مشارکت بالا در همه‌پرسی اقلیم کردستان؛ مخالفت‌ها با استقلال کردستان

نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، از پیشتازی قابل توجه موافقان استقلال حکایت دارند. نوری المالکی، معاون رئیس جمهور عراق امروز همه‌پرسی کردستان را نوعی “اعلام جنگ” علیه اتحاد ملت عراق خواند و از دولت بغداد خواست نسبت به تحریم کامل کسانی که وی آنها را “داعیان همه‌پرسی” نامید، اقدام کند.

حق‌الناس: کمیته عالی انتخابات و همه‌پرسی کردستان عراق اعلام کرد که درصد مشارکت در همه پرسی امروز تا ساعت ۱۷:۰۰ به وقت محلی، ۷۶ درصد بوده است. این رویداد تاکنون واکنش‌های جدی را در بر داشته است.

نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، از پیشتازی قابل توجه موافقان استقلال حکایت دارند.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، مقام‌های اقلیم می‌گویند که بیش از ۷۵ درصد واجدان شرایط در این همه‌پرسی شرکت کرده‌اند. گزارش‌ها از جشن و پایکوبی در شهرهای مختلف اقلیم حکایت دارد.

در این حال نیروهای امنیتی عراق به دستور حیدر عبادی، نخست‌وزیر این کشور در برخی خیابان های کرکوک مستقر شده‌اند و مقام‌های امنیتی کرد اعلام کرده‌اند که پس از پایان رأی‌گیری رفت‌وآمد خودروها تا اطلاع بعدی در این شهر ممنوع خواهد بود.

شهر نفت‌خیز کرکوک رسما جزو اقلیم کردستان نیست، اما کردها، این شهر را بخشی جدانشدنی از کردستان می‌دانند و همه‌پرسی را در این شهر هم برگزار کردند.

نوری مالکی: رفراندوم کردستان اعلام جنگ بود/ داعیان همه‌پرسی تحریم شوند 

به‌گزارش سومریه نیوز، نوری المالکی، معاون رئیس جمهور عراق امروز همه‌پرسی کردستان را نوعی “اعلام جنگ” علیه اتحاد ملت عراق خواند و از دولت بغداد خواست نسبت به تحریم کامل کسانی که وی آنها را “داعیان همه‌پرسی” نامید، اقدام کند. وی بر شکست “برنامه تحت حمایت اسرائیل” تاکید کرد.

در بیانیه‌ المالکی آمده است: همه بر مغایرت همه‌پرسی با قانون اساسی تاکید دارند، زیرا واضح است که هدف از آن برهم زدن اتحاد کشور است.

وی گفت: برگزاری همه‌پرسی عواقب خطرناکی برای آینده عراق به طور عام و برای کردستان به طور خاص دارد.

معاون رئیس جمهور عراق از دولت خواست همه تدابیر لازم را برای پایان بخشیدن به این اقدامات غیرقانونی از طریق توقف مذاکرات با مسئولان همه‌پرسی و تحریم کامل آنها اتخاذ کند.

وی داعیان همه‌پرسی را مسئول همه بحران‌ها، درگیری‌ها و جنگ‌های آینده دانست و افزود: از اینکه مسائل به اینجا کشیده شده خوشحال نیستیم اما اقلیم کردستان و رئیس آن که دوره‌اش به پایان رسیده، مسئول عواقب این مسائل هستند.

المالکی با بیان اینکه مواضع بسیاری از کشورهای مجاور عراق درباره این اقدامات غیرقانونی روشن و قاطعانه است، از این کشورها خواست اقلیم کردستان را تحریم سیاسی، اقتصادی و امنیتی کرده و با آن تعاملی نداشته باشند.

این مقام مسئول مواضع مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان را که منجر به تقسیم عراق می‌شود، به باد انتقاد گرفت و گفت: سیاست‌های رئیس غیرقانونی اقلیم هیچ‌گاه با شراکت همراه نبود، او بارها با مسلح‌سازی ارتش عراق مخالفت کرده، با تصرف چاه‌های نفتی عراق از قانون اساسی عدول و در خاک کشورهای دیگر با دلایل و بهانه‌های مختلف دست‌درازی می‌کند. علاوه بر این از اربیل به عنوان مانعی سیاسی در مسیر تحقق وحدت استفاده کرده که این امر مغایر با قانون اساسی است و اقتصاد عراق را بازیچه قرار می‌دهد و هدفش نقض تمامیت و اتحاد عراق است.

معاون رئیس جمهور عراق نسبت به تبدیل شدن کردستان به میدان نفوذ و توطئه منطقه‌ای علیه عراق و کشورهای منطقه، مردم، تاریخ و رسالت‌های آن هشدار داد و ملت عراق را از همه طوائف و قومیت‌ها به ناکام ساختن برنامه‌های جدایی مورد حمایت اسرائیل و ایستادگی قاطعانه علیه این طرح دعوت کرد که به دست بارزانی و با حمایتش از داعش در براندازی موصل و صلاح‌الدین هموار شده است.

وی تاکید کرد: عراق متحد است و به هیچ دلیلی تقسیم آن ممکن نیست.

المالکی بار دیگر از دولت خواست اهالی استان کرکوک و مناطق مورد مناقشه آن را از عرب، ترکمان، صابیئن و ایزدی‌ها حفاظت کند. وی گفت: تجاوز به این طوائف تجاوز به همه عراق است.

المالکی اظهار داشت: همه اقدامات ممانعت کننده‌ای که دولت بغداد در چارچوب اداری و قانونی اتخاذ خواهد کرد به دور از آشوب و مداخله‌های غیررسمی خواهد بود.

علی رغم مخالفت بغداد، کشورهای منطقه‌ای، جامعه بین‌الملل و طرف‌های کردی که خطرهای مترتب بر جدایی کردستان را برآورد کرده‌اند، کردهای عراق امروز برای همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان به عنوان یک دولت مستقل از دولت عراق به پای صندوق‌های رای رفتند.

درخواست سازمان همکاری اسلامی برای لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق

به گزارش دیده‌بان ایران، سازمان همکاری اسلامی ضمن تاکید بر لزوم حفظ وحدت و یکپارچگی عراق از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق خواست تا همه‌پرسی استقلال را برای تعیین سرنوشت این اقلیم لغو کند.

دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در بیانیه‌ خود نسبت به برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق که در ۲۵ سپتامبر برگراز خواهد شد، ابراز نگرانی کرد.

دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی همچنین همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را متناقض با قانون اساسی عراق دانست و هشدار داد این اقدام تاثیر منفی بر تلاش‌های صورت گرفته در راستای مبارزه با تروریسم خواهد داشت.

این دبیرخانه بر ضرورت پایبندی به قانون اساسی عراق و احترام به آن و تلاش‌ها جهت حفظ تمامیت ارضی، امنیت، ثبات و حفظ وحدت عراق تاکید کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح : همه پرسی در کردستان عراق توطئه است

سردار سرلشکر پاسدار باقری طی سخنانی در مراسم زیارت عاشورا و آئین بزرگداشت هفته ی دفاع مقدس پرسنل و مدیران وزارت اطلاعات، مسئله همه پرسی در کردستان عراق را توطئه دانست و اظهار داشت : پشت سر این مسئله رژیم صهیونیستی و استکبارجهانی قرار دارد.

 

نقوی‌حسینی: همه‌پرسی اقلیم کردستان برای نابودی ملت کردستان طراحی شده است

همچنین ایسنا گزارش داد سیدحسین نقوی حسینی،سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در واکنش به برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق گفت: اقلیم کردستان جزئی از کشور عراق است که کشور عراق با تمامیت ارضی خود تحت حاکمیت قانون اساسی است که به تصویب نمایندگان کل عراق رسیده و براساس‌ آن کشور اداره می شود.

وی افزود: بر این اساس جزئی از کشور عراق نمی‌تواند اقدامی برخلاف قانون اساسی برای برگزاری همه‌پرسی و استقلال منطقه‌اش انجام دهد. به طور قطع این اقدام برخلاف قانون اساسی کشور عراق است چون عراق به عنوان کشوری مستقل با قانون اساسی مشخص اداره می شود که عضو جامعه بین‌المللی و سازمان ملل است.

نقوی حسینی تاکید کرد که باید مجامع بین‌المللی از جمله شورای امنیت و سازمان ملل نسبت به این اقدام خلاف قانون عکس العمل نشان دهند چون قطعا این اقدام به ضرر ملت کرد و اقلیم کردستان است. حرکتی که با هدف نابودی ملت کردستان طراحی شده است.

وی توضیح داد: ملت کردستان در کشورها و سرزمین‌های مختلف آزادانه زندگی می کنند و مشکلی هم با یکدیگر ندارند. اقلیم کردستان نیز برای خود اعتباری دارد اما اگر بخواهد موضوع همه‌پرسی و این سیاست را ادامه دهد در نهایت این اقدام در جهت ایجاد کنش شدید بین کردها و سایر قدرت‌ها و ملت‌ها خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق با وارد کردن خسارات جبران ناپذیری به ضرر ملت کرد خواهد شد، گفت: از سوی دیگر کردستان عراق در کنار عراق بزرگ دارای عظمت و افتخار است لذا اگر کردستان کوچک شود راحت‌تر بلعیده خواهد شد. این همان هدف صهیونیست‌ها، آمریکایی‌ها و قدرت‌های بزرگ است که چون نمی توانند عراق را ببلعند می خواهند با تجزیه این کشور کردستان کوچک راحت‌تر بلعیده شود.

نقوی حسینی با تاکید بر اینکه برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان و جدایی از عراق طرح صهیونیستی و آمریکایی است و از سال‌ها قبل به دنبال آن هستند، توضیح داد: آنها در گذشته طرح خاورمیانه جدید را مطرح کردند. بازخوانی این طرح با ابعاد مختلف حکایت از آن دارد که صهیونیست‌ها با شعار از نیل تا فرات می خواهند کشورهایی همچون سوریه و عراق را تجزیه کرده تا تبدیل به کشوری کوچک شوند، آنگاه راحت‌تر با این کشورها مقابله کرده و آنها را مصادره کنند.

 

برچسب‌ها: ، ، ، ،