سیاست در لبنان با انتخابات تعیین می شود نه با بیعت

خانواده سعد الحریری به پیشنهاد عربستان برای بیعت با بهاء الحریری پاسخ منفی داده اند و هیچ یک از آنها حاضر به رفتن به عربستان نشده است. 

در واکنش به خبرهایی درباره تلاش سعودی برای جایگزینی «بهاء الدین الحریری» برادر «سعد الحریری» به جای وی، «نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان و خانواده الحریری با آن مخالفت کردند.

به گزارش ایرنا، روزنامه «الاخبار» روز جمعه به نقل از منابع متعدد تاکید کرد که خانواده سعد الحریری به پیشنهاد عربستان برای بیعت با بهاء الحریری پاسخ منفی داده اند و هیچ یک از آنها حاضر به رفتن به عربستان نشده است.

در همین حال، سخنان نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان در مخالفت با «بیعت» بازتاب گسترده ای داشت.

المشنوق روز گذشته پس از دیدار با «عبداللطیف دریان» مفتی اهل سنت لبنان در واکنش به حرف و حدیث ها درباره تعیین بهاء الحریری به جای سعد

الحریری گفت: این حرف نشان دهنده جهل و بی اطلاعی از وضعیت لبنان و اوضاع سیاسی آن است. نباید این حرف را دلیل بر این گرفت که صحبت جدی در این خصوص مطرح شده است. ما گله گوسفند یا قطعه زمین نیستیم که ملکیت آن به شخص دیگری انتقال پیدا کند.

المشنوق افزود: در لبنان سیاست مبتنی بر انتخابات است و بر اساس بیعت با این و آن نیست.

وی با تاکید بر لزوم انتظار کشیدن تا بازگشت سعد الحریری به لبنان گفت: ما سال ۲۰۰۵ سعد الحریری را به خاطر اینکه فرزند رفیق الحریری بود انتخاب کردیم، اما در سال ۲۰۰۹ لبنانی ها او را به خاطر خودش، با همه تجربه و مهارتی که اندوخته بود و با عملکرد درست و غلط و توانایی هایی که داشت انتخاب کردند.

سعد الحریری نخست وزیر لبنان روز شنبه ۱۳ آبان (۴ نوامبر) در اقدامی غافلگیر کننده و در حالی که در عربستان سعودی به سر می برد از سمتش استعفا کرد.

بسیاری معتقدند استعفای الحریری زیر فشارهای عربستان و با هدف ضربه زدن به حزب الله در داخل و خارج لبنان صورت گرفته است.

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ،