۳۰ نکته درباره انتخابات آلمان

برای انتخابات سال ۲۰۱۷، تعداد ۵۹۸ کرسی در نظر گرفته شده است. از این تعداد ۲۹۹ نفر با رأی مستقیم از ۲۲۹ حوزه انتخابیه وارد مجلس می شوند و ۲۹۹ نفر توسط لیست احزاب معرفی می گردند.

محمد زارعی، پژوهشگر مطالعات آلمان و اروپا

۱- انتخابات مجلس آلمان هر چهار سال یک بار برگزار می گردد و این دوره نوزدهمین دوره مجلس فدرال آلمان است. برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم سال ۱۹۴۹ اولین مجلس آلمان بر پایه نظام دموکراسی و فدرال تشکیل شد.

۲- هر فرد بالای ۱۸ سال و دارای تابعیت آلمان می تواند در انتخابات رأی دهد.

۳- هنگام رأی دادن هر فرد می تواند یک نماینده و یک حزب را به طور جداگانه انتخاب نماید.

۴ – هر حزب که بتواند حداقل ۵۰ درصداز کل آرای اخذ شده را بدست آورد، مجوز ورود به مجلس را دریافت می کند.

۵ – برای انتخابات سال ۲۰۱۷، تعداد ۵۹۸ کرسی در نظر گرفته شده است. از این تعداد ۲۹۹ نفر با رأی مستقیم از ۲۲۹ حوزه انتخابیه وارد مجلس می شوند و ۲۹۹ نفر توسط لیست احزاب معرفی می گردند.

۶- صدراعظم پس از تشکیل مجلس با توصیه رئیس جمهور فدرال و توسط رأی پنهان نمایندگان انتخاب می شود.

۷- ۶۰ میلیون نفر (۳۱٫۷ میلیون زن و ۲۹٫۸ میلیون نفر مرد) از جمعیت ۸۲ میلیون نفری آلمان حق رأی دارند.

۸-گروه های سنی ۵۰ تا ۶۰ سال و بالای ۷۰ سال، هر کدام با بیش از ۲۰% بیشترین تعداد رأی دهندگان را تشکیل می دهند. گروه سنی ۱۸ تا ۲۱ سال با ۳٫۶% کمترین تعداد رأی دهندگان را تشکیل می دهند.

۹- در حال حاضر ۳۶% از کرسی های مجلس فدرال آلمان را زنان در اختیار دارند.

۱۰- خانم آنگلا مرکل اولین صدراعظم زن آلمان است و در صورت انتخاب مجدد می تواند دوران ریاست خود را به ۱۶ سال برساند.

۱۱ – از سال ۱۹۴۹ تابه حال تنها دو صدراعظم موفق شدند چهار دوره متوالی و ۱۶ سال فعالیت کنند. اولی کنراد آدنائور ۱۹۴۹-۱۹۶۳ و دومی هلموت کهل ۱۹۸۲-۱۹۹۸٫ هر دو هم در حزب محافظه کار مسیحی دموکرات CDU حضور داشتند.

۱۲- از سال ۱۹۴۹ تابه حال تنها سه صدراعظم از حزب سوسیال دموکرات ها دولت آلمان را رهبری کرده اند. ویلی برانت (۱۹۶۹-۱۹۷۴)، هلموت اشمیت (۱۹۷۴-۱۹۸۲) و گرهارد شرودر (۱۹۹۸-۲۰۰۵)

۱۳ – همواره کرسی صدراعظمی تنها در اختیار دو حزب بزرگ آلمان بوده است؛ سوسیال دموکرات SPD و مسیحی دموکرات CDU

۱۴- ائتلاف احزاب مسیحی آلمان از دو نیروی سوسیال مسیحی CSU و مسیحی دموکرات تشکیل شده است. در آخرین انتخابات مجلس آلمان در سال ۲۰۱۳، سوسیال مسیحی ها حدود ۷% از مجموع ۴۱٫۵ درصد آرای ائتلاف مسیحی ها را بدست آورند.

۱۵ – انتخابات جاری طبق نظرسنجی ها به حضور دو حزب جدید در مجلس فدرال خواهد انجامید. حزب لیبرال دموکرات FDP و حزب راست گرای آلترناتیو برای آلمان AfD. این دوحزب به ترتیب ۴٫۸ و ۴٫۷ درصد از مجموع آرا را به دست آوردند و موفق نشدند به مجلس راه یابند.

۱۶- طبق نظرسنجی هایی که در طول یک سال اخیر صورت گرفته، به جز ماه های فوریه و مارس ۲۰۱۷، مرکل و ائتلاف مسیحی با فاصله بسیار پیشرو انتخابات بوده اند.

۱۷ -مارتین شولتس می تواند به عنوان چهارمین سیاستمدار از حزب سوسیال دموکرات طعم شکست از طرف مرکل را بچشد. تابه حال گرهارد شرودر (سال ۲۰۰۵)، فرانک والتر اشتاین مایر (سال ۲۰۰۹) و پییر اشتاین بروک (سال ۲۰۱۳) در مقابل مرکل قرار گرفته اند اما هیچ کدام نتوانستند برای وی دردسری ایجاد کنند.

۱۸ – مرکل در هر چهار دوره از حضور خود در رقابت های انتخاباتی آلمان تنها حاضر شد یک بار در تلویزیون به طور رسمی با رقیب خود به مناظره بپردازد.

۱۹- مهم ترین اختلاف میان حزب سوسیال دموکرات و ائتلاف مسیحی، بر سرتأمین بودجه دفاعی تا سقف ۲% از تولید ناخالص داخلی است. سوسیال دموکرات ها علاقه چندانی برای رسیدن به این رقم ندارند.

۲۰- هیچ حزب آلمانی حاضر نیست در مجلس با حزب افراطی آلترناتیو برای آلمان ائتلاف تشکیل دهد.

۲۱ – ائتلاف بزرگ (ائتلاف میان سوسیال دموکرات ها و احزاب مسیحی) تنها سه بار تشکیل شده است. در این سه دوره احزاب مسیحی از قدرت بیشتری برخوردار بوده اند.

۲۲- مرکل دو دوره از سه دوره ریاست خود را با رقیب اصلی خود سوسیال دموکرات ها ائتلاف تشکیل داده است.

۲۳- حزب چپ ها تنها حزبی استد که تابه حال در هیچ ائتلافی حضور نداشته است.

۲۴ – پیرترین رهبر احزاب در این دوره الکساندر گائولند از حزب آلترناتیو برای آلمان ۷۶ سال دارد و جوان ترین آنها آلیس وایدل حزب AfD و کریستیان لیندنر رهبر حزب لیبرال دموکرات هر کدام ۳۸ سال.

۲۵ – ائتلاف احزاب مسیحی CDU/CSU بیش از هر چیز در شعارهای انتخابی خود بر توسعه اقتصاد بر پایه چندجانبه گرایی، امنیت داخلی و حفظ و توسعه ی اتحادیه اروپا تأکید دارند.

۲۶- حزب سوسیال دموکرات بیش از همه بر برابری اجتماعی (حمایت در بخش آموزش، مسکن و مشاغل) و حفظ و توسعه ی اتحادیه اروپا تأکید دارد.

۲۷- حزب چپ ها بیش از همه بر برابری اجتماعی، کاهش فاصله ی طبقاتی، کاهش مالیات و اصلاح قوانین کار تأکید دارد.

۲۸ -حزب سبزها بیش از همه بر حفظ محیط زیست، توسعه انرژی های تجدید پذیر، حفظ اتحادیه اروپا و صلح تأکید دارد.

۲۹ – حزب لیبرال دموکرات بیش از همه بر اقتصاد آزاد و توسعه فن آوری دیجیتال تأکید دارد.

۳۰ – حزب آلترناتیو برای آلمان بر مخالفت با اسلام، مخالفت با ورود پناه جویان و مهاجران، مخالفت با واحد یورو و اتحادیه اروپا، امنیت داخلی و مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و تقویت سنت آلمانی و خانواده تأکید دارد.

عصر ایران

برچسب‌ها: ،