پیروزی حزب مرکل در پارلمان آلمان/ خودنمایی راست افراطی

با نگاهی به نتایج انتخابات و آرایش احزاب حاضر در پارلمان فدرال آلمان مهمترین موضوعی که به چشم می آید اوج گیری یکباره آرای راستگرایان افراطی در این کشور است که مهمترین نمود آن را می توان در راهیابی حزب «آ.اف.د» (آلترناتیو برای آلمان) به چشم دید.

پارلمان آلمان فدرال پس از انتخابات دیروزِ این کشور شاهد حضور نمایندگانی با گرایشات راست افراطی خواهد بود؛ رخدادی بی سابقه در دهه های گذشته که با رشد خشونت و افراطی گری در جهان و تداوم تنش ها در خاورمیانه ارتباط می یابد.

به گزارش ایرنا، انتخابات بوندستاگ یا مجلس نمایندگان آلمان دیروز دوم مهرماه در این کشور برگزار شد که در پی آن حزب «دموکرات مسیحی» به رهبری «آنگلا مرکل» توانست با همراهی «اتحادیه سوسیال مسیحی» ایالت بایرن به عنوان تشکل همپیوند با حزب حاکم یک سوم کل آرا را به خود اختصاص دهد. حزب «سوسیال دموکرات» مهمترین رقیب حزب حاکم که طی چهار سال گذشته در ائتلاف با آن بوده نیز با کسب یک پنجم آرا در رده دوم قرار گرفت.

نتیجه این انتخابات هر چند به معنای تداوم صدراعظمی مرکل در آلمان است اما دو حزب اصلی این کشور شاهد کاهش چشمگیر آرای خود به نسبت انتخابات سال ۲۰۱۳بودند به شکلی که حزب حاکم بیش از هشت درصد و سوسیال دموکرات ها پنج و نیم درصد آرا و کرسی های خود را بوندستاگ از دست دادند.

با نگاهی به نتایج انتخابات و آرایش احزاب حاضر در پارلمان فدرال آلمان مهمترین موضوعی که به چشم می آید اوج گیری یکباره آرای راستگرایان افراطی در این کشور است که مهمترین نمود آن را می توان در راهیابی حزب «آ.اف.د» (آلترناتیو برای آلمان) به چشم دید؛ حزبی که در انتخابات پیشین نتوانست از حد نصاب پنج درصدی بگذرد اما دیروز با کسب حدود ۱۳ درصد آرا و ۹۰ کرسی نمایندگی، بالاتر از احزاب لیبرال و چپ در جایگاه سومین حزب بوندستاگ قرار گرفت. به این ترتیب ترکیب مجلس نمایندگان آلمان شاهد کاهش شدید وزن چپ های سیاسی و گرایش به جانب راست خواهد بود.

همین رخداد سبب شد تا صدراعظم آلمان در نخستین سخنرانی پس از انتخابات از ضرورت بازپس گیری آرای از دست رفته از راست های افراطی سخن بگوید. «مارتین شولتز» رهبر سوسیال دموکرات ها هم ضمن غم انگیز توصیف کردن نتیجه انتخابات و پایان ائتلاف با مرکل تصریح کرد تمام توان خود و امکانات موجود را به کار خواهد بست تا با اهداف تندروهای دست راستی مقابله کند.

نتایج انتخابات دیروز برخلاف نگرانی اغلب نخبگان سیاسی آلمان و مردمی که دست به تظاهرات ضدراستگرایان زدند، خرسندی رهبران و طرفداران احزاب راستگرای تندرو را به دنبال داشت تا جایی که «مارین لوپن» رهبر حزب «جبهه ملی فرانسه» با تبریک و اظهار خوشحالی از پیروزی آلترناتیو برای آلمان آن را نشانه بیداری مردم اروپا دانست. از سوی دیگر «گیرت ویلدرز» رییس حزب «برای آزادی» هلند از نتایج انتخابات آلمان اظهار استقبال کرد.

از دید بسیاری از صاحبنظران، ورود حزبی با گرایش های افراطی به عرصه رسمی سیاست و حکومت در آلمان به عنوان رخدادی بی سابقه طی دهه های پیس از جنگ جهانی دوم، هشداری جدی برای رهبران اروپا است و تهدیدی برای گرایش عمومی قاره سبز به سمت ارزش های لیبرالیسم و میانه روی سیاسی به شمار می آید؛ هشداری که این بار زنگ خطر آن بلندتر از همیشه به صدا درآمده است.

در انتخابات سال ۲۰۰۲ میلادی در فرانسه، نگرانی شدید مردم این کشور از پیروزی «ژان ماری لوپن» بنیانگذار جبهه ملی و پدر رهبر کنونی این تشکل در راهیابی به دور دوم انتخابات، سبب اتحاد احزاب دست راستی و چپی شد و در نهایت «ژاک شیراک» با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا به کاخ الیزه راه یافت.

با گذشت ۱۵ سال بار دیگر نامزد راست های تندرو در فرانسه (اردیبهشت ماه امسال) به دور دوم رقابت های انتخاباتی راه یافت اما این بار هم در برابر نامزد رقیب یعنی «امانوئل مکرون» تن به شکست داد. تفاوت شکست سال ۲۰۱۷ با سال ۲۰۰۲ اما قابل تامل بود به این ترتیب که لوپن به رغم واگذاری نتیجه به ماکرون میانه رو توانست حدود یک سوم کل آرا را به خود اختصاص دهد.

در آخرین انتخابات قاره سبز که به جز آلمان و فرانسه طی ماه های اخیر در هلند برگزار شده نیز راستگرایان افراطی به رغم ناکامی برای به دست آوردن عنوان نخستین حزب پارلمان توانستند بر کرسی های خود بیافزایند. همچنین رسانه های اروپایی در ماه های گذشته از رشد تمایلات افراط گرایانه و شمار هواداران احزاب تندرو دست راستی در کشورهایی چون اتریش، سوئد و … خبر دادند.

از دید تحلیلگران، افزایش شمار مهاجران به اروپا در پی تشدید ناامنی و بی ثباتی در جهان به ویژه خاورمیانه از مهمترین دلایل رشد گرایشات افراطی بوده و سبب شد احزابی با دیدگاه های نژادپرستانه، غیرستیز، ضداسلامی و مخالف همگرایی و اتحادیه اروپا بر موج نگرانی های موجود در زمینه پیامدهای گسترش حضور مهاجران در اروپا سوار شوند.

این احزاب با دست گذاشتن بر ناامنی و رخدادهای تروریستی سال های اخیر در فرانسه، بلژیک، انگلیس و آلمان که بسیاری از آن را تروریست های داعش برعهده گرفته اند، این حوادث را ناشی از حضور مهاجران به ویژه مسلمانان در قلمرو اروپا دانسته و با تاثیرگذاری بر افکار عمومی خواستار اتخاذ تدابیر سختگیرانه ای در برابر اقلیت های مذهبی به ویژه مسلمانان شده اند؛ رویکردی که در صورت ورود به مبادی رسمی تصمیم سازی در اروپا به موازات تهدید هنجارها و قواعد لیبرالیسم و دموکراسی، اتحادیه اروپا را به سوی واگرایی سوق خواهد داد.

ریشه بسیاری از نگرانی های امروز را باید در کاستی های مقابله رهبران دولت های غربی با خشونت و افراطی گری در سال های گذشته جست که افزون بر تشدید تنش و بی ثباتی در خاورمیانه، قلمرو کشورهایی اروپایی را دچار ناامنی ساخته و این کشورها را در در معرض تندبادهای سیاسی قرار داده است.

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ،