چه کسانی می‌توانند رییس جمهور شوند؟ + جدول مقایسه‌ای قانون انتخابات کشورها

چند وقتی است که مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار می‌دهد و دو روز پیش نیز کلیات آن را به تصویب رساند. در این میان بررسی مقایسه‌ای قوانین انتخابات ریاست جمهوری در کشور‌های مختلف می‌تواند نمای بهتری در این خصوص ارائه دهد.

سید صادق روحانی

بسیاری از دولت‌ها و مجالس بعد از انقلاب اسلامی خواستار تغییر و اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بوده‌اند اما همواره این تلاش‌ها با مخالفت‌های جدی روبرو بوده است.

انتخابات سال ۸۸ ریاست جمهوری و حوادثی که پس از آن به وقوع پیوست یک بار دیگر ضرورت اصلاح این قانون را نشان داد. چند وقتی است که مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار می‌دهد و دو روز پیش نیز کلیات آن را به تصویب رساند.

در این میان بررسی مقایسه‌ای قوانین انتخابات ریاست جمهوری در کشور‌های مختلف می‌تواند نمای بهتری در این خصوص ارائه دهد. لازم به ذکر است قانون انتخابات بسیاری از کشورها دچار تغییر و اصلاح شده است.

به عنوان مثال جمهوری حال حاضر فرانسه پنجمین جمهوری بعد از انقلاب کبیر است و به تبع آن فرانسه از زمان انقلاب تا کنون ۵ بار نحوه انتخابات ریاست جمهوری را تغییر داده است.

در ادامه جدول مقایسه‌ای نحوه انتخاب رییس جمهور در ۵ کشور فرانسه، آمریکا، آلمان ، ترکیه و ایران می‌آید.

همچنین ایران در دو وضعیت قانون فعلی انتخابات و در صورت تصویب اصلاحیه قانون انتخابات مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

منبع: پیام نفت

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ، ،