انحلال پارلمان هفدهم و روند انتخابات سیاسی آتی در ایتالیا

در پی انحلال پارلمان، احزاب و نیروهای سیاسی ایتالیا نمادها و لیست های انتخاباتی خود را اعلام خواهند کرد.

در پی پایان دوره هفدهم قانونگذاری ایتالیا و انحلال پارلمان به وسیله رئیس جمهوری این کشور، احزاب و نیروهای سیاسی خود را آماده برگزاری انتخابات سیاسی آتی می کنند.

به گزارش ایرنا، در پی انحلال پارلمان، احزاب و نیروهای سیاسی ایتالیا نمادها و لیست های انتخاباتی خود را در روزهای ۱۹ الی ۲۱ ژانویه ( ۲۹ دی تا اول بهمن ) به وزارت کشور ارائه و در روزهای ۲۷ و ۲۸ ژانویه (۷ و ۸ بهمن) آن را معرفی خواهند کرد. انتخابات سیاسی و پارلمانی در ۴ مارس (۱۳ اسفند) و اولین نشست مجالس سنا و نمایندگان برای انتخاب رئیسان این دو مجلس در ۲۳ مارس (۳ فروردین) برگزار خواهد شد.

در روزهای ۲۵ و ۲۶ ماه مارس (۵ و ۶ فروردین) نیز گروه های پارلمانی شکل گرفته و در ۲ و ۳ آوریل (۱۳ و ۱۴ فروردین) رایزنی های رئیس جمهوری در ارتباط با تشکیل دولت جدید آغاز خواهد شد.

روز گذشته (پنجشنبه) ‘پائولو جنتیلونی’ نخست وزیر ایتالیا پس از کنفرانس مطبوعاتی خود به مناسبت پایان سال میلادی که به جمع بندی از عملکرد سال گذشته دولت اختصاص یافته بود، به کاخ ریاست جمهوری رفته و به رئیس جمهور اعلام کرد مأموریت خود را به پایان رسانده است.

‘سرجو ماتارلا’ رئیس جمهوری ایتالیا نیز پس از دیدارهای جداگانه با ‘پیترو گراسو’ و ‘لائورا بولدرینی’ به ترتیب رئیسان مجالس سنا و نمایندگان در عصر روز گذشته، بر اساس اصل ۸۸ قانون اساسی ایتالیا دستور انحلال دو مجلس را صادر کرد. نخست وزیر ایتالیا متعاقباً به محل کاخ ریاست جمهوری بازگشته، حکم رئیس جمهوری مبنی بر انحلال پارلمان را امضا و سپس در محل کاخ نخست وزیری آخرین جلسه شورای وزیران در دوره قانونگذاری حاضر را برگزار کرد.

در جریان این نشست هیات دولت تاریخ برگزاری انتخابات سیاسی و پارلمانی را برای روز چهار مارس ۲۰۱۸ (۱۳ اسفند) و تاریخ اولین نشست پارلمان جدید برای انتخاب روسای مجلسین را برای روز ۲۳ مارس تعیین و لایحه اجرایی مأموریت جدید نظامیان ایتالیایی در نیجر را نیز تصویب کرد.
از آنجا که نخست وزیر از مقام خود استعفا نداده و از سوی پارلمان نیز رأی عدم اعتماد نگرفته است، دولت کنونی ایتالیا به منظور تضمین ثبات کشور تا زمان تشکیل پارلمان زمام امور را با تمامی اختیارات مربوطه در دست خواهد داشت.

برچسب‌ها: ، ،