عزم رهبر حزب وطن ترکیه برای رقابت انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور چند روز پیش اعلام کرد که انتخابات در زمان مقرر برگزار خواهد شد. 

دوغو پرینچک رهبر حزب وطن ترکیه در گفت و گویی با شبکه تلویزیونی خبر تورک از تصمیم خود مبنی بر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ ترکیه خبر داد.

به گزارش ایرنا، پرینچک در مصاحبه با خبرنگار روزنامه خبر تورک اظهار کرد: من به عنوان رهبر حزب وطن نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ خواهم شد و با توجه به شرایط جامعه در زمان انتخابات، احتمال مذاکره با سایر احزاب به منظور ایجاد یک ائتلاف نیز وجود دارد.

وی همچنین مهمترین برنامه های خود در صورت موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری را مبارزه با تروریسم، همکاری نزدیک با کشورهای همسایه، حفظ یکپارچگی ترکیه، تامین امنیت جامعه و تقویت اقتصاد تولیدی در کشور عنوان کرد.

بر اساس اصلاحیه قانون اساسی ترکیه که در ۲۷ فروردین ماه امسال به تایید مردم این کشور رسید، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سال ۲۰۱۹ برگزار می شود و در این انتخابات، رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب شده و پست نخست وزیری حذف خواهد شد.

شرط حضور در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، معرفی از طرف احزاب بزرگ حاضر در مجلس و یا جمع آوری و ثبت رسمی امضای حمایت بیش از ۱۰۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه تعیین شده است.

انتخابات بعدی ریاست جمهوری و سراسری ترکیه در ۳ نوامبر ۲۰۱۹ (۱۲ آبان ۱۳۹۸) برگزار خواهد شد.

هر چند که احزاب مخالف مدعی هستند که دولت ترکیه در صدد برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری است، ولی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور چند روز پیش اعلام کرد که انتخابات در زمان مقرر برگزار خواهد شد.

به باور کارشناسان داخلی ترکیه، انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه با توجه به شرایط اقتصادی امروز ترکیه و کشمکش های سیاسی بسیار سخت و رقابت بین نامزدها نیز جدی خواهد بود.

تصمیم مرال آکشنر رهبر حزب تازه تاسیس نیک و احتمال ائتلاف وی با حزب جمهوری خواه خلق و جلب هواداران حزب دموکراتیک خلق ها می تواند زنگ خطری برای اردوغان در انتخابات آتی تلقی شود.

به اعتقاد برخی از مفسران و کارشناسان سیاسی ترک، عبدالله گل از جمله رقبای جدی و بالقوه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به شمار می رود که همچنان از محبوبیت بالایی در میان حامیان حزب عدالت و توسعه به ویژه قشر متوسط و نوگرای مذهبی در جامعه ترکیه و همچنین مقامات ارشد داخل این حزب برخوردار است.

به باور کارشناسان سیاسی، در چنین شرایطی اگر احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق نیز به جریان عبدالله گل بپیوندد، شاهد یک جریان قوی رقیب در داخل حزب عدالت و توسعه علیه رجب طیب اردوغان رییس جمهوری فعلی خواهیم بود.

برچسب‌ها: ، ، ،