مشکلات امنیتی افغانستان مانع عمده برگزاری انتخابات است

در برخی از شهرستانها به دلیل تهدیدات امنیتی و وجود طالبان و مخالفین مسلح دولت مراکز رای‌دهی مشخص نشده است.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات گفت: مشکلات امنیتی باعث شده که حوزه های رای دهی در برخی از شهرستانهای هرات مشخص نشده و در این مکانهای رای گیری انجام نمی‌‌گیرد.

به گزارش میزان،  داوود صدیق زاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات با اشاره به آغاز به کار این کمیسیون برای بررسی مناطق مختلف در هرات و ایجاد مراکز رای دهی برای انتخابات پارلمانی در افغانستان گفت: تیم های مختلف پس از گذشت چند ماه در بررسی‌های خود برای ایجاد مراکز رای‌دهی با مشکل تهدیدات امنیتی مواجه بوده و در برخی از شهرستانها به دلیل تهدیدات امنیتی و وجود طالبان و مخالفین مسلح دولت مراکز رای‌دهی مشخص نشده است.

وی افزود: در انتخابات پیش‌روی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای هرات ۴۸۰ مرکز رای‌دهی را مشخص کرده که مسئولین این کمیسیون در هرات تنها توانسته اند ۳۲۹ مرکز را مشخص کنند و در ‌آن رای‌دهی صورت می‌گیرد.

صدیق زاد گفت: در حال حاضر به دلیل تهدیدات شدید امنیتی مراکز رای‌دهی در شهرستانهای فارسی ، غوریان ، گلران ، ادرسکن و شیندند هرات نیز مشخص نشده و شهروندان آن مناطق ، از دادن رای به شخص مورد نظرشان باز خواهند ماند.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات گفت: قرار است تا در برنامه‌ای برای آمادگی در انتخابات شفاف در افغانستان در مرحله اول کار ، توزیع کارت ‌های رای‌دهی به شهروندان هرات آغاز شود و کارت های گذشته نیز باطل خواهد شد تا در هنگام انتخابات فردی بدون کارت رای دهی نباشد و تمرکز این اداره بر این است تا انتخابات پارلمانی پیش‌روی نیز با شفافیت و مشکلات در هرات برگزار شود .

ازسوی دیگر «سید اشرف سادات» فعال مدنی در هرات نسبت به انتخابات آینده در افغانستان خوشبین نبوده و گفت ، بحران بی اعتمادی مردم نسبت به دولت در برنامه انتخابات یک نگرانی جدی است.

وی گفت: تا زمانی که حکومت شفافیت را در روند انتخابات نهادینه نسازد، انتخابات پیش روی بگونه بایسته آن برگزار نخواهد شد.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که برگزاری انتخابات شورای ملی تاکنون در حاله‌ای از ابهام قرار داد ؛ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز در انتخابات پیش روی ۱۰ میلیون رای دهنده را در کل افغانستان در نظر گرفته است.

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،