درس های تاریخی انتخابات کنیا

این رویکرد، تبیین کننده یک چارچوبی برای حاکمان و احزاب سیاسی آفریقا است که با تحمل احزاب رقیب و احترام به قانون اساسی می توان جامعه ای پویاتر داشت.

رای دیوانعالی کشور کنیا به ابطال نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور؛ پیام های مهمی دارد.

محمد دهقانی، کارشناس آفریقا 

از یک طرف این اقدام می تواند الگوی رفتار سیاسی  برای دیگر کشورهای آفریقایی باشد‌که معمولا با بحران های مشروعیت و درگیری های انتخاباتی مواجه هستند. همچنین این رویکرد، تبیین کننده  یک چارچوبی برای حاکمان و  احزاب سیاسی آفریقا است که با  تحمل احزاب رقیب و احترام به قانون اساسی می توان جامعه ای پویاتر داشت.

در کنیا بدنبال اعتراض” رایلا ادینگا ” نامزد احزاب اپوزسیون به نتیجه رای گیری ۸ آگوست، دیوانعالی این کشور پس از یک ماه بررسی مستندات، نتایج انتخابات را  باطل اعلام کرد‌ و از دولت خواست ظرف مدت  ۶۰ روز  انتخابات را مجددا برگزار نماید.

این در حالی است که ناظران بین المللی صحت  انتخابات را تایید کرده بودند .امریکا و اتحادیه اروپا هم  از اقای ادینگا خواسته بودند؛ نتیجه انتخابات را بپذیرد. بعبارتی دیگر رای دادگاه دیوانعالی کنیا، شکستی هم برای ناظران انتخاباتی بین المللی است.

واکنش ” اهورو کنیاتا” رئیس جمهور کنونی و برنده انتخابات ۸ آگوست  به این رای  هم جالب است : به رای دیوانعالی کشور  احترام می گذارم .مهم است که به  قانون اساسی  احترام بگذاریم؛ هرچند با رای دادگاه هم مخالفم باشیم.

فاصله آرای این دو نفر در انتخابات؛ یک میلیون چهارصد هزار رای بود. البته دیوانعالی کشور رئیس جمهور را متهم  نکرد؛ ولی اعلام نمود پروسه رای گیری ۸ آگوست مطابق قانون اساسی نبوده است و با رای چهار قاضی از شش قاضی آن را بی اعتبار اعلام کرد.

اپوزیسیون کنیا در رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۰۷ شکست خورد که  نتیجه آن جان باختن بیس از ۱۰۰۰ نفر در خشونت های خونین خیابانی بود بنابراین، مهمترین نتیجه  رای دیوانعالی کنیا این است که بازیگران  سیاسی در یک کشور آفریقایی، اکنون به این نقطه رسیده اند که اختلافات و کشمکش های سیاسی را در دادگاه و براساس قانون حل و فصل می کنند نه با خشونت و نه در خیابان.

بسیاری ازفعالان سیاسی ، رسانه ها و نهاد های مدنی در کشورهای آفریقایی از رای دیوانعالی کنیا ذوق زده شده اند و ابراز امیدواری  می کنند که دیگر رهبران آفریقا چنین رویکردی را در پیش بگیرند. بقول” جاکایا کیکونه ” رئیس جمهور  پیشین تانزانیا رهبران سیاسی افریقا بدانند که احزاب اپوزسیون  دشمن نیستند بلکه منتقد و شریک در قدرت هستند.

برچسب‌ها: ، ، ، ، ،