اولین فراخوان‌ها برای تاخیر انتخابات پارلمانی از حزب دمکرات کردستان عراق

اولین فراخوان ها برای تاخیر انتخابات پارلمانی عراق در مارس ۲۰۱۸ روز جمعه از حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری ‘مسعود بارزانی’ برخاست.

‘زانا سعید’ عضو حزب دمکرات کردستان عراق در پارلمان این کشور در گفتگو با خبرگزاری ‘السومریه نیوز’ گفته است که در حال حاضر شرایط عراق برای انجام انتخابات پارلمانی یا شوراهای شهر و روستا فراهم نیست.

به‌ گزارش ایرنا، این اظهارات زانا سعید با سخنان ‘عباس الموسوی’ مشاور رسانه ای نوری المالکی معاون رییس جمهور عراق همخوانی دارد که امروز جمعه در گفت وگو با شبکه خبری ‘المیادین’ گفت که مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق درصدد عدم برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن در سال آینده است.

الموسوی اضافه کرد که بارزانی در مرحله آتی تلاش خواهد کرد که مردم کردستان عراق را با خواست های سیاسی خود همراه کرده و با ممانعت از برگزاری انتخابات در اقلیم کردستان عراق، دیگر احزاب عرب اهل سنت را در عراق متقاعد به عدم برگزاری انتخابات کند.

براساس گزارش ها، طیف سیاسی ‘اسامه النجیفی’ معاون رییس جمهور عراق و رهبر فراکسیون ‘المتحدون’ در پارلمان عراق و معروف به مهمترین منادی ایجاد اقلیم سنی در عراق، در حال حاضر یکی از مهمترین چهره های سیاسی عرب سنی است که موافق تاخیر انتخابات است.

این درحالیست که رهبران ائتلاف ملی – فراگیرترین مجموعه سیاسی در عراق- با هر گونه تاخیر در انتخابات مخالف هستند.

پیشتر برخی از چهره های ائتلاف ملی – که دولت و بزرگترین فراکسیون را در پارلمان عراق در اختیار دارد – فاش کرده بودند که آمریکا به شدت مایل به عدم برگزاری انتخابات آتی در عراق است.

عباس الموسوی امروز هشدار داد که آمریکا احتمالا به بهانه عدم برگزاری انتخابات و وجود خلاء سیاسی در عراق، بار دیگر نیروهای خود را به عراق برگردانده و این کشور را اشغال کند تا شرایط به اوایل سال ۲۰۰۳ بر گردد.

در راستای فراخوان ها برای تاخیر انتخابات آینده، عضو فراکسیون صدری ها در پارلمان عراق امروز جمعه در اظهاراتی به خبرگزاری ‘المعلومه’ عراق گفته است که برخی از فراکسیون های بزرگ درپارلمان عراق درصدد تعویق انتخابات هستند.

‘عبد العزیز الظالمی’ افزوده است که برخی فراکسیون ها در تلاشند که اعضای فعلی کمیسیون عالی مستقل انتخابات را نگه دارند و اگر در این برنامه خود موفق نشوند، درخواست تعویق انتخابات را می کنند امری که جریان صدر مخالف آن است.

برخی از تحلیل گران در عراق معتقدند که یکی از اهداف جنجال همه پرسی اقلیم کردستان عراق، به تاخیر انداختن انتخابات در عراق و ایجاد خلاء سیاسی در این کشور است.

این درحالیست که رهبران ائتلاف ملی معتقدند که انتخابات در عراق در سنوات گذشته همواره در شرایط بحرانی برگزار شده و دلیلی برای تاخیر آن در سال آینده وجود ندارد.

کارشناسان در عراق معتقدند که انتخابات آینده در صورت برگزاری یکی از سرنوشت ساز ترین انتخابات در این کشور است که تا پیش از بحران همه پرسی کردستان عراق پیش بینی می شد که احزاب و رهبران سیاسی تندرو هیچ شانسی برای پیروزی نداشته باشند.

در مقابل احزاب و رهبران سیاسی معروف به محور مقاومت در عراق به خصوص حامیان الحشد الشعبی در عراق انتظار می رفت پیروز قاطع انتخابات آینده باشند امری که به اعتقاد کارشناسان به معنی حذف تمامی عوامل محور آمریکایی – سعودی از قدرت در عراق می بود.

برچسب‌ها: ، ، ،