نقش ترکیه در انتخابات آمریکا

بازرسان در بازجویی‌های اخیر خود با شاهدان ماجرا، ساعت‌ها صرف رسیدگی به جزئیات تعاملات تجاری فلین با تاجر آمریکایی ترکیه ای الاصل که سال گذشته میلادی با فلین و شرکت وی همکاری داشته است، کردند.

مدیر تحقیقات درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا برای اولین بار از کاخ سفید خواسته تا اسنادی درباره سوابق «مایکل فلین» ارائه دهد تا بررسی کنند که آیا وی به صورت محرمانه از دولت ترکیه پول دریافت کرده یا خیر.

به گزارش افکارنیوز،  بنا به گفته برخی مقامات آگاه، بازرسانی که برای «رابرت مولر» مدیر دفتر تحقیقات فدرال آمریکا که مسئول پرونده تحقیق درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا است، کار می‌‌کنند، اخیراً از کاخ سفید خواسته‌اند تا اسنادی را مرتبط با «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید ارائه دهد و همچنین از برخی شاهدان درباره این مسئله بازجویی کردند که آیا فلین در ماههای پایانی مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از دولت ترکیه به صورت محرمانه پول دریافت کرده است یا خیر.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» گزارش کرد، گرچه تیم تحقیقاتی مولر یک احضاریه رسمی به کاخ سفید ارسال نکرده اند اما همین درخواست مطرح شده در واقع اولین موردی است که طبق آن تیم مولر از کاخ سفید خواسته تا سوابق یکی از مقامات را ارائه دهد.

بازرسان در بازجویی‌های اخیر خود با شاهدان ماجرا، ساعت‌ها صرف رسیدگی به جزئیات تعاملات تجاری فلین با تاجر آمریکایی ترکیه ای الاصل که سال گذشته میلادی با فلین و شرکت وی همکاری داشته است، کردند.

بنا بر این گزارش، شرکت فلین مبلغی معادل ۵۳۰ هزار دلار برای راه‌اندازی کمپینی برای بی‌اعتبار کردن یکی از مخالفان دولت ترکیه که متهم به هماهنگ کردن کودتای نافرجام سال گذشته این کشور بود، دریافت کرده بود.

بازرسان آمریکایی به دنبال این مسئله هستند که بررسی کنند که آیا دولت ترکیه پشت پرده پرداخت این مبلغ به شرکت فلین بوده یا خیر و آیا اینکه شرکت فلین به این تاجر ترکیه‌ای الاصل برای کمک به مخفی کردن منبع این پول رشوه پرداخت کرده است یا خیر.

واشنگتن پست ادامه داد که خط بازجویی‌ها نشان می دهد که تحقیقات تیم مولر به بررسی تمام عیار تعاملات مالی فلین گسترش یافته است و این در حالی است که پیش از این سؤالاتو و بازجویی‌ها در این حوزه محدود بود که وی اعلام نکرده بود که بعنوان یک نماینده خارجی فعالیت می‌کرده است و همچنین مکالمات و روابط تجاری خود با مقامات روسیه را مخفی کرده بود.

فلین تنها به مدت ۲۴ روز بعنوان مشاور امنیت ملی آمریکا فعالیت داشت و هم‌اکنون مشکلات قانونی که به وجود آورده است، در مرکز طوفان های سیاسی است که دولت ترامپ را محاصره کرده است.

ترامپ آشکارا گفته بود که مولر می بایست  تحقیقات خود را به همین موضوعات تلاش روسیه برای اخلال در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا محدود کند و کاری به امور مالی ترامپ و مشاورانش نداشته باشد.

فلین حاضر نشد درباره این خبر واکنش نشان دهد.

برچسب‌ها: ، ،