رئیس پارلمان مونته نگرو تاریخ انتخابات ریاست جمهوری را ۲۶ فروردین اعلام کرد

حزب حاکم دمکراتیک سوسیالیست و همچنین جبهه دمکراتیک از اپوزیسیون نامزدهای خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری طی دو هفته آینده اعلام می کنند. 

ایوان برایوویچ رئیس پارلمان مونته نگرو هفتمین انتخابات ریاست جمهوری از زمان برقراری نظام چند حزبی در این کشور را برای ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین ۱۳۹۷) اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، حزب حاکم دمکراتیک سوسیالیست و همچنین جبهه دمکراتیک از اپوزیسیون نامزدهای خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری طی دو هفته آینده اعلام می کنند.

بر اساس قوانین مونته نگرو، رییس مجلس نمایندگان ۱۲۰ روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری تاریخ برگزاری انتخابات جدید را اعلام می کند.

همچنین بر اساس قوانین این کشور، رئیس جمهور در انتخابات عمومی با رای مخفی برای ۵ سال انتخاب می شود. در انتخابات ریاست جمهوری اگر نامزدی بیش از ۵۰ درصد آرای معتبر رای دهندگان را کسب کند به مقام رئیس جمهوری نایل می شود، در غیر اینصورت انتخابات به دور دوم که ۱۴ روز بعد برگزار خواهد شد، کشیده می شود.

در دور دوم انتخابات فقط دو نامزد که بیشترین رای را در دور اول بدست آوردند به رقابت می پردازند و هر نامزدی که بیشترین رای مردم را بدست آورد بعنوان رئیس جمهور مونته نگرو انتخاب می شود.

همچنین کاندیدای های بالقوه می بایستی جهت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری امضای دست کم ۷ هزار و ۹۳۲ امضای شهروندان را برای حمایت جمع آوری کنند.

نامزد انتخاباتی می بایستی از طرف حزب و یا گروه شهروندان پیشنهاد شود.

فیلیپ وویانوویچ رئیس جمهور کنونی مونته نگرو از حزب دمکراتیک سوسیالیست در ماه می سال ۲۰۰۳ میلادی یعنی در زمانی که مونته نگرو در جامعه مشترک با صربستان بود، برای نخستین بار به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد.

وی در سال ۲۰۰۸ میلادی برای دومین بار به این سمت انتخاب شد، یعنی دو سال پس از اینکه مونته نگرو در ماه می سال ۲۰۰۶ میلادی با برگزاری همه پرسی به استقلال رسید.

وی نیز در انتخابات سال ۲۰۱۳ که دومین بار انتخابات ریاست جمهوری پس از استقلال مونته نگرو محسوب می شود برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی دست یافت.

مونته نگرو در نوامبر سال ۲۰۱۰ برای پیوستن به اتحادیه اروپا نامزد شد و در ماه ژوئن ۲۰۱۲ مذاکرات با اتحادیه اروپا آغاز شد. این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی رسما به عنوان بیست و نهمین عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پذیرفته شد.

مونته نگرو، آخرین جمهوری از یوگسلاوی سابق است که ۲۱ ماه می ۲۰۰۶ (۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۵) با برگزاری همه پرسی از صربستان جدا شد و به این ترتیب مراحل فروپاشی یوگسلاوی پس از گذشت ۱۵ سال پایان یافت.

این کشور واقع در جنوب شرقی اروپا با مساحت ۱۳٫۸۱۲ کیلومتر مربع و جمعیت ۶۷۸ هزار نفر به لحاظ وسعت و جمعیت، کوچکترین جمهوری از یوگسلاوی سابق به شمار می رود و پایتخت آن پودگوریستا است.

این کشور کوچک که در مجاورت با دریای آدریاتیک قرار دارد، دارای سواحل متعددی است که می تواند سالانه بیش از ۵۰۰ هزار نفر جهانگرد را به خود جذب کند.

مونته نگرو از جنوب شرقی با آلبانی، از جنوب غربی با دریای آدریاتیک، از غرب با کرواسی، از شمال غربی با بوسنی و هرزگوین و از شمال شرقی با صربستان مرز مشترک دارد.

مونته نگرو پنجاه و ششمین عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا و صد و نود و دومین کشور عضو سازمان ملل متحد محسوب می شود.

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ،