فرمانده اسبق ارتش مصر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ این کشور شرکت می کند

سامی عنان با تصمیم هیات رئیسه این حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ مصر موافقت کرد.

یک مقام از حزب «مصر العروبه» شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که «سامی عنان» از پایه گذاران این حزب و رئیس اسبق ستاد ارتش این کشور برای انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر شرکت می کند.

به نوشته روزنامه القدس العربی از قاهره، سامی بلح دبیر کل حزب العروبه افزود: سامی عنان با تصمیم هیات رئیسه این حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ مصر موافقت کرد.

سامی عنان متولد فوریه ۱۹۴۸ در شهر منصوره مرکز استان دقهلیه است که تاکنون شماری از مناصب نظامی در کشور مصر را بر عهده داشت.

وی در سال ۲۰۰۵ به عنوان رئیس ستاد ارتش مصر تعیین شد و پس از روی کار آمدن محمد مرسی رئیس جمهوری سابق مصر از این سمت برکنار شد.

وی در سال ۲۰۱۴ نیز قصد داشت که برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید شود که از تصمیم خود صرف نظر کرد.

به گزارش ایرنا، هیات ملی انتخابات مصر پیش تر اعلام کرده بود، انتخابات ریاست جمهوری این کشور ۲۶ تا ۲۸ ماه مارس (۶ تا ۸ فروردین ۹۷) برگزار می شود.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری کنونی مصر در هشتم ژوئن سال ۲۰۱۴ عهده دار پست ریاست جمهوری شد و در تاریخ هفتم ژوئن ۲۰۱۸ (۱۷ خرداد ۱۳۹۷) دوران چهارساله ریاست جمهوری اش به پایان می رسد و بدین ترتیب رئیس جمهوری جدید باید از ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ آغاز به کار کند.

«احمد شفیق» نخست وزیر اسبق مصر و رقیب سرسخت السیسی، نیز اعلام کرده است برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ نامزد نمی شود و این در حالی بود که یک ماه پیش وی در امارات تاکید کرده بود در این انتخابات نامزد می شود.

بر اساس قانون مصر، حتی اگر یک نامزد برای انتخابات وجود داشته باشد یا نامزدهای دیگر کناره گیری کنند و فقط یک نامزد باقی بماند، رای گیری باید انجام شود و رئیس جمهوری برای موفقیت در این آزمون، دست کم باید پنج درصد آراء را از آن خود کند و اگر نامزدی این میزان رای را کسب نکند، هیات عالی انتخابات طی ۱۵ روز ، بار دیگر نام نویسی برای نامزدهای جدید را آغاز می کند .

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ، ،