ضربه سیاسی به حزب رقیب آنگلا مرکل پیش از انتخابات آلمان

دولت ائتلافی احزاب سبز و سوسیال دمکرات که تنها با یک رای بیشتر از ۵۰ درصد اکثریت پارلمانی داشت، اکثریت خود را در پارلمان ایالتی از دست داد. در همین حال ، ‘استفان وایل’ نخست وزیر این ایالت خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام محلی شد.

حزب سوسیال دمکرات آلمان رقیب اصلی حزب دمکرات مسیحی آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور روز جمعه با از دست دادن اکثریت شکننده خود در پارلمان ایالت ‘ساکسونی سفلی’ هفت هفته پیش از انتخابات پارلمانی متحمل یک شکست سیاسی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های آلمان، دولت محلی تحت کنترل حزب سوسیال دمکرات در ایالت ساکسونی سفلی (Lower Saxony) روز جمعه اکثریت خود در پارلمان را پس از آن از دست داد که ‘الکه توستن’ (Elke Twesten) یکی از نمایندگان عضو حزب سبز در پارلمان این ایالت ، از این حزب جدا شد و به حزب ‘اتحاد دموکرات مسیحی’ مرکل پیوست.

به این ترتیب دولت ائتلافی احزاب سبز و سوسیال دمکرات که تنها با یک رای بیشتر از ۵۰ درصد اکثریت پارلمانی داشت، اکثریت خود را در پارلمان ایالتی از دست داد. در همین حال ، ‘استفان وایل’ نخست وزیر این ایالت خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام محلی شد.

حزب سوسیال دمکرات اعلام کرده که انتظار دارد نمایندگان پارلمان محلی پس از بازگشت از تعطیلات در اواسط ماه اوت درباره انتخابات زودهنگام تصمیم بگیرند. هر چند دولت ائتلافی احزاب سوسیال دمکرات و سبز در این ایالت می تواند به عنوان دولت اقلیت به کار خود ادامه دهد اما حزب دمکرات مسیحی هم خواستار برگزاری انتخابات جدید شده اما گفته که انتخابات محلی باید همزمان با انتخابات سراسری برگزار شود.

این درحالی است که حزب سوسیال دمکرات در چند انتخابات محلی اخیر عملکرد خوبی نداشته و برگزاری انتخابات زودهنگام هم ممکن است به شکست بزرگتری برای این حزب پیش از انتخابات سراسری ۲۴ سپتامبر (۲ مهر ماه) منجر شود.

این حزب در سال جاری میلادی در انتخابات محلی دو ایالت ‘هولزویگ هولشتاین’ و ‘نوردراین وستفالیا’ در برابر حزب دموکرات مسیحی مرکل شکست خورد.

ضربه سیاسی جدید به حزب سوسیال دمکرات آلمان حدود هفت هفته پیش از انتخابات سراسری آلمان در حالی است که نظرسنجی های جدید نیز حاکی است که این حزب با فاصله بیشتری در حال عقب افتادن از حزب دمکرات مسیحی است.

یک نظرسنجی در روز چهارشنبه میزان رای حزب مرکل را ۴۰ درصد و آرای حزب سوسیال دمکرات را حدود ۲۲ درصد نشان داد.

مارتین شولتز رییس حزب سوسیال دموکرات و رییس سابق پارلمان اروپا که رقیب اصلی مرکل برای کسب مقام صدر اعظمی در انتخابات مهر ماه به شمار می رود ، به تازگی و با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات، حملات خود را به مرکل افزایش داده و تمرکز خود را روی موضوع مهاجران قرار داده است . شولتز هفته گذشته با هشدار درباره ورود موج تازه پناهجویان به آلمان گفت که دولت برلین برای جلوگیری از این مساله اکنون باید اقدام کند.

وی گفت: ارقام مربوط به ورود پناهجویان به ایتالیا از مسیر مدیترانه که هزاران نفر در روز است واقعا نگران کننده و اگر می خواهیم از تکرار موج پناهجویان در سال ۲۰۱۵ جلوگیری کنیم باید اکنون اقدام کنیم زیرا ایتالیایی ها در حال رسیدن به انتهای حد توان خود برای مقابله با این موضوع هستند.

در سپتامبر سال ۲۰۱۵ مرکل مرزهای آلمان را به روی پناهجویان گشود و در آن سال حدود ۸۹۰ هزار پناهجو وارد آلمان شد که این مساله انتقادهایی را متوجه دولت مرکل کرد و موجب افزایش آرای احزاب دست راستی مانند حزب ‘آلترناتیو برای آلمان’ شد. در سال جاری تاکنون بیش از ۹۳ هزار پناهجو عمدتا از کشورهای آفریقایی و بنگلادش وارد آلمان شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش نشان می دهد.

برچسب‌ها: ، ،