رئیس جمهور هوادار روسیه بار دیگر در انتخابات جمهوری چک برنده شد

میلوش زمان با بدست آوردن ۵۱٫۴ درصد آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از مخالفان سرسخت مهاجرت به شمار می آید و با تحریم های اتحادیه اروپایی ضد روسیه نیز مخالف است.

رئیس جمهوری چک در رقابتی نزدیک بار دیگر به ریاست جمهوری این کشور برگزیده و در سمت خود ابقا شد.

به‌گزارش بی‌بی‌سی، میلوش زمان با بدست آوردن ۵۱٫۴ درصد آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برای یک دوره پنج ساله دیگر برگزیده شد. وی از مخالفان سرسخت مهاجرت به شمار می آید و با تحریم های اتحادیه اروپایی ضد روسیه نیز مخالف است. مقام ریاست جمهوری در جمهوری چک ، جایگاهی نمادین اما پرنفوذ است و برای نمونه سیاستمداران را برای حضور در دولت دست چین می کند.

رقیب میلوش زمان ، جیری دراهوش ، استاد برجسته دانشگاه و از هواداران اتحادیه اروپایی با بدست آوردن ۴۸٫۵ درصد آراء ، نتیجه را واگذار کرد و شکست را پذیرفت. نتیجه نزدیک آراء نشان می دهد در جمهوری چک به شدت دودستگی حاکم است. در نهایت دو رقیب با اختلاف تنها ۱۷۰ هزار رای کار را تمام کردند. شکاف بسیار عمیقی بر سر مسائلی همچون اتحادیه اروپایی ، مهاجرت ، اسلام ، روابط با روسیه و چین و برخی مسائل دیگر در جمهوری چک وجود دارد. در این میان ، نقش رئیس جمهور زمان در نزدیک کردن افکار عمومی به یکدیگر بسیار تعیین کننده است چرا که در نخستین دوره ی ریاست جمهوری او ، شکاف بین مردم بسیار عمیق شده است.

میلوش زمان در سخنانی که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایراد کرد گفت تلاش خواهد فروتنانه و متواضعانه کشور را اداره کند اما به نظر می رسد وظیفه ای بسیار سنگین بر دوش دارد. از سوی دیگر؛ رقیب او در عین بی تجربگی سیاسی توانست ۴۸٫۵ درصد آراء را بدست آورد. جیری دراهوش هم در سخنانی که پس از اعلام نتایج ایراد کرد گفت ما در انتخابات برنده نشدیم اما شکست هم نخوردیم و لذا این رقابت ادامه خواهد داشت.

نظام حاکم بر جمهوری چک، دموکراسی پارلمانی است از این رو قدرت در اختیار پارلمان قرار دارد و دولت باید به نمایندگان مردم پاسخگو باشد. اما رئیس جمهور هم از جایگاهی تاثیرگذار برخوردار است و به خوبی می تواند در میان مردم موج ایجاد کند.

برچسب‌ها: ، ، ، ،