموع ۳۱ استان کشور حسن روحانی در ۲۳ استان و سیدابراهیم رییس الساداتی (رییسی) رقیب اصلی وی در ۸ استان اکثریت آرا را بدست آورده اند که در این میان، اختلاف آرای رییسی با روحانی در استان مرکزی فقط ۲۴۱ رای بیشتر بوده است. علاوه بر این، رییسی فقط در مرکز چهار استان از ۸ استان مذکور توانسته است رای بیشتری از روحانی بدست آورد. به این ترتیب، از نظر مراکز استانی، روحانی در ۲۷ مرکز استان رای بیشتری از رئیسی داشته است.

به‌ گزارش ایرنا، تامل در آرای مذکور نشان می دهد روحانی موفق شده است اکثریت آرا را در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، هرمزگان و یزد بدست آورد.
در مقابل، سیدابراهیم رئیسی که تولیت آستان قدس رضوی را بر عهده دارد، در هر سه استان خراسان – شامل خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی-، سمنان، زنجان، قم، همدان و مرکزی رای بیشتری از حسن روحانی رییس جمهوری داشته است که البته، اختلاف رای این دو در استان مرکزی فقط ۲۴۱ رای است.

نکته جالب دیگر در باره نتایج تفصیلی آرا این است که از نظر رای مراکز استانها، رییسی اکثریت آرا را فقط در چهار مرکز استان یعنی شهرهای مشهد مرکز استان خراسان رضوی، بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی ، بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و قم مرکز استان قم کسب کرده ، هرچند اختلاف آرای او با روحانی در شهر بجنورد فقط ۵۴۷ رای بوده است.

از سوی دیگر، روحانی در زنجان مرکز استان زنجان، سمنان مرکز استان سمنان، اراک مرکز استان مرکزی و همدان مرکز استان همدان آرای بیشتری از رئیسی داشته است.
از نکات جالب دیگر در بررسی نتایج تفصیلی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آن است که در شهرستان سرخه در استان سمنان- زادگاه رییس جمهوری- در مجموع ۱۳ هزار و ۷۷۴ رای به صندوقها ریخته شده که از این تعداد، روحانی ۹۰۰۸ رای، رییسی ۴۲۹۱ رای، سیدمصطفی میرسلیم ۱۰۰ رای و سیدمصطفی هاشمی طبا ۴۳ رای بدست آورده اند. روحانی در شهر سمنان نیز رای بیشتری داشته اگر در مجموع آرای استانی، میزان رای او از رقیب اصلی اش یعنی رئیسی تعداد ۱۸ هزار و ۳۷۹ رای در مجموع ۴۰۳ هزار و ۶۰۵ رای این استان کمتر بوده است.

یک نکته جالب دیگر هم در بررسی نتایج این است که رئیسی موفق شده است در یک کمربند تقریبی جغرافیایی از شرق به غرب کشور که خراسانها، سمنان، قم، مرکزی، همدان و زنجان را شامل می شود، بر روحانی غلبه کند اگرچه در مراکز چهار استان سمنان، مرکزی، همدان و زنجان مغلوب روحانی شده است.

روحانی در خارج از کشور نیز بیش از چهار برابر رییسی رای کسب کرده است.

در این انتخابات در مجموع ۴۱ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۸۵ رای به صندوقها واریز شده که از این میزان، روحانی با کسب ۲۳ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۶۵۲ رای به پیروزی رسیده است. پس از او، سیدابراهیم رئیسی ۱۵ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۷۹۴ رای، سیدمصطفی میرسلیم ۴۷۸ هزار و ۲۶۷ رای و سیدمصطفی هاشمی طبا ۲۱۴ هزار و ۴۴۱ رای بدست آوردند.
دو رقیب دیگر آنها شامل محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری پیش از رای گیری در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ از دور رقابتها کنار کشیدند.

بیشترین رای به رئیسی و روحانی در کدام شهرها بود؟

همچنین ایلنا گزارش داد رئیس جمهور در سیب و سراوان در سیستان و بلوچستان بیشترین درصد آرا را به خود اختصاص داده است.(نود و پنج درصد)در مهرستان، خاش، نیکشهر، سراوان و میرجاوه از همین استان و بستک در هرمزگان هم رای روحانی بالای نود درصد بوده است.

حسن روحانی در شهرستان بشاگرد استان هرمزگان کمترین درصد رای را آورده است. تقریبا ده درصد آرا. بعد از این شهر، بن در چهارمحال و بختیاری و زواره در خراسان رضوی نیز آرای روحانی از بیست درصد کمتر بوده است. رودان در هرمزگان، رشتخوار در خراسان رضوی، خوسف در خراسان جنوبی، رودبار در کرمان، نهبندان در خراسان جنوبی، میایی در سمنان، منوجان در کرمان، میناب در هرمزگان و بشرویه در خراسان جنوبی نیز دیگر شهرهایی هستند که رقم رای روحانی کمتر از ۲۵درصد است.

کمترین رای میرسلیم نیز در استان هرمزگان اتفاق افتاده است. در جزیره ابوموسی میرسلیم تنها سی رای به دست آورده است.هاشمی طبا نیز در شهر باشت از استان کهگلویه و بویراحمد تنها ۷ رای به دست آورده است که کمترین میزان رای اوست.

رقابت بین دو نامزد اصلی انتخابات بود به طوری که در اشنویه ۹۶ رصد آرای صحیح بین این دو نامزد تقسیم شده بود و در سایر شهرهای ایران این رقم بیشتر بود! اوج رقابت در ریگان استان کرمان بود که ۹۹ و هشت دهم درصد آرا بین دو نامزد اصلی تقسیم شده بود. در این دو شهر از حدود سی هزار رای، آرای هاشمی طبا و میرسلیم به ۵۰ رای هم نرسید!

نزدیک‌ترین اختلاف در استان مرکزی بود. رئیسی از مجموع ۸۰۰ هزار رای، تنها ۲۰۰ رای بیشتر از روحانی به دست آورد.

در شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان نیز از مجموع ۴۳ هزار رای اختلاف دو نامزد کمتر از ۲۰۰ رای بود. اختلاف در خمینی‌شهر اصفهان نیز کمتر از یک دهم درصد بود!

نتایج تفصیلی آرای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به تفکیک شهرستان و استان را با این نشانی در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور مطالعه کنید.

برچسب‌ها: ، ،