نتایج نهایی همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق؛ پیروزی «۹۲ درصدی» حامیان جدایی

رهبران کردستان عراق گفته‌اند رای «مثبت» مردم به آنها این اختیار را می‌دهد که مذاکرات استقلال از عراق را با دولت مرکزی و کشورهای همسایه آغاز کنند.

کمیسیون عالی همه‌پرسی و انتخابات اقلیم کردستان عراق می‌گوید که ۹۲ درصد از افراد واجد شرایط رای در همه‌پرسی هفته جاری به استقلال این منطقه از عراق رای مثبت دادند.

به گزارش ایلنا، «هندرین محمد» کمیسیون عالی همه‌پرسی و انتخابات اقلیم کردستان عراق، امروز- چهارشنبه- اعلام کرد که ۹۲.۷۳ درصد از رای‌دهندگان به این همه‌پرسی رای مثبت داده‌اند و میزان مشارکت افراد واجد شرایط نیز ۷۲ درصد بوده است.

نتیجه اعلام‌شده باید از سوی دادگاه استیناف اقلیم کردستان عراق تایید شود.

رهبران کردستان عراق گفته‌اند رای «مثبت» مردم به آنها این اختیار را می‌دهد که مذاکرات استقلال از عراق را با دولت مرکزی و کشورهای همسایه آغاز کنند.

در بحبوحه مخالفت‌های گسترده دولت عراق، کشورهای منطقه، اقلیم کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی»، دوشنبه در سه استان این اقلیم به علاوه کرکوک، که منطقه‌ای مورد منازعه میان بغداد و اربیل است، همه‌پرسی جدایی برگزار کرد.

ساعتی پیش «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق از اقلیم کردستان عراق خواست تا نتیجه همه‌پرسی استقلال را «لغو» کند.

العبادی گفت او هرگز در مورد نتیجه این همه‌پرسی مذاکره نخواهد کرد و از کردها خواست تا در چارچوب قانون اساسی عراق وارد مذاکره شوند.

نخست‌وزیر عراق متعهد شد تا «حاکمیت عراق را بر همه نواحی کردستان این کشور برقرار کند.»

برچسب‌ها: ، ، ،