رئیس دولت وفاق ملی: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس، راه حل بحران لیبی است

شرکت کنندگان در نشست برازاویل در بیانیه ای تاکید کردند باید جان تازه ای به کالبد تلاش های سیاسی و دیپلماتیک گذشته برای حل بحران لیبی به دور از هرگونه گزینه نظامی دمیده شود.

«فایز السراج» رئیس دولت وفاق ملی در سخنرانی در نشست «برازاویل» پایتخت جمهوری کنگو گفت: راه حل بحران لیبی، برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و مجلس است.

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه خبری « بوابه افریقیا الاخباریه» السراج تاکید کرد، دیدارهای در چارچوب تلاش جهت یافتن زمینه مشترکی برای حرکت به جلو انجام شد و گفت و گوهای با طرف های مختلف در لیبی صورت گرفت اما برخی گروه ها همچنان اصرار دارند اوضاع بر همین منوال باقی بماند.

السراج افزود: مردم لیبی در حالی که برخی نهادهای نشات گرفته از توافق سیاسی به مفاد آن پایبند نیستند، دیگر نمی توانند بیش از این منتظر بمانند.

شنبه در برازاویل پایتخت جمهوری کنگو نشستی با حضور رئیسان جمهوری کنگو، آفریقای جنوبی،نیجر و نمایندگان اتحادیه اروپا، سازمان ملل، شماری از شخصیت های لیبیایی و از جمله فایز السراج و وزیر امورخارجه الجزایر برای حل بحران لیبی برگزار شد. ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش لیبی در این نشست حضور نداشت.

شرکت کنندگان در نشست برازاویل در بیانیه ای تاکید کردند باید جان تازه ای به کالبد تلاش های سیاسی و دیپلماتیک گذشته برای حل بحران لیبی به دور از هرگونه گزینه نظامی دمیده شود.

آن ها همچنین در این نشست در خصوص اوضاع امنیتی و انسانی در لیبی به ویژه در خصوص مبارزه با تروریسم و قاچاق انسان و جرایم الکترونیکی ابراز نگرانی کردند.
لیبی از زمان سقوط حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ دستخوش جنگ و ناآرامی است.

اکنون دو دولت در این کشور وجود دارد: دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری دولت طبرق (دولت موقت) در شرق لیبی به ریاست «عبدالله الثنی» است که مورد تایید ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای مسلح این کشور قرار دارد.

پارلمان لیبی از دولت مخالف دولت وفاق ملی به ریاست عبدالله الثنی که در شرق این کشور مستقر است، حمایت می کند.

به عقیده کارشناسان رقابت عوامل خارجی عامل اصلی تداوم بی ثباتی در لیبی است.

دولت وفاق ملی از سوی اروپا، آمریکا، چندین کشور آفریقایی و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

ژنرال حفتر مورد تایید امارات، مصر و عربستان است و این کشورها اخوان المسلمین را دشمن خود می دانند.

برچسب‌ها: ، ، ، ،