حلیمه یعقوب، رئیس جمهوری آتی سنگاپور است

به نظر می رسد حلیمه یعقوب روز چهارشنبه هفته جاری کمی بعد از ثبت نام برای این دور از انتخابات، هشتمین رئیس جمهوری این کشورخواهد بود.

منابع سنگاپوری اعلام کردند با توجه به اینکه دو رقیب ‘حلیمه یعقوب’ در انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور نتوانستند شرایط لازم را در کمیته انتخابات احراز کنند، عملا وی رئیس جمهوری آینده این کشور خواهد بود.

به گزارش ایرنا، ‘حلیمه یعقوب’ ۶۳ ساله رئیس پارلمان سنگاپور تنها فردی است که توانست شرایط لازم را از کمیته انتخابات ریاست جمهوری این کشور احراز کند.

شبکه خبر آسیا روز دوشنبه اعلام کرد کمیته انتخابات ریاست جمهوری سنگاپور به دو رقیب اصلی حلیمه یعقوب یعنی ‘فرید خان’ ۶۱ ساله رئیس شرکت خدماتی ‘مارینه’ و ‘صالح ماریکان’ ۶۷ ساله رئیس اجرایی یک شرکت معاملاتی اطلاع داده است که آنها برای شرکت درانتخابات ریاست جمهوری آتی واجد شرایط نیستند.

ماریکان در شرکت خود ناوگانی با بیش از ۵۰۰ کشتی را اداره می کند و در بیش از ۴۵ کشور دارای ۹ هزار و ۳۰۰ کارمند است. وی با وجود اینکه در کارت شناسایی به عنوان فردی ‘پاکستانی’ معرفی شده، اما خود را یک ‘مالایی’ می داند.

به نظر می رسد حلیمه یعقوب روز چهارشنبه هفته جاری کمی بعد از ثبت نام برای این دور از انتخابات، هشتمین رئیس جمهوری این کشورخواهد بود.

کمیته انتخابات روز چهارشنبه آینده ۱۳ سپتامبر را به عنوان روز ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری سنگاپور اعلام کرده است.

‘حلیمه بنت یعقوب’ ۶۳ ساله سیاستمدار مسلمان سنگاپوری است که به عنوان یکی از اعضای حزب حاکم اقدام مردم (پی.ای.پی) پیشتر ریاست پارلمان این کشور را نیز بر عهده داشت .

وی نخستین زنی است که در تاریخ سنگاپور به جایگاه ریاست جمهوری می‌رسد. حلیمه یعقوب پس از ‘عبدالله تارموگی’ و ‘مایکل پالمر’ سومین رئیس مجلس متوالی متعلق به یک اقلیت نژادی است. وی همچنین در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ در وزارت توسعه جامعه ورزش و جوانان کار می‌کرد.

درخواست برای شرکت در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری سنگاپور که براساس قوانین این کشور باید یک نفر از نژاد مالایی به این پست دست یابد، از اول ماه ژوئن سال جاری میلادی آغاز شد.

نخست وزیر سنگاپور سال گذشته اعلام کرد براساس مدلی که در آن به حق اقلیت ها نیز احترام گذاشته می شود، کرسی بعدی ریاست جمهوری این کشور به نژاد مالایی اختصاص می یابد.

از حدود ۴۷ سال پیش تاکنون این برای نخستین بار است که یک مالایی دیگر به عنوان رئیس جمهور این دولت – شهر کوچک حوزه جنوب شرق آسیا برگزیده می شود.

با توجه به جمعیت چند نژادی سنگاپور و طبق قوانین این کشور، در صورتی که برای پنج دوره متوالی فردی از یک نژاد یا اقلیت به پست ریاست جمهوری این کشور دست نیابد،

براساس مفهومی به نام ‘تحریک ناشی از وقفه’ این پست در دوره بعد به نماینده ای از آن نژاد و یا اقلیت تعلق می گیرد.

از آنجا که در سنگاپور ساختار جمعیتی مانند مالزی ترکیبی از مالایی ها، چینی ها و هندی ها است، از هر ۶ دوره حداقل یک دوره ریاست جمهوری به هر یک از این سه نژاد اختصاص می یابد.

رئیس جمهوری سنگاپور که یک مقام تشریفاتی محسوب می شود و دوره آن نیز ۶ ساله است تا پیش از سال ۱۹۹۳ توسط پارلمان این کشور برگزیده می شد، اما اکنون رای مردم سرنوشت این کرسی را تعیین می کند.

‘تونی تن کنگ یام’ چینی تبار رئیس جمهوری قبلی این کشور در ماه اوت سال ۲۰۱۱ با ۳۵ درصد آرا به عنوان هفتمین رییس جمهوری سنگاپور برگزیده شد که دوره ریاست جمهوری اش ۹ شهریور پایان رسید.

براساس قوانین سنگاپور تنها افرادی مجاز به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری هستند که صلاحیت آنها در کمیته انتخابات مورد تایید قرار گرفته باشد و در عین حال مجوز جامعه مالایی های این کشور را نیز به دست آورده باشد.

‘فرید خان’ رقیب ‘حلیمه یعقوب’ امروز با صدرو بیانیه ای تصمیم کمیته انتخابات و کمیته جامعه مالایی ها را پذیرفت و گفت که درخواست وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به معنی رئیس جمهور شدن وی نبوده و همچنان به خدمت به مردمش ادامه خواهد داد.

حلیمه یعقوب خرداد ماه سال ۹۳ زمانی که ریاست پارلمان این کشور را برعهده داشت درصدر هیاتی به ایران سفر کرد.

برچسب‌ها: ، ،