شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری هندوراس به روز پنجم کشید

“خوآن اورلاندو هرناندز”، رئیس جمهوری این کشور توانسته است با درصد کمی از رقیب انتخاباتی خود “سالوادور ناسرلا” پیشی بگیرد.

شمارش آرا در هندوراس امروز (جمعه) در حالی به پنجمین روز خود کشیده شد که تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور بر سر “تقلب انتخاباتی” افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این تظاهرات به این دلیل برگزار شده که اپوزیسیون می‌گویند روند انتخابات با تقلب روبرو شده است. نگرانی‌های بین‌المللی در مورد بروز بحران انتخاباتی در این کشور آمریکای مرکزی در حالی افزایش پیدا کرده که بسیاری از مردم هندوراس با فقر گسترده و اقدامات گروه‌های جنایتکار مواد مخدر رو به رو هستند.

بر اساس آنچه شمارش شده “خوآن اورلاندو هرناندز”، رئیس جمهوری این کشور توانسته است با درصد کمی از رقیب انتخاباتی خود “سالوادور ناسرلا” پیشی بگیرد.

اواخر روز پنجشنبه یکی از مقام‌های ارشد کمیسیون انتخاباتی هندوراس به درخواست‌ها از سوی ناظران بین‌المللی انتخاباتی واکنش نشان داد و اعلام کرد که این هیات ۱۰۳۱ صندوق رای‌گیری را مجددا بازشماری می‌کند که حدودا معادل شش درصد از مجموع کل آرا محسوب می‌شود. این بازشماری آرا ظرف دو روز آینده تکمیل می‌شود.

این درحالیست که سازمان کشورهای آمریکایی گفته است، نسبت به اعتبار این انتخابات به دلیل برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد تقلب در آن دچار تردید شده است.

همچنین تظاهرات خشونت آمیزی در سراسر هندوراس رخ داده که در جریان آنها ۱۱ تن زخمی شده‌اند.

در یکی از شهرها، معترضان اقدام به ایجاد موانع کرده و چند لاستیک ماشین را آتش زده و دو گذرگاه اصلی را مسدود کردند. همچنین گمانه‌زنی‌هایی در مورد روند برگزاری انتخابات و اتهامات از سوی اپوزیسیون هندوراس به وجود آمده است؛ آنها می‌گویند رئیس جمهوری این کشور در کمیسیون انتخابات تاثیر گذاشته است.

این در حالیست که کمیسیون انتخابات بروز مشکلات فنی را مقصر تاخیر در روند شمارش آرا می‌داند.

پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هندوراس، نظرسنجی‌ها مشخص کرده بود که رئیس جمهوری این کشور می‌تواند در این انتخابات پیروز شود.

برچسب‌ها: ، ، ، ،