واکنش یزدی‌ها به رأی تعلیق‌شده به سپنتا نیکنام

«مردم یزد در حرف‌هایشان یأس هست و افسوس. می‌گویند ناراحتند از این که رأی داده‌اند اما در نهایت انگار رأی نداده‌اند. آنها می‌گویند زرتشتی‌ها خدمات خوبی به مسلمان‌ها می‌دهند، حتی در مراسم مذهبی آنها شرکت می‌کنند اما حالا نوع برخورد با عضو زرتشتی شورای شهر را درک نمی‌کنند.»
دو مورد از اقدامات اصلی سپنتا نیکنام و همراهان او در دوره قبل شورا ایجاد شفافیت در عملکرد شورا و شهرداری و در نتیجه پخش زنده جلسات رسمی شورا و به وجود‌ آمدن ارتباط مستقیم آنها با مردم بوده است.

شهروندان یزدی درباره تعلیق نیکنام چه گفتند؟

دو مورد از اقدامات اصلی سپنتا نیکنام و همراهان او در دوره قبل شورا ایجاد شفافیت در عملکرد شورا و شهرداری و در نتیجه پخش زنده جلسات رسمی شورا و به وجود‌ آمدن ارتباط مستقیم آنها با مردم بوده است: «شهر یزد که در سال‌های قبل مثل یک روستای بزرگ بود، حالا با مدیریت هزینه در شهرداری تبدیل به شهری شاد، قابل‌ قبول و جهانی شده است. اعضای شورای شهر توانستند همراهی عظیم‌زاده، شهردار یزد را برای تبدیل این شهر به شهری بهتر به دست آورند.»

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «یزدی‌ها که شهرشان نخستین شهر خشتی جهان است و به صلح‌طلبی معروند، حالا شوکه‌اند. تیر امسال یونسکو این شهر را به ‌عنوان میراث جهانی به ثبت رساند. شیرینی این خبر اما هنوز کام مردم را شیرین نکرده بود که خبر تعلیق عضویت نماینده زرتشتی در شورای شهر یزد منتشر شد. در یکی از روزهای نه چندان سرد پاییزی خبر آمد که دیوان عدالت اداری بر اساس ابلاغیه شورای نگهبان و شکایت یکی از جاماندگان انتخابات شورای شهر حکم تعلیق موقت سپنتا نیکنام را صادر کرده است و بعد هم آیت‌الله محمد یزدی اعلام کرد که این رأی قابل برگشت نیست. ٢٢‌هزار نفر از مردم یزد ٢٩ اردیبهشت ماه برای دومین‌ بار به سپنتا نیکنام رأی دادند، چون از نظر آنها عملکرد او در دوره قبلی شورا قابل قبول بود. حالا اما مردم یزد در حرف‌هایشان یأس هست و افسوس. می‌گویند ناراحتند از این که رأی داده‌اند اما در نهایت انگار رأی نداده‌اند. آنها می‌گویند زرتشتی‌ها خدمات خوبی به مسلمان‌ها می‌دهند، حتی در مراسم مذهبی آنها شرکت می‌کنند اما حالا نوع برخورد با عضو زرتشتی شورای شهر را درک نمی‌کنند. این جملات در تک‌تک صحبت‌های یزدی‌ها هست وقتی با «شهروند» حرف می‌زنند؛ اگر چه هیچ کدام از آنها زرتشتی نیستند اما دل و زبان آنها شده‌اند. آنها که تعدادی‌شان به طور اتفاقی انتخاب شده‌اند و تلفنی با «شهروند» گفت‌وگو کردند در این باره حرف‌های زیادی دارند.

فاطمه یکی از همان‌هاست که به «سپنتا نیکنام» رأی داده است، چون معتقد است که عملکرد او در شورای قبل قابل قبول بوده است: «در حوزه رأی‌گیری هم خیلی‌ها به او رأی دادند و بیشتر هم مسلمان بودند. وقتی شنیدیم تعلیق شده است، ناراحت شدیم اما کاری هم از دستمان برنمی‌آید. وقتی مردم در میان چند گزینه زرتشتی به او رأی داده‌اند یعنی از او راضی بودند، چون فارغ از مذهب، آدمی دلسوز و پیگیر مسائل شهری بود.»

او تورگردانی است که قبل از انتخابات، مردم را به شرکت در رأی‌گیری تشویق می‌کرد. معتقد است این‌ گونه برخوردها اما باعث می‌شود که اعتماد به انتخابات کم شود: «من به‌ عنوان یک شهروند رأی دادم و به وظیفه خودم عمل کردم و حراست از آن وظیفه مسئولان است. امیدواریم نتیجه طوری رقم بخورد که انگیزه‌ام برای شرکت در رأی‌گیری از بین نرود. چون تعلیق کسی که مردم به او رأی داده‌اند، با دستکاری و تغییر نتیجه رأی‌گیری هیچ تفاوتی ندارد.»

عملکرد نیکنام در شورای قبل قابل قبول بود

جز «سپنتا نیکنام»، اعضای دیگر خانواده او هم سابقه حضور به ‌عنوان نماینده مردم را داشته‌اند. «کوروش نیکنام» عموی سپنتا است که قبل از اسفندیار اختیاری، نماینده مردم یزد در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی بوده است که پژوهش و نوشته‌های زیادی هم درباره تاریخ ایران و زرتشتی‌ها دارد. محمدرضا، معلم و یکی از شهروندان یزدی است که در گفت‌وگو با «شهروند» به سابقه خانوادگی نیکنام اشاره می‌کند: «نیکنام از خانواده‌های خوشنام یزدی است و برای همه واضح است که رأی بالایی در یزد آورده است. این خانواده خدمات زیادی به یزدی‌ها داده‌اند. سپنتا نیکنام هم در دوره قبلی شورا پیگیری‌های زیادی برای شفافیت در مدیریت شهری داشت اما حالا کسی که عملکرد ضعیفی در دوره قبل داشته و رأی نیاورده است از نماینده ما شکایت کرده است؛ در حالی که اگر سپنتا نیکنام هم تعلیق شود، او حتی جزو علی‌البدل‌ها هم قرار نمی‌گیرد.»

او تعلیق سپنتا نیکنام را توهین به رأی خود می‌داند: «حالا که مردم دلگرم شده‌اند و مشارکت آنها در انتخابات بیشتر شده است، درست نیست که انگیزه آنها را بسوزانیم.»

احمد هم معتقد است که دو مورد از اقدامات اصلی سپنتا نیکنام و همراهان او در دوره قبل شورا ایجاد شفافیت در عملکرد شورا و شهرداری و در نتیجه پخش زنده جلسات رسمی شورا و به وجود‌ آمدن ارتباط مستقیم آنها با مردم بوده است: «شهر یزد که در سال‌های قبل مثل یک روستای بزرگ بود، حالا با مدیریت هزینه در شهرداری تبدیل به شهری شاد، قابل‌ قبول و جهانی شده است. اعضای شورای شهر توانستند همراهی عظیم‌زاده، شهردار یزد را برای تبدیل این شهر به شهری بهتر به دست آورند.»

ابراهیم هم که به دلیل شغلش ارتباط زیادی با زرتشتی‌ها دارد، به «شهروند» می‌گوید که آنها انسان‌های بسیار راستگو و بااخلاقی هستند و این نوع برخورد با آنها کار جالبی برای مسلمان‌ها نیست: «چرا وقتی جنگ می‌شود، همه شرکت می‌کنند. وقتی انتخابات می‌شود همه باید شرکت کنند اما زمانی که باید حقوق مردم پرداخت شود، مسلمان‌ها از زرتشتی یا اقلیت‌های مذهبی جدا می‌شوند. این نوع برخورد مثل این است که از کسی کار بخواهند اما در نهایت به او حقوق پرداخت نکنند. دکوراسیون داخل ساختمان شورا تحت نظارت آقای نیکنام بود که نمادهای تاریخی را در آن قرار داده بود، چون بافت تاریخی برای زرتشتی‌ها خیلی مهم است. شهر ما امسال ثبت جهانی شد بنابراین باید جهانی‌تر فکر کنیم. در حالی که یکی از دلایل جهانی‌ شدن این شهر وجود ادیان مختلف از جمله دین زرتشتی است.»

زرتشتی‌ها خدمات زیادی به مسلمانان دادند

زرتشتی‌ها در سال‌های گذشته کارهای زیادی برای آبادانی شهر یزد کرده‌اند. مثل ساخت مدرسه، بیمارستان و حتی پارک. «پشوتن‌جی دوسابایی مارکار» یکی از کسانی بود که زمینی با وسعت ۴٠ هکتار را برای ساخت یک پارک در یزد وقف کرد؛ ‌فردی که تمام سرمایه خود را برای کمک به آبادانی شهر یزد فروخت. کوروش نیکنام چند ‌سال قبل در افتتاحیه پارک مارکار یزد که البته حالا نامش تغییر یافته است، گفته بود که «شادروان مارکار حتی خانه خود را فروخت تا سرمایه‌ای برای آبادانی ایران به کار گیرد و زمانی که از او پرسش می‌کردند که چرا با توانمندی مالی مسیر خود را پیاده یا با اتوبوس می‌پیماید، مارکار پاسخ می‌داد اگر بتوانم حتی یک روپیه را بیشتر صرفه‌جویی و پس‌انداز کنم، برای هموطنانم در ایران مفید خواهد بود.»

حالا‌ هادی از دیگر شهروندان یزدی هم در گفت‌و‌گو با «شهروند» معتقد است که زرتشتی‌ها در طول تاریخ کمک زیادی به رشد یزد کرده‌اند، بیش از ۴٠ مدرسه ساخته‌اند و حتی در ساخت پارک و بیمارستان کمک‌های زیادی کرده‌اند. بنابراین درست نیست که از امکانات آنها استفاده کنیم و حالا که شهرمان جهانی شده به آنها بگوییم بروند دنبال کارشان: «زرتشتی‌ها آدم‌های صادقی هستند و هیچ وقت هم در کار تبلیغ دینشان نبوده‌اند و حتی انتخاب آن هم برایشان اختیاری است. چرا باید از نیروی انسانی آنها استفاده کنیم اما این طور با آنها برخورد کنیم؟ همه شوکه شده‌اند و برای ما این نوع برخورد خفت است.»

او از مهاجرت زیاد زرتشتیان در سال‌های گذشته حرف می‌زند که همین بی‌مهری‌ها آن را رقم زده است: «در طول تاریخ هم خیلی به آنها ضرر خورده است. زمین‌های زیادی از آنها گرفته شده است؛ در حالی که تعدادشان روز به روز هم کمتر می شود و بیشتر روستاهای آنها خالی شده است. کشوری که کل مردم آن زرتشتی بودند حالا کاملا خالی از آنها شده است اما آماری هم از آنها وجود ندارد و من فکر می‌کنم تعداد آنها حتی از ٣‌هزار نفر هم کمتر باشد.»

این شهروند یزدی در آخر حرف‌هایش با بغض می‌گوید که شاید اینها آخرین نسل‌های زرتشتی‌ها باشند که ما آنها را می‌بینیم.

اگر می‌خواستند نباشد، چرا صلاحیتش را تایید کردند

زرتشتیان اما در سال‌های گذشته به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند؛ اگر چه خیلی از آنها مانند فرشید که یک کارمند در یزد است، معتقدند که زرتشتی‌ها جز ایران هیچ جای دیگری متصل نیستند و البته سپنتا نیکنام هم جزو همان زرتشتیانی است که به گفته مردم یزد با وجود فرصت‌های زیادی که داشته، هنوز در ایران مانده است اما حالا حتی حضورش در شورا تعلیق شده است: «اگر می‌خواستند در شورا نباشد، چرا صلاحیتش را تایید کردند؟ شهر یزد جز این که شهری تاریخی است که به شهر صلح هم معروف است و یکی از مشخصه‌های آن هم نزدیکی مسجد جامع یزد، کنیسه‌های یهودی و آب‌انبار کلیمیان است. مردم یزد همزیستی خوبی با هم داشته‌اند و جز این با‌ آش گندم که در مراسم مذهبی یزد معروف است، دست‌پخت زرتشتی‌هاست. آنها ارادت زیادی به امام حسین(ع) دارند و «سپنتا نیکنام» جزو افرادی بود که هر ساله در مراسم عزاداری که برگزار می‌شد، شرکت می‌کرد.»

او معتقد است که با وجود این که نیکنام در هیچ فهرستی قرار نداشت باز هم رأی آورد چون هیچ‌وقت نظرات تند سیاسی نداشت: «خیلی از اعضای شورای شهر در دوره قبل بودند که باز هم در انتخابات شرکت کردند اما رأی نیاوردند در حالی که نیکنام رأی بالایی آورد. الان هم مردم نگران هستند که این مسأله دستاویزی برای رسانه‌های بین‌المللی شود و این شهر تاریخی را زیر سوال ببرد. ما هنوز شادمانی جهانی شدن یزد را لمس نکرده‌ایم و جالب این که رئیس‌جمهوری حتی پیام تبریکی هم برای آن نفرستاد؛ در حالی که ما توقع داشتیم یک جشن ملی برگزار شود.»

این روایت خیلی از مردم یزد و آنهایی که سپنتا نیکنام را می‌شناسند، است که سپنتا نیکنام محله به محله با مردم یزد وارد گفت‌وگو می‌شد و مشکلات آنها را می‌شنید تا در نهایت به حل آن بینجامد اما حالا تصمیمات جدید مردم را دچار بدبینی خواهد کرد: «من رأی نداده‌ام اما این را در این چند وقت از خیلی‌ها شنیده‌ام که نیکنام جوان تحصیلکرده و باسابقه‌ای بود و نسبت به بقیه اعضا حتی آنها که مسلمان بودند جایگاه بالاتری داشت. حالا هم به نظرم باید ماجرا دور از جنجال‌های سیاسی به‌ صورت حقوقی حل شود.»

به اعتقاد خیلی از کسانی که اصلا رأی نداده‌اند در نهایت تعلیق این عضو شورای شهر منصفانه نیست، در حالی که اگر قرار بر تغییر قانون باشد باید قبل از برگزاری انتخابات تغییر کند.

خبر شکایت و تکذیب سپنتا نیکنام

البته صبح جمعه رئیس کمیسیون اصل ٩٠ اعلام کرد که سپنتا نیکنام از رأی دیوان عدالت اداری شکایت کرده است اما او در گفت‌وگوی کوتاهی که با «شهروند» داشت، این خبر را تکذیب کرد: «حرف‌های زیادی از مهرورزی‌های مردم یزد و هموطنانمان که به من لطف داشتند، دارم اما فعلا برای جلوگیری از تغییر ماهیت این ماجرا ترجیح می‌دهم سکوت کنم تا مسأله با آرامش حل شود. بنده از حکم تعلیق شکایتی نکرده‌ام و منتظر هستم تا رأی دادگاه بدوی اعلام شود. از سوی دیگر، چون پرونده شاکی خصوصی داشته است، بنابراین ابتدا لازم است نتیجه دفاعیات فرمانداری یزد و هیأت نظارت بر انتخابات از شکایت مشخص شود.»

او بعد هم در کانال تلگرامی خود این پیام را منتشر کرد: «در پی انتشار اخباری مبنی بر شکایت اینجانب از رأی دیوان عدالت اداری یا شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به اطلاع می‌رساند تا این لحظه در این زمینه اقدامی نکرده‌ام. اگر چه خود را همچنان متعهد به پاسداشت حق خود و آرای مردم شریف یزد می‌دانم اما برای کمک به حل موضوع در آرامش و به دور از حاشیه‌سازی‌ها، منتظر رأی نهایی دادگاه بدوی دیوان عدالت اداری هستم. امیدوارم با اقدامات مجلس شورای اسلامی و دفاعیات هیأت نظارت بر انتخابات استان و فرمانداری یزد و همچنین قانونمداری دیوان عدالت اداری، این موضوع حل شود.»

برچسب‌ها: ، ، ، ،